Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Novičok ve sněmovně: Zemanův Babiš, dvě většiny a už zase ponížená ČSSD. Komentář V. Dostála

Novičok ve sněmovně: Zemanův Babiš, dvě většiny a už zase ponížená ČSSD. Komentář V. Dostála

Úterní sněmovní taškařice s novičokem má několik rovin. Tu mezinárodní ponechme zasvěcenějším pozorovatelům. Za pozornost ale stojí vnitropolitický kontext, hlasování totiž znovu obnažilo tři definiční charakteristiky naši stávající politické konstelace: (1) hnutí ANO navzdory formující se koalici dlouhodobě kašle na sociální demokraty, neboť (2) disponuje spolehlivou většinou 115 hlasů s SPD a komunisty. A (3) Babiš je ve vztahu k prezidentovi ještě pořád v plně podřízeném postavení.

Jako bych to tušil. Tradiční série tiskových konferencí, které se konají vždy v úterý před prvním jednacím dnem sněmovny, byla jako vždy završena briefingem hnutí ANO. Babiš – také jako skoro vždycky – nedorazil, sněmovní práci má totiž v jeho hnutí na starosti první místopředseda Jaroslav Faltýnek. A protože se dnes zahájená schůze sněmovny koná vůbec poprvé od podzimních voleb v čase, kdy se nám tady formuje vláda s většinovou důvěrou poslanců, otázal jsem se ho, zda se ANO chystá svůj postup na půdě dolní komory s ČSSD a KSČM nějakým způsobem koordinovat. Bylo by to logické, ostatně právě proto, aby něco prosadily, koalice vznikají.

Je to podstata parlamentní republiky s poměrným volebním systémem: vláda, z povahy věci skoro vždycky koaliční, je zde odpovědná sněmovně, zároveň jejím prostřednictvím uvádí svou politiku v praxi, když totožnou většinou prosazuje zákony, ke kterým se zavázala v programovém prohlášení. V takovém uspořádání je pak jednoznačně čitelné, kdo tvoří koalici a kdo opozici. Což je mimochodem okolnost, ke které se přihlíží při obsazování vedení sněmovny a jejích jednotlivých orgánů. Třeba kontrolní výbory nebo komise pro dohled nad bezpečnostními složkami by měla řídit opozice. Avšak za Babiše je to jinak. A především sociální demokraté by proto měli zpozornět.

„Pro své – a tedy vládní – návrhy zákonů budeme hledat podporu ad hoc, napříč sněmovnou,“ reagoval na mou otázku Jaroslav Faltýnek a nenápadně kroutil hlavou. Jako by se na oplátku tázal, proč by měli rezignovat na rozložení sil, díky kterému mohou manévrovat a dle situace volit jednu ze dvou většin, které mají k dispozici: první, sice oficiálně deklarovanou, fakticky ale neexistující, je aliance, na jejímž půdorysu vyjednali vládu se sociální demokracií. Tou druhou a ještě pořád – pokud jde o reálnou politiku – podstatně spolehlivější, je většina složená z hnutí ANO a stran situovaných na obou okrajích české politiky.

Nic překvapivého, řeknete si. Teda pokud neberete v potaz, že je to jen několik dnů, co se Babiš domluvil s vedením ČSSD na společném vládnutí. Těžko si totiž představit potupnější pozici, než v jaké se druhdy nejsilnější levicová formace v zemi v úterý opět ocitla. Je nevídané, jak sebou nechá Babišem zametat. Svědčí to o její slabé pozici, i mizerné kondici. A také cosi o jejím vedení. Jako by nestačilo, že je ČSSD rozštěpená, unavená a oslabená, že je stranou plnou obav o svou budoucnost. Skoro se to jeví tak, že je na scestí a vyloučit dokonce nelze, kterak bude aspoň na nějaký čas společenskou dynamikou zavlečena kamsi nedaleko od národně socialistických bažin.

