Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Nová vláda, staré (bolševické) pořádky. Komentář Alexandry Udženija

Nová vláda, staré (bolševické) pořádky. Komentář Alexandry Udženija

Vše nasvědčuje tomu, že Českou republiku v několika dnech definitivně čeká zrod nové vlády. Pohled na její složení mnoho optimismu nedává. Nejde jen o kandidátku Hnutí ANO na post ministryně spravedlnosti Taťánu Malou, která vedle podezření ze střetu zájmů a pochybností kolem jejího právního vzdělání také proslula svou absurdní obhajobou Babiše před trestním stíhání v kauze Čapí hnízdo. I jiná jména jsou skutečně výživná. Daniel Ťok, snad nejhorší ministr dopravy v historii, který kromě buzerace řidičů a zvýšení pokut za přestupky nedokázal vůbec nic (čemuž taky odpovídá stav našich silnic), nebo Alena Schillerová, která je spolupodepsána pod ostudnou praxí finanční správy se zajišťovacími příkazy a pod cílenou šikanou malého a středního podnikání. Pro mě osobně je na celé vznikající vládě nejhorší otevřená podpora komunistů.

Nejen, že je to poprvé od roku 1989, kdy budou mít komunisté přímo podíl na vládnutí v této zemi. Jde i o způsob, jakým svůj nově nabytý vliv budou využívat. Mnohé už můžeme tušit nyní. Kádrování personálních obsazení jednotlivých ministerstev, podmínky týkající se našich závazků vůči NATO, teplá místečka ve státních podnicích nebo retroaktivní zdanění církví. To je jen malá ochutnávka toho, co nás všechny čeká.

Komunisté svoji podporu vládě hodlají zužitkovat bezezbytku. Vláda Andreje Babiše tak za sebou kromě hromady nesplněných slibů, falešných nadějí a iluzí, zanechá ještě pachuť komunistů u moci na vládní úrovni. Pravda je, že to byla ČSSD, která resuscitovala komunistickou stranu, kdy s nimi v 9 krajích v roce 2012 utvořila koalice. A teď znovu společně s ANO jim dávají moc a vliv zatím uštědří obrovský plivanec do tváře obětem zrůdného komunistického režimu. A to bychom Andreji Babišovi a ČSSD rozhodně zapomínat neměli.

720p 360p
Komunisté sahají po miliardovém vlivu. Přimknou Česko k Rusku skrz státní podniky?

A perlička na závěr? Ve středu, tedy ve stejný den, kdy prezident Zeman jmenuje novou menšinovou vládu ANO a ČSSD opřenou o podporu KSČM, uplyne přesně 70 let od nuceného sloučení České strany sociálně demokratické a tehdejší Komunistické strany Československa, což znamenalo v podstatě zánik socialistů jako suverénní politické síly. A to se stane každému, kdo si zadá s komunisty.

Tak pán Bůh s námi a zlé pryč.

 

Alexandra Udženija je 1. místopředsedkyně ODS. 

 

Šokující zjištění vědců: Pokud nejíte sladké, ohrožujete vlastní zdraví

Diety chudé na sacharidy, jako je například Dukanova nebo Atkinsova dieta, jsou velmi módní, zvláště pro své rychlé a výrazné účinky. Tyto diety omezují či vylučují ze stravy všechny sacharidy, včetně rychle vstřebatelných cukrů (obsažených třeba v moučnících) a pomalu vstřebatelných cukrů (jsou například v chlebu, těstovinách či rýži). Stoupenci takové diety vyřazují z jídelníčku rovněž ovoce a zeleninu. Jejich strava naopak obsahuje hodně proteinů a tuků. To je ovšem nebezpečná volba.

Diety chudé na sacharidy, jako je například Dukanova nebo Atkinsova dieta, jsou velmi módní, zvláště pro své rychlé a výrazné účinky. Tyto diety omezují či vylučují ze stravy všechny sacharidy, včetně rychle vstřebatelných cukrů (obsažených třeba v moučnících) a pomalu vstřebatelných cukrů (jsou například v chlebu, těstovinách či rýži). Stoupenci takové diety vyřazují z jídelníčku rovněž ovoce a zeleninu. Jejich strava naopak obsahuje hodně proteinů a tuků. To je ovšem nebezpečná volba.

Výzkum profesora Macieje Banacha z Lodžské univerzity ukazuje, že dieta chudá na sacharidy představuje v dlouhodobé perspektivě riziko pro zdraví. Tým vědců sledoval 11 let více než 24.000 dobrovolníků, mužů i žen. Všichni drželi dietu, ale nikoli stejnou. Když vědci zjistili jejich zdravotní stav, životní styl a výživu, srovnávali rizika předčasné smrti.

Link

Účastníkům studie, kteří nejedli sacharidy, hrozilo o 32 procent vyšší nebezpečí, že zemřou o šest let dříve, než ti, jejichž strava obsahovala hodně sacharidů. Riziko, že člověk podlehne kardiovaskulární chorobě, vzrostlo o 50 procent, jestliže dotyčná osoba konzumovala málo sacharidů či dokonce žádné. U rakoviny bylo riziko o 30 procent vyšší.

Studie také ukázala, že osobám s normální váhou, které se rozhodly držet takovou dietu, hrozilo větší riziko předčasného úmrtí než lidem obézním. Výsledky se potvrdily i poté, co bylo přihlédnuto ke konzumaci alkoholu, kouření, fyzické aktivitě či chorobám jako je vysoký krevní tlak.

Podle autorů studie nejsou tyto výsledky spojeny jen s nízkým přísunem sacharidů. Souvisejí zřejmě i se zvýšenou konzumací proteinů a tuků. Podle Světové zdravotnické organizace (WHO) nadměrná konzumace červeného masa a uzenin bohatých na cholesterol a nasycené tuky přispívá ke vzniku některých druhů rakoviny, zejména střev a konečníku. Tyto látky mají rovněž na svědomí kardiovaskulární choroby. Navíc může hrát roli i snížená konzumace minerálních látek a vitamínů.

Link

Francouzská Národní agentura pro bezpečnost potravin (ANSES) varuje před "klinickými, biologickými a psychickými dopady" spojenými s odtučňovacími dietami. Vzhledem k nedostatku některých živin mohou nastat problémy s kostmi či s metabolismem. V dlouhodobé perspektivě tyto diety vedou k bludnému kruhu, kdy člověk znovu nabere shozené kilogramy.

Jestliže jsou diety chudé na sacharidy v krátkodobé perspektivě účinné, jsou dlouhodobě riskantní a neměly by být doporučovány, varuje profesor Banach. Je totiž důležité nevynechávat jeden druh potravy. Sacharidy, proteiny a tuky jsou pro stravování nezbytné. Podle nutričních poradců je výživová potřeba člověka pokryta, jestliže se strava skládá z asi 50 procent sacharidů, 20 procent proteinů a 30 procent tuků.

-1