Ohniska covidových dezinformací. Proč je stát nechává být?

KOMENTÁŘ MARKA KERLESE | Českem se šíří zpráva, že Světová zdravotnická organizace (WHO) oficiálně snížila odhad smrtnosti koronaviru na 0,23 % nakažených. Někteří to využívají k tomu, aby zpochybňovali vládní opatření, pravda je ovšem úplně jinde. Pokud podobné dezinformace nedokážeme zastavit hned na začátku, začnou se šířit stejně exponenciálně jako koronavirus.

Hned na začátku je třeba říct: samotný názor není dezinformace. Pokud má někdo na řešení pandemie jiný pohled než druhý, je to běžná součást demokratické diskuse. Zaplaťpánbu za ni. Ať dál pokračuje názorový střet mezi stoupenci volnějšího přístupu a zastánci tvrdých opatření. Něco jiného je ale citování neexistujících zdrojů, falšování dat, záměrné či nahodilé citování výroků, které dotyčný nikdy neřekl nebo je pronesl jinak. To už není názor, to je dezinformace.

Jedné takové se (pravděpodobně omylem) dopustila v nedělní diskusi na CNN Prima News i komentátorka serveru Echo24 Lenka Zlámalová. Řekla, že Světová zdravotnická organizace (WHO) vydala úplně novou studii, takzvanou metastudii, která ukazuje, že riziko plynoucí z nákazy covidem je výrazně nižší, než se dosud uvádělo. Smrtnost koronaviru je prý oproti dosavadním předpokladům násobně nižší.

„Původní čísla byla 3,4 %. Ty poslední, o kterých se mluvilo, bylo třeba mezi 1 % a 0,4 %. Tak WHO, což stále je snad nějaká autorita, říká, že to je 0,23 %. Aby měli diváci představu, to je na úrovni ne chřipky, ale běžných viróz. Takže mě by zajímalo, jak bude vláda a nový ministr zdravotnictví, jak se postaví k tomuto. Protože pokud zjistíme, že ta situace je takováto, tak ta tvrdá plošná opatření jsou naprosto neadekvátní,“ uvedla Zlámalová.

Na jaře hrozí velký problém s dluhy. Systém na nápor není připraven, upozorňuje Hůle

sinfin.digital