Odvolání jaderného zmocněnce Míla je laciná fraška, vláda už zcela rezignovala na uvěřitelnost

GLOSA VOJTĚCHA KRISTENA | Vláda v pondělí odvolala zmocněnce pro jádro Jaroslava Míla. Bývalý šéf ČEZu a respektovaný odborník na energetiku paradoxně neskončil proto, že by dělal svou práci špatně, nebo že by se dopustil nějaké zásadní minely. Skončil, protože vadil. 

Sestřelení vládního zmocněnce pro jádro Jaroslava Míla proběhlo v nejlepším duchu autoritářských režimů. Nečekaně, rychle a se zdůvodněním, které se ani netváří, že by mělo někoho přesvědčit. Bez ohledu na to, jak utrápeně se dvojministr Havlíček na tiskové konferenci tvářil a kolikrát opakoval slova díků za všechno, co Míl ve funkci dosud vykonal. 

Podle vicepremiéra je za odvoláním zmocněnce především nedostatečná bezpečnostní prověrka. Míl ji má pouze na stupeň vyhrazené, což však podle Havlíčka pro další vývoj jaderného tendru na dostavbu Dukovan nestačí. Argument dvojministra ale nelze brát příliš vážně: jednoduše proto, že za celé dva roky, co je Míl ve funkci, po něm dle jeho slov nikdo prověrku na vyšší stupeň nechtěl. „Slyším poprvé, že by někdo požadoval vyšší bezpečnostní prověrku, než jakou mám,“ uvedl Míl v reakci pro web iRozhlas.cz. Pokud by tomu bylo naopak, prověrku by si nechal udělat.

Dochází tak k paradoxní situaci. Zatímco „parta z Hradu“ v Rusku domlouvá všemožné kšefty bez skrupulí i bezpečnostních prověrek, po Mílovi nikdo prověrku nechtěl, nakonec však byl za její neexistenci odvolán. 

Ani další důvody, kterými Havlíček zdůvodňuje Mílův konec, nepřesvědčí. Podle ministra mezi problémy patří například i komunikace mezi Mílovým týmem a MPO. Karel Havlíček si však tohoto problému všímá až po dvou letech zmocněnce ve funkci, navíc nic neukáže na mantinely zdravé komunikace tak, jako když se Míl o svém konci v úřadu nedozví od nadřízeného, ale z televizní obrazovky. 

Proč byl tedy Míl odvolán? Komu vadil? Vše nasvědčuje tomu, že za jeho rychlým koncem stojí snaha udržet ruský Rosatom ve hře o dostavbu Dukovan. Možná ještě více zarážející než existence ruské lobby (ostatně, nedělejme si iluze, že by Američané či Korejci za své koně nijak nelobbovali) za dostavbu Dukovan je však možná to, že politici už naprosto rezignovali na uvěřitelnost svých příběhů. Tomu, že Míl po dvou letech skončil proto, že „neměl prověrku“, totiž ani při nejlepší vůli nemůže věřit ani elektorát Zemanovy Strany práv občanů. 

sinfin.digital