Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Odvolání Babiše? Zoufalý krok Sobotky v zoufalé situaci. Komentář Vratislava Dostála

Vyhlídky sociálních demokratů směrem k blížícím se volbám jsou žalostné. Pokud nenastane nic mimořádného, volby nejenže jednoznačně prohrají, ale zároveň ztratí oproti volebnímu klání z roku 2013 několik procent voličů. Podle některých odhadů získá ČSSD jen třetinu hlasů, které obdrží hnutí ANO. V zásadě lze říct, že sociální demokraté dopadnou nejhůř od voleb v roce 1992. Situace je zoufalá a na obzoru se nerýsuje zhola nic, co by ji mělo změnit. Leda něco mimořádného. Jak jinak si vysvětlit, že jindy spíše konsensuální a nekonfliktní Bohuslav Sobotka stále intenzivněji zvažuje mimořádně riskantní a svým způsobem zoufalý manévr: odvolání ministra financí a předsedy hnutí ANO Andreje Babiše z vlády.

Ve středu o tom informoval deník Právo, následně s tímto scénářem přišla Kateřina Perknerová z Deníku s odkazem na sedmdesát stran dlouhou analýzu, která podle ní míří na samu podstatu Babišova zbohatnutí a podnikatelských aktivit. O tom, že na Úřadu vlády existuje materiál, který pracuje s odvoláním Babiše z vlády, jsme v INFO.CZ psali už před měsícem.

Předseda hnutí ANO má už jen několik hodin na to, aby zareagoval na usnesení Poslanecké sněmovny, ve kterém ho zákonodárci vyzvali, aby věrohodně vysvětlil transkace týkající se jednokorunových dluhopisů. Pokud tak neučiní, měl by z toho premiér podle téhož usnesení vyvodit adekvátní důsledky. „Celou tuto záležitost neberu na lehkou váhu, protože tím, že Andrej Babiš tato podezření nevyvrátil, se z jeho kauz stává problém důvěryhodnosti vlády a také důvěryhodnosti státu. Jak mají lidé věřit státu a platit mu daně, když je dokonce ministr financí podezírán z daňových triků?“ řekl Sobotka deníku Právo.

Babiš proto v pátek ráno zašle do sněmovny dopis, ve kterém se k celé kauze naposledy vyjádří. Avšak materiál, který vznikl na Úřadu vlády, končí soupisem dvaadvaceti otázek, a je prakticky vyloučeno, že by se Sobotka dočkal od předsedy ANO uspokojujících odpovědí na každou z nich. Jinak řečeno: dokument není nic jiného než materiál, kterým si Sobotka připravuje půdu pro Babišovo odvolání. Pokud tak skutečně učiní, což není ani zdaleka stále jisté, musí být připraven na všechny alternativy budoucího vývoje, na mediální tlak, protitahy politických aktérů a rozporuplné reakce veřejnosti.

Přitom prakticky vše hraje do not jeho úhlavnímu protivníkovi: pokud bude odvolán, Babiš nemusí do voleb už kromě kampaně dělat vůbec nic, a je skoro jisté, že to bude právě on, koho po volbách pověří prezident Zeman sestavením vlády. Sobotka dokáže jediné: že není zas takový slaboch, jak o něm mnozí tvrdí. Současně si lze představit, že na ministerstvo financí dosadí svého člověka a nepochybně bude chtít do voleb dokázat, že Babiš nejenže nebyl dobrý ministr, nýbrž dokonce chod resortu rozvrátil. To je ale asi tak všechno a volby s tím vyhraje stěží.

Veřejnost totiž, jak dobře ví právě Andrej Babiš, daleko více zajímá, kam politici chtějí zemi směřovat, jakým způsobem se zasadí o její prosperitu, o vyšší mzdy, kvalitní veřejné služby, lepší infrastrukturu, nárůst penzí a důstojné sociální dávky. A přesně to by také předseda hnutí ANO v čase před volbami artikuloval: pozitivní program. Chce se skoro říct, že mu odvolání z ministerstva uvolní ruce k tomu, aby se plně věnoval předvolební kampani. Sobotka mu dá navíc za pravdu v tom, že hlavním cílem jeho politické mise není nic menšího, než rozvrat zavedených pořádků a likvidace tradičních politických stran, které se sice tvaří nesmiřitelní rivalové, kteří ale v pravou chvíli hájí své partikulární zájmy a táhnou za jeden provaz.

Dluhopisy bude Babiš až do voleb označovat za pseudokauzu, kterou proti němu s cílem poškodit jeho veřejný obraz zosnovali Bohuslav Sobotka s Miroslavem Kalouskem. A je málo pravděpodobné, že mu to lidé neuvěří. Všechna sociologická šetření totiž naznačují, že lidem, kteří zvažují jeho volbu, nevadí prakticky nic. Pokud přešli podezření jeho spolupráce s StB, pokud Babiše v jejich očích nepoškodila kauza Čapí hnízdo, není jediný důvod k tomu, abychom si mysleli, že ho poškodí údajné daňové úniky. Sobotka by navíc vytvořil prostor pro ofenzivu prezidenta Miloše Zemana, o jehož spojenectví s Babišem není pochyb. Ostatně předseda hnutí ANO se už v mezičase k Zemanovi ohlásil na návštěvu.

