Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Od sekyry Ministerstva financí odletují třísky, ombudsmanka je v klidu. Komentář Karla Steigerwalda

Od sekyry Ministerstva financí odletují třísky, ombudsmanka je v klidu. Komentář Karla Steigerwalda
 

Soudy projednaly už 74 žalob týkajících se zajišťovacích příkazů, z nichž devatenácti vyhověly a 55 nechaly v platnosti. Ve více než stovce dalších žalob ještě nerozhodly. Zajišťovacích příkazů bylo dosud vydáno 1545. Zajišťovací příkaz znamená likvidaci firmy.

Šetření ombudsmanky Šabatové zatím neodhalilo, že by finanční správa zajišťovací příkazy plošně využívala nebo zneužívala. Díky nim může finanční správa vybrat i daň, která ještě není splatná nebo nebyla stanovena. Příkaz je podle Šabatové mimořádný a velmi účinný nástroj pro výběr daní. Jeho existence má své opodstatnění. Působnost zákona, který říká, že se platí daň stanovená a splatná, rozšiřuje zajišťovací příkaz o platbu daně předpokládané, o níž firma nemusí vědět.

Stanovisko ombudsmanky je totožné se stanoviskem finanční správy i Ministerstva financí. Skutečnost, že podle soudních rozsudků zničil stát nezákonně 19 firem (mohou přibývat další, žalob je podáno více než sto), ombudsmanku nezneklidnila, protože jde o velmi malé procento svévolně státem zlikvidovaných firem.

Prezidentské volby 2018 se blíží. Komplexní zpravodajství můžete sledovat zde>>>

Tak se konečně dozvídáme, co v pojetí ombudsmanky znamená staré revoluční pořekadlo „když se kácí les, lítají třísky“, které tak nečekaně vrátila do života. Úřad ombudsmana tu měl být proto, aby chránil bezpečí právě těch odletujících třísek a bránil je před svévolí úřadů, ale je tu asi proto, by ty třísky zdůvodňoval a obhajoval svévoli úřadů. Na to tu ale být nemusí, zdůvodnění umí najít ta sekyra, od níž třísky odletují, sama. Protože veřejnost křičí, sama sekyra znejistěla a na ministerstvu přec jen už hledá, jak množství odletujících třísek zmenšit. Možná ji za to i ombudsmanka opět pochválí.

Další komentáře autora si můžete přečíst na webu Reflex.cz.

 

Policejní stát, který se vymkl kontrole: Muslimové tu mizí po tisících, k zatčení stačí plnovous

Muslimové v čínské provincii Sin-ťiang jsou sledováni na každém kroku. Úřady na ně dohlíží pomocí kamer i speciálních aplikací. K poslání do převýchovných táborů stačí málo – třeba jen špatné oblečení. I proto v nich Ujgurové končí každý den po stovkách. Podívejte se na nový díl pořadu Proč.

Link

Link