ODS padá a začíná připomínat Titanic. Zatáhne někdo za záchrannou brzdu?

Petr Holec

GLOSA PETRA HOLCE | Nejen v politice platí, že byste si měli dávat pozor na to, co si přejete. V ODS se nedávno veřejně rozčilovali nad tím, že jim průzkumy Kantaru prezentované v České televizi nepřejí, když straně přisoudily jen devět procent. A že jim jinde dávají lepší čísla. Tak před pár dny vyšel dubnový průzkum agentury STEM a ODS v něm bere 8,7 procenta.

Ještě chvíli a šéf ODS Petr Fiala stranu možná přivede zpátky k sedmi procentům, na kterých ji začátkem roku 2014 přebíral po výprasku ve volbách v roce 2013. Jeho dramatický oblouk hlavního hrdiny, jak říkají v umění, by se ukončil přesně tam, kde začal. Nejen z řady průzkumů STEM totiž ODS vychází jasně negativní trend, který nazakryje ani Fialova hra na silného lídra, co mu tak zoufale nejde k profesorské tváři ani řeči těla.

Ještě před dvěma lety se přitom ODS pohybovala nad třinácti procenty volebních preferencí, jenže od té doby průběžně padá. Koncem loňského roku při sestupu prolomila hranici deseti procent, takže se teď zezadu dívá nejen na STAN, ale i na SPD Tomia Okamury.

Ano, konec loňského roku se zhruba překrývá s uzavřením koalice SPOLU, kterou ODS tvoří s TOP 09 a lidovci. A právě od té doby analytici průzkumů poukazují na ještě jeden záporný trend: právě kvůli spojení s těmito dvěma stranami utíkají voliči ODS k dvojkoalici Pirátů a STAN.

Ta se poslední dobou v průzkumech přetahuje o volební vítězství s ANO, zatímco SPOLU má auru poraženého. Poslední průzkum STEM jí dává vcelku bídných 16,6 procenta a vůbec to není poprvé, kdy vycházejí podobná čísla. Při zohlednění statistické chyby se můžeme přiblížit patnácti procentům, které by SPOLU potřebovala pro vstup do sněmovny, kdyby Ústavní soud v únoru nezrušil část volebního zákona a hranici pro koalice. Nebýt toho, nejspíš bysme tu touhle dobou psali, jak ODS koalici SPOLU v pudu sebezáchovy radši rychle rozpustila.

sinfin.digital