Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Nová vládní většina je už realitou. Aspoň ve sněmovně. Komentář Vratislava Dostála

Nová vládní většina je už realitou. Aspoň ve sněmovně. Komentář Vratislava Dostála

Ještě sice neznáme výsledek referenda sociálních demokratů o vládě, trend posledních dnů hovoří ale jasně: menšinová vláda složená z hnutí ANO a ČSSD, kterou bude podporovat KSČM, začíná být pomalu ale jistě realitou. Doložit to lze na úterním a středečním dění v dolní komoře. A přestože bude s definitivní platností jasno až v pátek, už teď můžeme směle napsat, že země v nejbližších dnech podle všeho doklopýtá k vládě s důvěrou většiny Poslanecké sněmovny.

Už včera na tiskových konferencích jednotlivých poslaneckých klubů bylo patrné, že strany vznikající vlády patrně nepodpoří program čtvrteční mimořádné schůze sněmovny. Především sociální demokraté a komunisté přitom budou mít svým voličům co vysvětlovat. Pokud totiž své vládní angažmá omlouvají tím, že je to jediná možnost, jak prosadit levicový program a jak hájit zájmy svých voličů, je zhola nepochopitelné, že nechtějí na půdě dolní komory diskutovat o omezení podpory bydlení ze strany ministerstva práce a sociálních věcí.

Třeba podle lidovců jde o kontroverzní návrh, který si zaslouží detailní veřejnou a politickou debatu. Právě proto svolali na čtvrtek mimořádnou schůzi dolní komory, zároveň chtějí přimět ministerstvo práce k odložení záměru, který podle nich zvýší riziko chudoby až u čtvrt milionu domácností, zejména u rodin s dětmi a seniorů. Novinářům to v úterý řekl poslanec lidovců Jan Čižinský. A přestože předseda sněmovní frakce hnutí ANO Jaroslav Faltýnek řekl, že se debatě nebrání, ze značně vyhýbavých reakcí zástupců ČSSD a KSČM lze usuzovat, že program schůze formující se koaliční většina zařízne.

Možná si to ale komunisté a sociální demokraté do čtvrtka rozmyslí a vzpomenou si na zájmy sociálně deklasovaných segmentů společnosti, tedy na lidi, kteří v lepších minulých časech tvořili jádro tradičních voličů obou levicových stran. Skoro se chce napsat, že mají obě formace ideální příležitost prakticky dokázat, v čem tkví smysl jejich vládního angažmá. A pokud by v dané chvíli skutečně dokázali ministerstvo práce dotlačit ke stažení návrhu, snad i nejzarputilejší kritici z řad levice by museli aspoň na chvilku uznat, že se program lépe prosazuje ve vládě, a nikoli v opozici. Moudřejší budeme ve čtvrtek.

Už dnes ale nová většina zafungovala ve sněmovně spolehlivě. Hnutí ANO, ČSSD a KSČM odmítly novelu zákona týkající se EET, jejíž smysl byl jednoduchý: EET by nemuseli mít ti, kteří nejsou plátci DPH. Ponechme nyní stranou věcnou debatu o elektronické evidenci tržeb, nebo to, že několik hodin předtím novelu zákona o EET schválila vláda. Podstatné – pokud jde o vznikající vládu – je, že ve sněmovně zřetelně začíná fungovat nová koalice. Potvrzují se tak zprávy, dle kterých už prakticky všichni aktéři, včetně odpůrců aliance s Babišem uvnitř ČSSD, s novou koalicí počítají.

Třeba podle deníku Právo je pro vstup do vlády okolo šedesáti procent sociálních demokratů. Pro budoucnost české politiky to bude mít celou řadu důsledků. Postupně se jimi budeme zcela jistě zabývat. V danou chvíli si vystačíme s konstatováním, že příštích několik let bude našim premiérem trestně stíhaná osoba, oligarcha a nejspíš také spolupracovník předlistopadové StB. U moci ho budou držet především jeho byznysové zájmy, touha zbavit se trestního stíhání a spolehlivá aliance s Hradem. Podobně spolehlivým pilířem vznikající mocenské aliance budou také poprvé od listopadu 1989 komunisté. Babiš se tak zapíše do dějin mimo jiné jejich definitivní legitimizací.

