Niedermayer: Evropské oživení, klima a pan kolega Vondra. V čem se plete?

Luděk Niedermayer

REAKCE LUĎKA NIEDERMAYERA | Europoslanec za ODS Alexandr Vondra se na svých sociálních sítích i v médiích kriticky vyjádřil na adresu unijního plánu obnovy, jak jej představila Evropská komise. Jeho text s titulkem „Tohle není plán obnovy. Tohle je revoluce!“ jsme publikovali i na INFO.CZ. Níže zveřejňujeme reakci europoslance za TOP 09 Luďka Niedermayera, který Vondrovi v řadě bodů oponuje.

 

Můj kolega z Evropského parlamentu Saša Vondra poté, co podpořil vznik unijního plánu pro podporu oživení ekonomiky, si ho „podrobně přečetl“ a zjistil, že „není o záchraně EU, ale jejím uvržení do hlubší krize“. A proto svůj postoj změnil a plán odmítá. 

Má pro to 4 důvody:

První je, že „plán krizi zneužívá, ale neřeší“. Důvodem je, že jen část balíčku je prý určena na reakci na krizi, což je hodně zkreslená interpretace. Návrh se totiž skládá „z více noh“, z nichž jedna je přímou reakcí na krizi (a její umístění bude vycházet z budoucích dat o dopadu na ekonomiky), jiná, která je větší (což je věc hodná diskuse), vychází ze zpětných dat (bohatství a nezaměstnanost), které ale obvykle dobře predikují, že tyto země (chudší s vysokou nezaměstnaností) budou mít největší problémy s restartem ekonomiky). Což mimo jiné potvrzují i ekonomické predikce. Pokud souhlasíme s logikou, že k úspěšnému restartu ekonomiky Unie (na které stojí i naše prosperita) je třeba aspoň částečný obrat z recese všude, je zaměření návrhu správné (což nevylučuje debatu o úpravách parametrů).

Text A. Vondry najdete zde >>>

Druhým bodem je to, že „cílem je klima revoluce“. To není pravda, jakkoliv je změna v oblasti životního prostředí a klimatu tím, na čem se lídři Unie na další desetiletí shodli jako na důležitém cíli. Především to, že unijní plán podpoří investice, jejichž nedostatek může nastartovat hlubokou recesi, znamená, že musíme najít „místa“, kam investovat. Jistě, že mezi nimi bude mnoho opatření v oblasti klimatu. Pokud se to panu Vondrovi nelíbí, měl by navrhnout jiná, ekonomicky a strategicky smysluplná opatření, na kterých se Unie shodne. Mimo to, že směr využití peněz má respektovat celkový směr rozvoje Unie, je snad logické. A mimochodem, priority pro naši zemi (z evropského semestru) byly v roce 2019 udržitelnost penzijního a zdravotního systému, zvýšení podílu zaměstnaných žen a více investic. V letošním roce jde například o rozvoj digitalizace, investice spojené s klimatickými cíli (včetně dopravy) nebo investice do „uhelných regionů“.

Komise dláždí cestu z krize stovkami miliard eur. Její návrh ale bude pro Česko oříškem

sinfin.digital