ODS konečně vystřelila na Piráty. Jen jednou to ale stačit nebude

Petr Holec

GLOSA PETRA HOLCE | Tak se konečně stalo, co se jednou prostě stát muselo: ODS poprvé vystřelila na Piráty, svého možného koaličního partnera. Poslanec ODS Marek Benda napsal pro INFO.CZ komentář, který by měl být povinným předvolebním čtením pro všechny odpůrce pirátské „technototality“. Otázka samozřejmě je, jestli už není pozdě.

Začnu od konce. „Piráti nejsou strana, se kterou bych si dovedl představit funkční koalici. Jsou příliš nalevo, zelení až rudí,“ píše matador ODS. Právě ODS se totiž díky společné antibabišovské frontě ocitla v nejhorší situaci: i přes vyhlídky trojkoalice SPOLU jí vážně hrozí účast v příští vládě, kde budou diktovat Piráti – pro pravicovou konzervativní stranu přirozený veřejný nepřítel číslo jedna. 

A to z mnoha principiálních důvodů. „Piráti jsou moderní, vysloveně progresivistická strana, s výrazným příklonem k evropským zeleným – ne náhodou jsou členy jejich klubu v Evropském parlamentu. Současně se jedná o velmi technokratickou skupinu, zamilovanou do své jediné pravdy, zatím téměř neschopnou kompromisů. V celé řadě věcí jsou naše názory dramaticky odlišné,“ popisuje Benda sněmovní kolegy jako úplný opak ODS.

A vyjmenovává, kde se obě strany politicky nikdy nepotkají: ohledně daní, v zahraniční politice, ochraně soukromí, přistěhovalectví či „expertokracii“. „To se skutečně s postojem ODS míjí, o různých genderech, manželstvích pro všechny, newspeaku, přistěhovalectví a novém zeleném náboženství slečny Gréty ani nemluvě. Piráty charakterizuje především víra v silný stát,“ píše Benda. 

ODS a Piráti jsou ale z jiné planety i lidsky. Platí přitom, že bez společného jazyka žádná koaliční vláda nikdy nefunguje, jak si v metropoli už přes dva roky permanentně dokazují i Spojené síly pro Prahu, které Piráti v podstatě vystrčili z koalice. Na magistrátu o nich proto mluví jako o „jiných“ lidech; nejčastěji uslyšíte slova o zapálených revolucionářích s nižší sociální inteligencí, pro které je kompromis nejvyšší zradou. 

Nejen pražskou zkušenost s Piráty ostatně zmiňuje i Benda. „Z hlediska praktického spoluvládnutí se ze všech koutů republiky doslýchám spíše o špatných zkušenostech. Tam, kde jsme se s Piráty povolebně spojili, je to mnohdy velmi složité a vždy vyžadující mimořádné úsilí, ani zdaleka neodpovídající dosaženým výsledkům. Samostatnou kapitolou je pak pražský magistrát, obecně výkladní skříň toho, jaké je možné očekávat způsoby vládnutí na ministerstvech,“ píše.

Pravda, tohle fakt nevypadá na velkou koaliční lásku. A zvlášť, pokud by se ODS po boku Pirátů ocitla v roli menšího koaličního partnera. Na toho pak v rámci pirátské přátelské palby zbývá dohodovací řízení, jak dobře vědí zmíněné Spojené síly pro Prahu. Je jistě dobře, že alespoň část ODS procitá ze snu o vládnutí s Piráty, k nimž má politicky i lidsky dál než k ANO. Jenže jeden výstřel pirátskou loď neohrozí. Jestli občanští demokraté nechtějí jít ke dnu, budou muset pálit dál.


sinfin.digital