1080p 720p 360p
Babišovi odchází lidé se zbytky svědomí, posláním ČSSD je být ve vládě a vyvažovat, říká Pečinka

Přesto je nepochopitelné, proč se vedení ČSSD v čase, kdy spustilo referendum o vládním angažmá s hnutím ANO a podporou komunistů, aspoň nepokusilo na půdě sněmovny iniciovat nějakou bližší spolupráci s oběma těmito subjekty. Proč se namísto toho zase nechala ponížit a vmanévrovat do situace, kde je po boku opozice a tedy v opačném táboře, než její případní koaliční partneři? Anebo je to ještě pořád tak, že Babiš nechápe, co vyžaduje stabilní a spolehlivé koaliční vládnutí, neboť si není schopen zvnitřnit, že v sobě politické jednání neobsahuje pouze polohu konkurenční, nýbrž také kooperativní?

Anebo mu to už naopak došlo a kooperuje nadále s SPD a KSČM? A pokud ano, proč tedy to martýrium a koaliční dohoda s ČSSD? Anebo jinak: není dnešní hlasování ve sněmovně dalším důkazem, že sociální demokracie bude ve vládě plnit roli fíkového listu, jehož klíčovou funkcí bude zakrýt pravou povahu vládnutí, tedy fakt, že se tady nejsilnější formace paktuje nejen s komunisty, ale také s rasisty? Představit si lze dneska už téměř všecko. Přesto je defenzivní přístup sociálních demokratů minimálně podivným vzkazem všem straníkům, kteří se teprve chystají v jejím referendu hlasovat.

Dnešní postup hnutí ANO může mít ale ještě jedno, o dost banálnější vysvětlení: Babiš je ještě pořád ve vztahu k Zemanovi v podřízeném postavení, a dokud ho nepověří sestavením druhé vlády, potřebuje ho mít na své straně. Obzvlášť v situaci, kdy ho Zeman provokuje skazkami, dle kterých na Hradě vzniká plán s úřednickým kabinetem, jehož předsedou by mohl být mocný šéf elektrárenské skupiny ČEZ Daniel Beneš. Možná především proto Andrej Babiš dneska ochotně zavelel k tomu, aby se kauza novičok na plénum sněmovny nedostala.

 

Volby 2018

Senátní volby 2018

Výsledky 1. kola voleb 2. kolo Termín senátních voleb Kandidáti do Senátu Voličský průkaz

Dění a výsledky ve druhém kole senátních voleb vám přinášíme i v online přenosu>>>

Komunální volby 2018

Výsledky voleb Termín komunálních voleb Jak volit do zastupitelstva Praha Brno Ostrava

V rámci voleb do Senátu není třeba volební lístek nijak upravovat, stačí lístek s vybraným kandidátem vložit do příslušné obálky a vhodit do volební urny. Volby do zastupitelstev fungují jinak, je možné udílet preferenční hlasy. Všechny kandidující subjekty jsou na jednom velkém hlasovacím lístku.

Volby 2018 - Volební videa a bohaté galerie najdete na Blesk.cz>>>

Základní shrnutí informací pro VOLBY 2018 -  Senátní i komunální >>>

Většinu velkých měst získalo ANO, neovládlo ale Prahu. Významně ztratila ČSSD

Hnutí ANO získalo v letošních komunálních volbách nejvíce velkých měst. Ztratilo ale Prahu, kde vyhrála ODS před Piráty, ANO tam skončilo páté. V Brně, Ostravě a řadě dalších měst však zvítězilo. Významné ztráty zaznamenala sociální demokracie. V celé republice pak tradičně nejvíce zastupitelských křesel získala nejrůznější místní sdružení nezávislých kandidátů. Volební účast se pohybovala mírně nad 47 procenty, což je zhruba o tři procentní body víc než v roce 2014. Vyplývá to z údajů na volebním serveru.

Občanští demokraté sice v Praze vyhráli, ale mohou i tak skončit v opozici. O koalici chtějí totiž další subjekty, jež v hlavním městě uspěly - hnutí Praha Sobě a Spojené síly pro Prahu (TOP 09, STAN a KDU-ČSL) - jednat s Piráty. Do pražského zastupitelstva se poprvé od roku 1990 nedostanou zástupci ČSSD a KSČM. Sociální demokraté nebudou poprvé od roku 1990 ani v zastupitelstvech některých dalších měst, kde dosud měli vliv na chod radnic. Platí to například pro Hradec Králové, Ústí nad Labem a Zlín.

