ODS a její myšlenky na sebevraždu. Tanec s ANO by byl její poslední

KOMENTÁŘ MARTINA SCHMARCZE | Stokrát může šéf ODS Petr Fiala opakovat, že do koalice s ANO nechce a nepůjde. Spekulace přesto sílí. Jedni je šíří proto, že občanským demokratům nevěří ani dobrý den, jiní jsou zase přesvědčeni, že by šlo o jednoznačně lepší volbu, než je vláda s Piráty. Ať už jsou motivace jakékoli, suchá pravda zní: Někdejší hegemon politické scény by tímto spáchal sebevraždu.

Moralizování ani antipatie do sestavování vlády nepatří. Jde o navýsost pragmatickou záležitost. S koaličním partnerem nebudete žít ve společné domácnosti, ale na druhé straně s ním musíte řídit stát, musíte svým voličům umět vysvětlit, že je to pro ně dobré, a musíte za partnera unést před lidmi odpovědnost. Proto se obvykle budoucí vládní sestavy vytvářejí alespoň v obrysech už před volbami. A pokud ne, bývá to důsledek politické nestability, zbytečné personifikace, neschopnosti či neprozíravosti vůdců… A taky to většinou dopadne špatně.

Z čeho vychází očekávání, že se ODS dá dohromady s ANO? Občanští demokraté jsou sice známi tím, že jsou vynikajícími technology moci a že umí jednat tvrdě pragmaticky. Nicméně těsně na druhém místě je u nich možnost prosadit svůj program. Ctí zásady, zejména euroatlantickou orientaci země, a nejsou tedy jako hnutí ANO, které jedná čistě utilitárně.

Zkusme si přesto představit, že na příští koalici se chtějí jako její hlavní síly domluvit právě ODS s ANO. Co by to znamenalo z hlediska principů, které jsou zásadní pro vznik kabinetu? Jak by se občanským demokratům vládlo s babišovci, jak by tento krok obhájili před vlastními voliči a jak by unesli partnerskou spoluodpovědnost za oligarchické hnutí?

A co by to pro ně mělo za důsledky?

Nejjednodušší se může zdát společné řízení státu. Hnutí ANO by nejspíš mělo minimální programové požadavky a za možnost udržet se u moci by jistě nabídlo post premiéra, který se pro Babiše zdá být po volbách stále neudržitelnější. 

Pokud ve volbách zvítězí koalice Piráti-STAN, pro Petra Fialu se cesta do Strakovy akademie ve společném kabinetu uzavře. Nicméně ani s postem předsedy vlády a možností prosazovat vlastní priority by to ODS neměla až tak snadné. Babiš má nepříjemný zvyk porušovat koaliční dohody. I když je v menšině. A ještě horší by to bylo, kdyby ANO mělo v mandátech navrch.

Zbytek textu je pro předplatitele
dále se dočtete:
  • Proč je klam, že s Babišem je lepší dohoda než s Bartošem?
  • O jaké zradě musí Petr Fiala slýchat?
  • A kdo je odstrašujícím příkladem z minulosti?
sinfin.digital