Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Nic nám neřekl, ale tvářil se divně a něco tají. Kauza Přibil v kostce. Komentář Michala Půra

Nic nám neřekl, ale tvářil se divně a něco tají. Kauza Přibil v kostce. Komentář Michala Půra

Případ novináře Marka Přibila, který figuruje v kauze nahrávek Andreje Babiše, má zničující dopady na českou novinařinu. Nejde ani tak o samotnou osobu bývalého redaktora MF Dnes, ale o způsob, jakým pracují novináři se zdroji. Abychom pochopili, v čem je problém, musíme se vrátit na začátek, konkrétně ke twitterovému účtu Julius Šuman, jinak známému jako skupina Šuman. Právě na něm se Babišovy nahrávky začaly objevovat. 

Velká část redakcí jej zpočátku ignorovala, dokud se nahrávky nestaly součástí politické debaty. Část z nich ovšem brala twitterový účet jako legitimní zdroj od počátku. Jak bláhové to bylo, ukázaly poslední dny. Na twitterovém účtu, který otřásl českou politikou, se začaly objevovat zmatené vzkazy, které vyvolávají dojem, že se do skupiny Šuman někdo „naboural“, nebo jde od začátku o skupinu pomatenců. Některé vzkazy mají vyvolávat dojem, že je podepisuje Marek Přibil, my ovšem netušíme, zda tomu tak skutečně je. Každopádně je radno tento účet nebrat příliš vážně.

Když se kauza Babišových nahrávek objevila, novinář Českého rozhlasu Janek Kroupa přišel se svojí teorií, že Přibil prodal počítač, kde nahrávky byly a někdo se jich zmocnil.

Kroupa na začátku kauzy tvrdil, že s Přibilem jako jediný mluvil. Ten to sice nepopírá, ale tvrdí, že Kroupa si celou svoji konstrukci vymyslel, na což ho neúspěšně upozorňoval. Nicméně známý investigativec stojí za dalšími informacemi, které uváděly, že za komprem na Babiše stojí finanční skupina Penta a pak také, že Přibil věřil, že se scházel s agenty CIA.

A pak tu máme pořad Zvláštní vyšetřování Sabiny Slonkové a Jiřího Kubíka, který na svém facebookovém účtu v jednu chvíli tvrdil, že kompromitující informace na své soupeře sbíral Andrej Babiš, přičemž v samotném díle se jméno Babiš objevilo dvakrát, ale ne v souvislosti, na niž upoutávka upozorňovala. Zbytek se odehrával ve smyslu: „Sice nám nic neřekl, ale tvářil se teda divně. Něco za tím bude.“

A pak je tu samozřejmě dnešní rozhovor s Přibilem na DVTV a v Seznam Zprávách. Z něho jsme se dozvěděli, že nikdo nic neovlivňoval a Přibil se scházel se šéfem Lidových novin a přítelem Andreje Babiše Istvánem Lékem. A to nikoliv kvůli politice, ale kvůli tomu, že se chtěl stát knižním magnátem, protože chtěl založit knižní divizi. Přibil se evidentně snaží očistit své jméno a prostě dospěl k názoru, že tyto dva pořady budou pro jeho cíl nejlepší. Jinak se v nich nedozvíte nic. Ale jak je uvedeno výše, pro žurnalistiku stylu „nic nám neřekl, něco za tím bude“ je to symptomatické.

A s novým odhalením přispěchal v úplně stejnou chvíli i Janek Kroupa. Přibil jej obviňuje, že si svojí původní zápletku vymyslel a Kroupa najednou tvrdí, že kompromitující informace na Babiše sbírali policisté, kteří je pak donášeli Přibilovi. Ke Kroupově dobru je třeba přičíst, že článek je ozdrojovaný, což je na místní poměry zatraceně vzácné. 

Takže co víme poté, co Přibil promlouvá ve třech médiích najednou? Nic. Ale nějakou konstrukci už na to navlíkneme.

