Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Nová vládní většina je už realitou. Aspoň ve sněmovně. Komentář Vratislava Dostála

Nová vládní většina je už realitou. Aspoň ve sněmovně. Komentář Vratislava Dostála

Ještě sice neznáme výsledek referenda sociálních demokratů o vládě, trend posledních dnů hovoří ale jasně: menšinová vláda složená z hnutí ANO a ČSSD, kterou bude podporovat KSČM, začíná být pomalu ale jistě realitou. Doložit to lze na úterním a středečním dění v dolní komoře. A přestože bude s definitivní platností jasno až v pátek, už teď můžeme směle napsat, že země v nejbližších dnech podle všeho doklopýtá k vládě s důvěrou většiny Poslanecké sněmovny.

Už včera na tiskových konferencích jednotlivých poslaneckých klubů bylo patrné, že strany vznikající vlády patrně nepodpoří program čtvrteční mimořádné schůze sněmovny. Především sociální demokraté a komunisté přitom budou mít svým voličům co vysvětlovat. Pokud totiž své vládní angažmá omlouvají tím, že je to jediná možnost, jak prosadit levicový program a jak hájit zájmy svých voličů, je zhola nepochopitelné, že nechtějí na půdě dolní komory diskutovat o omezení podpory bydlení ze strany ministerstva práce a sociálních věcí.

Třeba podle lidovců jde o kontroverzní návrh, který si zaslouží detailní veřejnou a politickou debatu. Právě proto svolali na čtvrtek mimořádnou schůzi dolní komory, zároveň chtějí přimět ministerstvo práce k odložení záměru, který podle nich zvýší riziko chudoby až u čtvrt milionu domácností, zejména u rodin s dětmi a seniorů. Novinářům to v úterý řekl poslanec lidovců Jan Čižinský. A přestože předseda sněmovní frakce hnutí ANO Jaroslav Faltýnek řekl, že se debatě nebrání, ze značně vyhýbavých reakcí zástupců ČSSD a KSČM lze usuzovat, že program schůze formující se koaliční většina zařízne.

Možná si to ale komunisté a sociální demokraté do čtvrtka rozmyslí a vzpomenou si na zájmy sociálně deklasovaných segmentů společnosti, tedy na lidi, kteří v lepších minulých časech tvořili jádro tradičních voličů obou levicových stran. Skoro se chce napsat, že mají obě formace ideální příležitost prakticky dokázat, v čem tkví smysl jejich vládního angažmá. A pokud by v dané chvíli skutečně dokázali ministerstvo práce dotlačit ke stažení návrhu, snad i nejzarputilejší kritici z řad levice by museli aspoň na chvilku uznat, že se program lépe prosazuje ve vládě, a nikoli v opozici. Moudřejší budeme ve čtvrtek.

Už dnes ale nová většina zafungovala ve sněmovně spolehlivě. Hnutí ANO, ČSSD a KSČM odmítly novelu zákona týkající se EET, jejíž smysl byl jednoduchý: EET by nemuseli mít ti, kteří nejsou plátci DPH. Ponechme nyní stranou věcnou debatu o elektronické evidenci tržeb, nebo to, že několik hodin předtím novelu zákona o EET schválila vláda. Podstatné – pokud jde o vznikající vládu – je, že ve sněmovně zřetelně začíná fungovat nová koalice. Potvrzují se tak zprávy, dle kterých už prakticky všichni aktéři, včetně odpůrců aliance s Babišem uvnitř ČSSD, s novou koalicí počítají.

Třeba podle deníku Právo je pro vstup do vlády okolo šedesáti procent sociálních demokratů. Pro budoucnost české politiky to bude mít celou řadu důsledků. Postupně se jimi budeme zcela jistě zabývat. V danou chvíli si vystačíme s konstatováním, že příštích několik let bude našim premiérem trestně stíhaná osoba, oligarcha a nejspíš také spolupracovník předlistopadové StB. U moci ho budou držet především jeho byznysové zájmy, touha zbavit se trestního stíhání a spolehlivá aliance s Hradem. Podobně spolehlivým pilířem vznikající mocenské aliance budou také poprvé od listopadu 1989 komunisté. Babiš se tak zapíše do dějin mimo jiné jejich definitivní legitimizací.

KSČM by mu ale k většině nestačila. A pokud nechtěl vsadit na rasistickou a xenofobní SPD, nezbývalo mu, než zlomit aspoň jednu z tradičních politických stran. Sociální demokraté přitom před volbami stejně jako všechny ostatní tradiční formace tvrdili, že do vlády s trestně stíhaným politikem nevlezou. Jsou to tudíž ve finále především oni, kdo ponese za vznik nové vlády klíčovou odpovědnost. Podle jedněch tak páchají politické harakiri, podle druhých bude jejich historickou úlohou zabránit největším excesům oligarchy, který už několik měsíců čile ovládá mocenský aparát státu. Těžko říct, který odhad je v tuto chvíli realističtější.

 

Volby 2018

Senátní volby 2018

Výsledky 1. kola voleb 2. kolo Termín senátních voleb Kandidáti do Senátu Voličský průkaz

Dění a výsledky ve druhém kole senátních voleb vám přinášíme i v online přenosu>>>

Komunální volby 2018

Výsledky voleb Termín komunálních voleb Jak volit do zastupitelstva Praha Brno Ostrava

V rámci voleb do Senátu není třeba volební lístek nijak upravovat, stačí lístek s vybraným kandidátem vložit do příslušné obálky a vhodit do volební urny. Volby do zastupitelstev fungují jinak, je možné udílet preferenční hlasy. Všechny kandidující subjekty jsou na jednom velkém hlasovacím lístku.

