Odpověz na otázku, zda je vesmír přátelský, a já ti řeknu, koho volíš

KOMENTÁŘ MARTINA SCHMARCZE | Proč se šíří hoaxy? Protože si navzájem nevěříme. Lidské společenství přitom stojí na důvěře a bez ní se stáváme pomyslnou smečkou vlků, kteří ztratili pud sebezáchovy a koušou se mezi sebou. Albert Einstein položil otázku „je Vesmír přátelský?” Kdo odpoví „ano“, ten se chová lépe k druhým, kdo „ne“, ten je podezíravý, snadno podlehne strachu a nenávisti. A podle toho často volí…

O víkendu jsme mohli sledovat, jak se po sociálních sítích šíří dva neuvěřitelné bludy. První hoax tvrdil, že předseda Senátu Miloš Vystrčil odletěl s delegací do Tchaj-peje letadlem Čínské lidové republiky. Ve skutečnosti letěl s China Airlines, což je národní dopravce Tchaj-wanu. Lež byla okamžitě vyvrácena, ale to nijak nezlomilo apriorní nedůvěru mnohých.

Ještě bizarnější věc se pak stala u berlínské protirouškové demonstrace. Na tu přišlo několik desítek tisíc lidí z nejrůznějších ideových táborů. Po českém internetu ale kolovaly obrázky ze staré taneční Love Parade, nebo dokonce záběry demonstrace v Jižní Koreji. Na jejich základě se pak fabulovaly zvěsti o statisícové, či dokonce milionové účasti.

Oba hoaxy nejsou samy o sobě až tak podstatné, ostatně podobné bludy lze nalézt každou chvíli a na rozdíl od lithia či migrantů nemají potenciál nějak výrazně ovlivnit veřejné mínění. Názorně ale připomínají, v čem je problém. Dezinformátoři počítají s tím, že se na podvod přijde, ale také ví, že část populace trpí tak silnou nedůvěrou v „systém“, že bude lžím dál skálopevně věřit. Ostatně jsme to viděli u daleko závažnějších věcí, jako bylo sestřelení malajsijského letadla ruskou raketou, Putinovo zákeřné přepadení Ukrajiny, otrava Skripalových či aktuální případ Alexeje Navalného…

Kampaně, které měly zakrýt angažmá Putinova režimu na Ukrajině či při vraždách politických oponentů, samozřejmě musely být daleko sofistikovanější, ale mechanismus je stejný, jako u „prkotin“ z úvodu tohoto textu. Stojí na předpokladu, že existují lidé, pro které je vesmír kolem nich z principu nepřátelský. Ať už se tím přeneseně myslí politický systém, Kalousek, „mainstreamová“ média nebo třeba soused živnostník či „zkažená“ mladá generace.

Vysoká cena za Vystrčilovu návštěvu? Je v podstatě jen jeden způsob, jak mohou Číňané Česko zasáhnout

sinfin.digital