Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Nová vláda, staré (bolševické) pořádky. Komentář Alexandry Udženije

Nová vláda, staré (bolševické) pořádky. Komentář Alexandry Udženije

Vše nasvědčuje tomu, že Českou republiku v několika dnech definitivně čeká zrod nové vlády. Pohled na její složení mnoho optimismu nedává. Nejde jen o kandidátku Hnutí ANO na post ministryně spravedlnosti Taťánu Malou, která vedle podezření ze střetu zájmů a pochybností kolem jejího právního vzdělání také proslula svou absurdní obhajobou Babiše před trestním stíhání v kauze Čapí hnízdo. I jiná jména jsou skutečně výživná. Daniel Ťok, snad nejhorší ministr dopravy v historii, který kromě buzerace řidičů a zvýšení pokut za přestupky nedokázal vůbec nic (čemuž taky odpovídá stav našich silnic), nebo Alena Schillerová, která je spolupodepsána pod ostudnou praxí finanční správy se zajišťovacími příkazy a pod cílenou šikanou malého a středního podnikání. Pro mě osobně je na celé vznikající vládě nejhorší otevřená podpora komunistů.

Nejen, že je to poprvé od roku 1989, kdy budou mít komunisté přímo podíl na vládnutí v této zemi. Jde i o způsob, jakým svůj nově nabytý vliv budou využívat. Mnohé už můžeme tušit nyní. Kádrování personálních obsazení jednotlivých ministerstev, podmínky týkající se našich závazků vůči NATO, teplá místečka ve státních podnicích nebo retroaktivní zdanění církví. To je jen malá ochutnávka toho, co nás všechny čeká.

Komunisté svoji podporu vládě hodlají zužitkovat bezezbytku. Vláda Andreje Babiše tak za sebou kromě hromady nesplněných slibů, falešných nadějí a iluzí, zanechá ještě pachuť komunistů u moci na vládní úrovni. Pravda je, že to byla ČSSD, která resuscitovala komunistickou stranu, kdy s nimi v 9 krajích v roce 2012 utvořila koalice. A teď znovu společně s ANO jim dávají moc a vliv zatím uštědří obrovský plivanec do tváře obětem zrůdného komunistického režimu. A to bychom Andreji Babišovi a ČSSD rozhodně zapomínat neměli.

720p 360p
Komunisté sahají po miliardovém vlivu. Přimknou Česko k Rusku skrz státní podniky?

A perlička na závěr? Ve středu, tedy ve stejný den, kdy prezident Zeman jmenuje novou menšinovou vládu ANO a ČSSD opřenou o podporu KSČM, uplyne přesně 70 let od nuceného sloučení České strany sociálně demokratické a tehdejší Komunistické strany Československa, což znamenalo v podstatě zánik socialistů jako suverénní politické síly. A to se stane každému, kdo si zadá s komunisty.

Tak pán Bůh s námi a zlé pryč.

 

Alexandra Udženija je 1. místopředsedkyně ODS. 

 

„Prostě končíš!" Jak Babiš zachází se svými lidmi. Komentář Markéty Žižkové

Už za pár hodin bude jasno o tom, jaké složení vlády si představuje designovaný premiér Andrej Babiš. Události, které k tomuto rozzuzlení vedou, zatím nepřinesly žádné velké překvapení. Už delší dobu se spekulovalo o tom, že ministerské křeslo opustí šéfka resortu obrany Karla Šlechtová nebo ministr průmyslu Tomáš Hüner. Příznačný je ovšem způsob, kterým se o svém konci dozvěděli.

Šéfovi hnutí ANO se daří až do poslední chvíle tajit jména ministrů za ANO. Ví je Hrad a pak zřejmě několik Babišových nejbližších. K jejich zveřejnění vyzývali designovaného premiéra i sociální demokraté (kteří by jako koaliční partneři alespoň občas něco rádi věděli), na veřejnost se ale nedostala. Jak opakují členové hnutí stále dokola, své záležitosti si strana umí řešit za zavřenými dveřmi. Prostor pro úniky je minimální. Už kvůli tomu, že sami členové „této firmy“ toho ví jen pomálu a spoléhají na svého šéfa.

Link

Páteční ráno přitom opět ukázalo, jak Babiš ke svým lidem přistupuje. O svém konci v čele resortů se „nechtění“ ministři dozvěděli až dnes. Během telefonátu. A bez vysvětlení. Alespoň tak to popsala médiím Šlechtová. Telefon jí zazvonil v sedm ráno před zasedáním vlády.

4987065:article:true:true:true

O důvodech, proč už s ní Babiš není spokojený, se napsalo mnoho. Osobně jí ale prý nic nevysvětlil. „Pan předseda nic nezdůvodňuje. Prostě mi řekl, že nebudu součástí nového návrhu vlády,“ komentovala to pro média smířeně končící ministryně.

Dnes ráno se Babišovo rozhodnutí dozvěděl i šéf resortu průmyslu a obchodu. Právě okolo Hünera, potažmo obsazení významného ministerstva vedl Babiš se Zemanem spor. Už nyní – ač neznáme přesné jméno nového ministra – panují obavy z toho, jakým směrem Česko povede v důležitých rozhodnutích, jako je dostavba jaderných elektráren.

Link

Kdy se tento člověk i další „nováčci“ o své nominaci od Babiše dozvěděli, je otázka. Také jim zazvonil telefon dnes ráno?

Faktem přitom je, že i ministři, kteří odchází o „své vůli“ a rozhodnutí oznámili už před časem, to nelíčí zrovna v optimistických barvách. Ministr spravedlnosti v demisi Robert Pelikán pochopil, že se znelíbil Zemanovi mimo jiné tím, že vydal hackera Jevgenije Nikulina do Spojených států. Kritizuje i poměry v ANO a tvrdí, že jeho názory se od směřování hnutí liší. Jeho odchod z resortu v posledních dnech působí tiše. Příliš nekomunikuje. Nevyjadřuje se ani k otázkám na resort. Nejvíce by se jeho kroky daly přirovnat k vytracení, kdy za sebou jen potichu zavře dveře.

Končící ministr zahraničí Martin Stropnický si zas po letech uvědomil, že politika je vlastně špinavá hra, na kterou nemá nervy.

Link

Když se podíváme na chvilku mimo vládu – třeba na pražský magistrát – tak uvidíme Adrianu Krnáčovou, která se rozčiluje, že ji obklopuje parta neschopných lidí. Zároveň je ale jasné, že k jejímu konci vedlo i to, že ztratila Babišovu podporu.

5017080:article:true:true:true

Zpátky ke kabinetu: už v pátek večer by mělo být jasno v tom, kdo za ANO získá místo v pověstném vládním autobusu. Jedno je ale jisté už teď. Každý jmenovaný bude muset počítat s tím, že přes přátelskou atmosféru na PR fotkách hnutí, ho může kdykoliv potkat krátký telefonát: „Končíš a není ti nic do toho proč“. A to i firemní šéfové svým podřízeným vyjadřují větší porci úcty.

32744