V neposlední řadě bude předseda sociálních demokratů označen za hlavního viníka rozpadu vlády. „Před politikou,“ bude se vykládat ve veřejném prostoru, „dal přednost politikaření.“ Tímto politikařením navíc vmanévruje sociální demokracii do pozice rukojmího pravicových TOP 09 a ODS. Sice si umíme představit, že se Babiš časem svou nešikovností dostane do izolovaného postavení, jehož jedinou věrohodnou alternativou bude vznik aliance zavedených formací, tedy ČSSD, KDU-ČSL, ODS a TOP 09, dočkat se toho můžeme dokonce hned po volbách, avšak nyní by toto spojenectví sociální demokracii prostě poškodilo.

 

„Prostě končíš!" Jak Babiš zachází se svými lidmi. Komentář Markéty Žižkové

Už za pár hodin bude jasno o tom, jaké složení vlády si představuje designovaný premiér Andrej Babiš. Události, které k tomuto rozzuzlení vedou, zatím nepřinesly žádné velké překvapení. Už delší dobu se spekulovalo o tom, že ministerské křeslo opustí šéfka resortu obrany Karla Šlechtová nebo ministr průmyslu Tomáš Hüner. Příznačný je ovšem způsob, kterým se o svém konci dozvěděli.

Šéfovi hnutí ANO se daří až do poslední chvíle tajit jména ministrů za ANO. Ví je Hrad a pak zřejmě několik Babišových nejbližších. K jejich zveřejnění vyzývali designovaného premiéra i sociální demokraté (kteří by jako koaliční partneři alespoň občas něco rádi věděli), na veřejnost se ale nedostala. Jak opakují členové hnutí stále dokola, své záležitosti si strana umí řešit za zavřenými dveřmi. Prostor pro úniky je minimální. Už kvůli tomu, že sami členové „této firmy“ toho ví jen pomálu a spoléhají na svého šéfa.

Link

Páteční ráno přitom opět ukázalo, jak Babiš ke svým lidem přistupuje. O svém konci v čele resortů se „nechtění“ ministři dozvěděli až dnes. Během telefonátu. A bez vysvětlení. Alespoň tak to popsala médiím Šlechtová. Telefon jí zazvonil v sedm ráno před zasedáním vlády.

4987065:article:true:true:true

O důvodech, proč už s ní Babiš není spokojený, se napsalo mnoho. Osobně jí ale prý nic nevysvětlil. „Pan předseda nic nezdůvodňuje. Prostě mi řekl, že nebudu součástí nového návrhu vlády,“ komentovala to pro média smířeně končící ministryně.

Dnes ráno se Babišovo rozhodnutí dozvěděl i šéf resortu průmyslu a obchodu. Právě okolo Hünera, potažmo obsazení významného ministerstva vedl Babiš se Zemanem spor. Už nyní – ač neznáme přesné jméno nového ministra – panují obavy z toho, jakým směrem Česko povede v důležitých rozhodnutích, jako je dostavba jaderných elektráren.

Link

Kdy se tento člověk i další „nováčci“ o své nominaci od Babiše dozvěděli, je otázka. Také jim zazvonil telefon dnes ráno?

Faktem přitom je, že i ministři, kteří odchází o „své vůli“ a rozhodnutí oznámili už před časem, to nelíčí zrovna v optimistických barvách. Ministr spravedlnosti v demisi Robert Pelikán pochopil, že se znelíbil Zemanovi mimo jiné tím, že vydal hackera Jevgenije Nikulina do Spojených států. Kritizuje i poměry v ANO a tvrdí, že jeho názory se od směřování hnutí liší. Jeho odchod z resortu v posledních dnech působí tiše. Příliš nekomunikuje. Nevyjadřuje se ani k otázkám na resort. Nejvíce by se jeho kroky daly přirovnat k vytracení, kdy za sebou jen potichu zavře dveře.

Končící ministr zahraničí Martin Stropnický si zas po letech uvědomil, že politika je vlastně špinavá hra, na kterou nemá nervy.

Link

Když se podíváme na chvilku mimo vládu – třeba na pražský magistrát – tak uvidíme Adrianu Krnáčovou, která se rozčiluje, že ji obklopuje parta neschopných lidí. Zároveň je ale jasné, že k jejímu konci vedlo i to, že ztratila Babišovu podporu.

5017080:article:true:true:true

Zpátky ke kabinetu: už v pátek večer by mělo být jasno v tom, kdo za ANO získá místo v pověstném vládním autobusu. Jedno je ale jisté už teď. Každý jmenovaný bude muset počítat s tím, že přes přátelskou atmosféru na PR fotkách hnutí, ho může kdykoliv potkat krátký telefonát: „Končíš a není ti nic do toho proč“. A to i firemní šéfové svým podřízeným vyjadřují větší porci úcty.

32744