ODS po třiceti letech: robustní tělo bez hlavy

Bohumil Pečinka

KOMENTÁŘ BOHUMILA PEČINKY | V dubnu 1991 se v olomouckém hotelu Sigma sešel ustavující kongres ODS. Těžko si někdo dokázal představit, že tady tato strana bude ještě po třiceti letech, protože řada dalších porevolučních hnutí zanikla v krátkém sledu (OH, US, HSD-SMS a možná desítky dalších). Proč občanští demokraté stále existují, i když jejich pozice není už tak dominantní?

Dá se na to odpovědět jednou větou: strana byla dobře založena a měla silného lídra. Z toho žije dodnes. 

Slovy dobře založena mám na mysli, že vyjadřovala silné zájmy nově se rodících středních vrstev převážně z měst. Navíc její nezpochybnitelný lídr – Václav Klaus – pomáhal názory a zájmy těchto vrstev dobře formulovat. Jedno bez druhého by nebylo možné, na což se často zapomíná, když se zdůrazňuje význam jednoho nebo druhého pilíře úspěchu ODS.

Sněm ODS, počátek 90. let

Následovala léta vzestupů a pádů, kdy ODS dala českému politickému světu jednoho prezidenta, tři premiéry, tři předsedy sněmovny, tři šéfy Senátu, stovky poslanců a senátorů, a tisíce poslanců krajských a obecních zastupitelstev. Mimořádné sněmovní volby na podzim 2013 znamenaly sešup na 7,5 procenta a politickou izolaci. 

A jak je na tom ODS po dalších sedmi a půl letech? Když hodnotíme politickou stranu, musíme analyzovat tři základní pilíře její politiky – komunální, krajskou a celostátní. Komunální volby v letech 2018 naznačily, že ODS začíná opět dobývat pozice, které ztratila o čtyři roky dříve. V minulosti bezkonkurenčně ovládala největší krajská města, kde fungoval odlesk celostátní politiky. Dnes je její největší podpora na úrovni měst mezi deseti až padesát tisíci obyvateli, tedy v obcích, kde voliči své zástupce znají a tolik zde nerozhoduje ozvěna celostátních témat.

Zbytek textu je pro předplatitele
dále se dočtete:
  • V čem je pozice dnešní ODS jiná?
  • Kde strana nenápadně, ale jasně sílí?
  • A na co dojíždí na celostátní úrovni?
sinfin.digital