ODS, která v Praze vyhrála komunální volby, získala v 65členném zastupitelstvu 14 mandátů. Druzí Piráti mají 13 mandátů stejně jako třetí Praha Sobě a čtvrtá koalice TOP 09 a STAN. Hnutí ANO, jež mělo v minulém období primátorku, v Praze skončilo na pátém místě. Bude mít 12 křesel.

Volby

V Brně vyhrálo hnutí ANO s 23,03 procenta voličů a v pětapadesátičlenném zastupitelstvu získalo 18 mandátů. Na druhém místě skončila ODS s podporou Svobodných s výsledkem 18,55 procenta, což znamená zisk 14 mandátů. Primátor a lídr ANO Petr Vokřál jednal už s jedničkou ODS Markétou Vaňkovou. Ani jeden spolupráci nevyloučil, ale ani ji nepotvrdil.

V Ostravě vyhrálo ANO s velkým náskokem. Získalo 32,72 procenta hlasů a 21 mandátů v zastupitelstvu, které má 55 členů. Na druhém místě skončilo hnutí Ostravak, volilo ho 11,49 procenta lidí a má sedm mandátů. Ostravský primátor a lídr vítězného hnutí ANO Tomáš Macura už před volbami tvrdil, že by uvítal pokračování nynější koalice s hnutím Ostravak, ODS a lidovci. Dnes ČTK řekl, že to platí.

ANO zvítězilo ve valné většině krajských měst, na prvním místě skončilo také v Plzni, Olomouci, Jihlavě, Hradci Králové, Karlových Varech, Ústí nad Labem, Pardubicích, Českých Budějovicích a Zlíně. V Liberci skončilo ANO druhé, vyhráli tam Starostové pro Liberecký kraj.

Link

Z dalších statutárních měst zvítězila například v Karviné a ve Frýdku-Místku ČSSD. V Třinci vyhrálo sdružení Osobnosti pro Třinec, v Kladně Volba pro Kladno a v Mostě hnutí ProMOST. Občanští demokraté zvítězili v Jablonci nad Nisou, Mladé Boleslavi a Teplicích. ANO vyhrálo v Chomutově, Přerově, Prostějově, Havířově, Děčíně a Opavě.

Drahoš a Čunek se můžou smát, o Senát zápolí ODS s ANO. Rath s Paroubkem propadli>>>

Premiér a předseda ANO Andrej Babiš označil výsledky v krajských a okresních městech za úspěch. ANO podle něj mění Česko k lepšímu. Pražský výsledek předseda ANO a premiér považuje za důsledek toho, jaké bylo působení zástupců hnutí v hlavním městě v uplynulých čtyřech letech. Neočekává, že by výsledek voleb ovlivnil fungování koaliční menšinové vlády ANO a ČSSD.

Podle předsedy ODS Petra Fialy občanští demokraté ve volbách jasně posílili a ukazuje se, že strana jde krok po kroku správným směrem. V příštích volbách do Poslanecké sněmovny by podle něj měla ODS bojovat o směřování Česka proti "levicovému hnutí ANO". Babiš předtím při hodnocení voleb levicovou orientaci svého hnutí odmítl a Fialu kvůli podobným vyjádřením kritizoval.

Link

Předseda ČSSD Jan Hamáček bere výsledek voleb jako signál, že se sociální demokracie už odrazila ode dna, na které dopadla v loňských sněmovních volbách. Úspěchy se dostavily tam, kde je strana konsolidovaná, řekl. Vyzdvihl výsledky v Karviné, Frýdku-Místku či Náchodě, naopak pro velká města chce hledat nová témata, za vhodné považuje dostupné bydlení.

Volby se podle komisí obešly bez větších problémů. V Ústeckém kraji ale policie přijala několik podnětů kvůli podezření z možného pokusu o ovlivnění voleb, všemi se zabývá. Kriminalisté zasahovali ve volebních místnostech v Ústí nad Labem a Bílině na Teplicku, podrobnosti ale zatím policie sdělovat nebude.

Sto třicet mega v hajzlu a Prahu nemáme. Komentář čtěte zde>>>

Po volbách už padají hlavy. Rezignovat se chystá místopředseda ČSSD Foldyna>>>

-1