 

 

„Prostě končíš!" Jak Babiš zachází se svými lidmi. Komentář Markéty Žižkové

Už za pár hodin bude jasno o tom, jaké složení vlády si představuje designovaný premiér Andrej Babiš. Události, které k tomuto rozzuzlení vedou, zatím nepřinesly žádné velké překvapení. Už delší dobu se spekulovalo o tom, že ministerské křeslo opustí šéfka resortu obrany Karla Šlechtová nebo ministr průmyslu Tomáš Hüner. Příznačný je ovšem způsob, kterým se o svém konci dozvěděli.

Šéfovi hnutí ANO se daří až do poslední chvíle tajit jména ministrů za ANO. Ví je Hrad a pak zřejmě několik Babišových nejbližších. K jejich zveřejnění vyzývali designovaného premiéra i sociální demokraté (kteří by jako koaliční partneři alespoň občas něco rádi věděli), na veřejnost se ale nedostala. Jak opakují členové hnutí stále dokola, své záležitosti si strana umí řešit za zavřenými dveřmi. Prostor pro úniky je minimální. Už kvůli tomu, že sami členové „této firmy“ toho ví jen pomálu a spoléhají na svého šéfa.

Link

Páteční ráno přitom opět ukázalo, jak Babiš ke svým lidem přistupuje. O svém konci v čele resortů se „nechtění“ ministři dozvěděli až dnes. Během telefonátu. A bez vysvětlení. Alespoň tak to popsala médiím Šlechtová. Telefon jí zazvonil v sedm ráno před zasedáním vlády.

4987065:article:true:true:true

O důvodech, proč už s ní Babiš není spokojený, se napsalo mnoho. Osobně jí ale prý nic nevysvětlil. „Pan předseda nic nezdůvodňuje. Prostě mi řekl, že nebudu součástí nového návrhu vlády,“ komentovala to pro média smířeně končící ministryně.

Dnes ráno se Babišovo rozhodnutí dozvěděl i šéf resortu průmyslu a obchodu. Právě okolo Hünera, potažmo obsazení významného ministerstva vedl Babiš se Zemanem spor. Už nyní – ač neznáme přesné jméno nového ministra – panují obavy z toho, jakým směrem Česko povede v důležitých rozhodnutích, jako je dostavba jaderných elektráren.

Link

Kdy se tento člověk i další „nováčci“ o své nominaci od Babiše dozvěděli, je otázka. Také jim zazvonil telefon dnes ráno?

Faktem přitom je, že i ministři, kteří odchází o „své vůli“ a rozhodnutí oznámili už před časem, to nelíčí zrovna v optimistických barvách. Ministr spravedlnosti v demisi Robert Pelikán pochopil, že se znelíbil Zemanovi mimo jiné tím, že vydal hackera Jevgenije Nikulina do Spojených států. Kritizuje i poměry v ANO a tvrdí, že jeho názory se od směřování hnutí liší. Jeho odchod z resortu v posledních dnech působí tiše. Příliš nekomunikuje. Nevyjadřuje se ani k otázkám na resort. Nejvíce by se jeho kroky daly přirovnat k vytracení, kdy za sebou jen potichu zavře dveře.

Končící ministr zahraničí Martin Stropnický si zas po letech uvědomil, že politika je vlastně špinavá hra, na kterou nemá nervy.

Link

Když se podíváme na chvilku mimo vládu – třeba na pražský magistrát – tak uvidíme Adrianu Krnáčovou, která se rozčiluje, že ji obklopuje parta neschopných lidí. Zároveň je ale jasné, že k jejímu konci vedlo i to, že ztratila Babišovu podporu.

5017080:article:true:true:true

Zpátky ke kabinetu: už v pátek večer by mělo být jasno v tom, kdo za ANO získá místo v pověstném vládním autobusu. Jedno je ale jisté už teď. Každý jmenovaný bude muset počítat s tím, že přes přátelskou atmosféru na PR fotkách hnutí, ho může kdykoliv potkat krátký telefonát: „Končíš a není ti nic do toho proč“. A to i firemní šéfové svým podřízeným vyjadřují větší porci úcty.

32744