Volby 2018 - Volební videa a bohaté galerie najdete na Blesk.cz>>>

Základní shrnutí informací pro VOLBY 2018 -  Senátní i komunální >>>

Většinu velkých měst získalo ANO, neovládlo ale Prahu. Významně ztratila ČSSD

Hnutí ANO získalo v letošních komunálních volbách nejvíce velkých měst. Ztratilo ale Prahu, kde vyhrála ODS před Piráty, ANO tam skončilo páté. V Brně, Ostravě a řadě dalších měst však zvítězilo. Významné ztráty zaznamenala sociální demokracie. V celé republice pak tradičně nejvíce zastupitelských křesel získala nejrůznější místní sdružení nezávislých kandidátů. Volební účast se pohybovala mírně nad 47 procenty, což je zhruba o tři procentní body víc než v roce 2014. Vyplývá to z údajů na volebním serveru.

Občanští demokraté sice v Praze vyhráli, ale mohou i tak skončit v opozici. O koalici chtějí totiž další subjekty, jež v hlavním městě uspěly - hnutí Praha Sobě a Spojené síly pro Prahu (TOP 09, STAN a KDU-ČSL) - jednat s Piráty. Do pražského zastupitelstva se poprvé od roku 1990 nedostanou zástupci ČSSD a KSČM. Sociální demokraté nebudou poprvé od roku 1990 ani v zastupitelstvech některých dalších měst, kde dosud měli vliv na chod radnic. Platí to například pro Hradec Králové, Ústí nad Labem a Zlín.

ODS, která v Praze vyhrála komunální volby, získala v 65členném zastupitelstvu 14 mandátů. Druzí Piráti mají 13 mandátů stejně jako třetí Praha Sobě a čtvrtá koalice TOP 09 a STAN. Hnutí ANO, jež mělo v minulém období primátorku, v Praze skončilo na pátém místě. Bude mít 12 křesel.

Volby

V Brně vyhrálo hnutí ANO s 23,03 procenta voličů a v pětapadesátičlenném zastupitelstvu získalo 18 mandátů. Na druhém místě skončila ODS s podporou Svobodných s výsledkem 18,55 procenta, což znamená zisk 14 mandátů. Primátor a lídr ANO Petr Vokřál jednal už s jedničkou ODS Markétou Vaňkovou. Ani jeden spolupráci nevyloučil, ale ani ji nepotvrdil.

V Ostravě vyhrálo ANO s velkým náskokem. Získalo 32,72 procenta hlasů a 21 mandátů v zastupitelstvu, které má 55 členů. Na druhém místě skončilo hnutí Ostravak, volilo ho 11,49 procenta lidí a má sedm mandátů. Ostravský primátor a lídr vítězného hnutí ANO Tomáš Macura už před volbami tvrdil, že by uvítal pokračování nynější koalice s hnutím Ostravak, ODS a lidovci. Dnes ČTK řekl, že to platí.

ANO zvítězilo ve valné většině krajských měst, na prvním místě skončilo také v Plzni, Olomouci, Jihlavě, Hradci Králové, Karlových Varech, Ústí nad Labem, Pardubicích, Českých Budějovicích a Zlíně. V Liberci skončilo ANO druhé, vyhráli tam Starostové pro Liberecký kraj.

Link

Z dalších statutárních měst zvítězila například v Karviné a ve Frýdku-Místku ČSSD. V Třinci vyhrálo sdružení Osobnosti pro Třinec, v Kladně Volba pro Kladno a v Mostě hnutí ProMOST. Občanští demokraté zvítězili v Jablonci nad Nisou, Mladé Boleslavi a Teplicích. ANO vyhrálo v Chomutově, Přerově, Prostějově, Havířově, Děčíně a Opavě.

Drahoš a Čunek se můžou smát, o Senát zápolí ODS s ANO. Rath s Paroubkem propadli>>>

Premiér a předseda ANO Andrej Babiš označil výsledky v krajských a okresních městech za úspěch. ANO podle něj mění Česko k lepšímu. Pražský výsledek předseda ANO a premiér považuje za důsledek toho, jaké bylo působení zástupců hnutí v hlavním městě v uplynulých čtyřech letech. Neočekává, že by výsledek voleb ovlivnil fungování koaliční menšinové vlády ANO a ČSSD.

Podle předsedy ODS Petra Fialy občanští demokraté ve volbách jasně posílili a ukazuje se, že strana jde krok po kroku správným směrem. V příštích volbách do Poslanecké sněmovny by podle něj měla ODS bojovat o směřování Česka proti "levicovému hnutí ANO". Babiš předtím při hodnocení voleb levicovou orientaci svého hnutí odmítl a Fialu kvůli podobným vyjádřením kritizoval.

Link

Předseda ČSSD Jan Hamáček bere výsledek voleb jako signál, že se sociální demokracie už odrazila ode dna, na které dopadla v loňských sněmovních volbách. Úspěchy se dostavily tam, kde je strana konsolidovaná, řekl. Vyzdvihl výsledky v Karviné, Frýdku-Místku či Náchodě, naopak pro velká města chce hledat nová témata, za vhodné považuje dostupné bydlení.

Volby se podle komisí obešly bez větších problémů. V Ústeckém kraji ale policie přijala několik podnětů kvůli podezření z možného pokusu o ovlivnění voleb, všemi se zabývá. Kriminalisté zasahovali ve volebních místnostech v Ústí nad Labem a Bílině na Teplicku, podrobnosti ale zatím policie sdělovat nebude.

Sto třicet mega v hajzlu a Prahu nemáme. Komentář čtěte zde>>>

Po volbách už padají hlavy. Rezignovat se chystá místopředseda ČSSD Foldyna>>>

-1