KSČM by mu ale k většině nestačila. A pokud nechtěl vsadit na rasistickou a xenofobní SPD, nezbývalo mu, než zlomit aspoň jednu z tradičních politických stran. Sociální demokraté přitom před volbami stejně jako všechny ostatní tradiční formace tvrdili, že do vlády s trestně stíhaným politikem nevlezou. Jsou to tudíž ve finále především oni, kdo ponese za vznik nové vlády klíčovou odpovědnost. Podle jedněch tak páchají politické harakiri, podle druhých bude jejich historickou úlohou zabránit největším excesům oligarchy, který už několik měsíců čile ovládá mocenský aparát státu. Těžko říct, který odhad je v tuto chvíli realističtější.

 

Kouká jako vyvoraná myš, nebo hledí jak žaba z kyšky? Mapy ukazují, jak se napříč ČR liší používání slov

Některá slova patří do nářečí nebo jsou pevně spojená s určitým regionem, třeba šufánek (naběračka) či zapackovat (klopýtnout). Co ale třeba slova jako koukat se, dívat se a hledět – máte pocit, že je jen tak volně zaměňujeme nebo volíme třeba podle formálnosti situace? Ve skutečnosti byla nebo jsou všechna tato slova regionálně vázaná.

Neznamená to sice, že by se v určité oblasti používalo výhradně jen jedno z nich, ale jsou oblasti, ve kterých je znatelná tendence volit některé z nich častěji.

U trojice slov koukat, dívat, hledět je současná situace podobná té původní nářeční. V Čechách i na Moravě se díváme, ale v Čechách se navíc často i koukáme. Na střední a východní Moravě a v části Slezska navíc i hledíme. Rozdíly se zachovávají i v ustálených spojeních kouká jako vyvoraná myš nebo hledí jak žaba z kyšky.

 

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají • Foto https://syd.korpus.cz/

Link

Co děláme, když nás tlačí čas? V severní polovině Čech a také v části Moravy se pospíchá, kdežto v jihozápadní části Čech se častěji chvátá. Na východě Čech se spěchá, což dříve plynule přecházelo ve středomoravské spíchá, které ale dnes slyšíme už jen výjimečně.

V Českém jazykovém atlasu najdeme zaznamenané i další zeměpisné rozdíly u běžně užívaných slov, které však už v dnešní mluvě nejsou tak patrné. Zatímco v severovýchodní polovině Čech a na severní a severozápadní Moravě se říkalo, že je člověk bojácný, v jihozápadní polovině Čech a na jihozápadní a střední Moravě se používalo spíš označení bázlivý.

 

Je bojácný, nebo bázlivý?

Je bojácný, nebo bázlivý? • Foto Český jazykový atlas, Ústav pro jazyk český AV ČR 2012, http://cja.ujc.cas.cz

Link

Člověku bez pokrývky hlavy se říkalo v severovýchodní polovině Čech vlasatý, v jihozápadní prostovlasý. Když se někomu nechtělo pracovat, byl na většině území Čech prostě líný, ale na jižním okraji lenivý a na Moravě lenošný nebo dokonce shnilý (což se používá dodneška).

Porovnání dalších dvojic slov najdete v aplikaci SyD Českého národního korpusu

Další mapy, které ukazují, jak odlišnou mají lidé tendenci používat obecně známá slova naleznete na webu Reflex.cz. 

 

Komunální volby 2018 se blíží. Aktuální informace i zpravodajství o sestavování politických koalic naleznete zde>>>

Blíží se senátní volby. Aktuální informace a zpravodajství naleznete zde>>>

-1