Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Okamurův toxický novičok. Komentář Petra Holce

Okamurův toxický novičok. Komentář Petra Holce


Tomio Okamura není ve vládě a jeho banda SPD nemá žádného primátora ani hejtmana. Má jen své „nezávislé“ noviny, kde můžete vyhrát večeři s jejím nejvyšším bavičem a kápem. „Tomíčkův“ politický efekt přesto připomíná toxický novičok: malá dávka fatálně otráví celé okolí. Takový přesah jako on kdysi neměl ani dr. Sládek, a že uměl taky bavit! Okamurův efekt teď nejlíp ukazují i místní a senátní volby. A bude jen hůř.

I těch se zmocnilo téma migrace, takže i mladoboleslavský primátor z ODS ucítil potřebu vyhlásit „nulovou toleranci“ cizincům. Čímž samozřejmě nemyslí migranty, protože ti u nás nejsou. A když už k nám přijedou, tak jen v dodávkách pašeráků, kteří je převážejí do Německa. U nás si neudělají ani selfíčko na Karlově mostě. Česko se sice znovu trumfuje rekordním počtem turistů, migranty ale naše „země příběhů“ pořád nebere. Maximálně tak „pracovní“ migranty, tedy klasické gastarbeitery. A těch v Česku chybí statisíce, aby mohlo naplno využít ekonomický boom.

„Ne islámu, ne teroristům. Zajistíme bezpečnou Českou republiku“, hlásá hlavní volební slogan SPD. Fakt? Pak SPD určitě nevolte. Jsou to totiž vyhozené peníze, které si stejně nakonec za své PR služby vyfakturuje Okamura: v Česku žádní teroristi nejsou a země patří k nejbezpečnějším na světě, pokud kolem sebe zrovna nemáte nějakého „zabrušovače“ z SPD. I proto sem jezdí tolik turistů. Jediný terorista strachu je Okamura, což je vlastně asi největší ironie: i on vydělává na turismu. Ten jde ale stranou, když si teď víc a snáz vydělá podnikáním v politice.

Ohledně migrace díky Okamurovi přitvrdily všechny strany a promigrační „dobro“ dokonce přešlo i TOP 09. Migrace určitě je i v Česku téma; jsme členem EU, a jestli její politiku právě teď něco zle tráví podobně jako tu českou Okamura, pak právě migrace. V Itálii řekli migrantům „basta!“, dost jich mají i ve Švédsku posedlém politickou korektností a v Bavorsku nejsou kvůli podzimním zemským volbám moc daleko od toho, zavřít i nám volnou hranici. Migraci ale za Česko řeší premiér, je to vládní téma. Pokud ji chce u sebe doma řešit i nějaký starosta, nejspíš má vidiny.

Což se vám v Česku samozřejmě lehce přihodí, když se podíváte na televizi nebo volební billboardy. Sám Okamura před časem začínal s multi-kulti a do Česka chtěl naopak dovážet lidi, zatímco z něj chtěl vyvážet Romy. Pak se ale Evropou převalila houfná vlna převážně muslimských migrantů a Okamura ucítil velkou naději strachu. Zvedl ji a od té doby tluče téma migrace tak zručně, že v loňských sněmovních volbách předstihl s výjimkou ODS všechny tradiční politické strany.

Vsadím se, že má doma Alláha a za všechno to, co pro něj nevědomě udělal, se k němu denně modlí. Možná by mu měl taky vypsat nějakou menší fakturu, protože pro něj bude skvěle pracovat i dál. Migrantů sice do Evropy přichází míň, téma migrace ale přitvrzuje. A taky se blíží k nám a politika je vždycky lokální, jak víme. Podívejte se, co se díky migraci děje nejen v Chemnitzu, ale i v celém sousedním Sasku, a pochopíte, o čem budou i u nás příští rok evropské volby.

Ano, o Alláhovi. A bude to nejspíš takový džihád, jaký jsme ještě neviděli, protože v Bruselu poslanci berou ještě víc než v Praze. Všechno špatné ale pro něco dobré. Možná bychom konečně mohli s pokrytectvím, které tolik pomáhá extrémistům typu Okamury, skončit aspoň my, novináři. Téma migrace totiž nápadně připomíná téma Romů: děláme xenofoby a fašisty z lidí, kterých se bytostně týká, zatímco se v bublině redakce nadnášíme vlastními prázdnými slovy, jimž mnohdy sami nevěříme. Ostatně i proto tak frčí Okamurovy „nezávislé noviny“.

 

 

Šokující zjištění vědců: Pokud nejíte sladké, ohrožujete vlastní zdraví

Diety chudé na sacharidy, jako je například Dukanova nebo Atkinsova dieta, jsou velmi módní, zvláště pro své rychlé a výrazné účinky. Tyto diety omezují či vylučují ze stravy všechny sacharidy, včetně rychle vstřebatelných cukrů (obsažených třeba v moučnících) a pomalu vstřebatelných cukrů (jsou například v chlebu, těstovinách či rýži). Stoupenci takové diety vyřazují z jídelníčku rovněž ovoce a zeleninu. Jejich strava naopak obsahuje hodně proteinů a tuků. To je ovšem nebezpečná volba.

Diety chudé na sacharidy, jako je například Dukanova nebo Atkinsova dieta, jsou velmi módní, zvláště pro své rychlé a výrazné účinky. Tyto diety omezují či vylučují ze stravy všechny sacharidy, včetně rychle vstřebatelných cukrů (obsažených třeba v moučnících) a pomalu vstřebatelných cukrů (jsou například v chlebu, těstovinách či rýži). Stoupenci takové diety vyřazují z jídelníčku rovněž ovoce a zeleninu. Jejich strava naopak obsahuje hodně proteinů a tuků. To je ovšem nebezpečná volba.

Výzkum profesora Macieje Banacha z Lodžské univerzity ukazuje, že dieta chudá na sacharidy představuje v dlouhodobé perspektivě riziko pro zdraví. Tým vědců sledoval 11 let více než 24.000 dobrovolníků, mužů i žen. Všichni drželi dietu, ale nikoli stejnou. Když vědci zjistili jejich zdravotní stav, životní styl a výživu, srovnávali rizika předčasné smrti.

Link

Účastníkům studie, kteří nejedli sacharidy, hrozilo o 32 procent vyšší nebezpečí, že zemřou o šest let dříve, než ti, jejichž strava obsahovala hodně sacharidů. Riziko, že člověk podlehne kardiovaskulární chorobě, vzrostlo o 50 procent, jestliže dotyčná osoba konzumovala málo sacharidů či dokonce žádné. U rakoviny bylo riziko o 30 procent vyšší.

Studie také ukázala, že osobám s normální váhou, které se rozhodly držet takovou dietu, hrozilo větší riziko předčasného úmrtí než lidem obézním. Výsledky se potvrdily i poté, co bylo přihlédnuto ke konzumaci alkoholu, kouření, fyzické aktivitě či chorobám jako je vysoký krevní tlak.

Podle autorů studie nejsou tyto výsledky spojeny jen s nízkým přísunem sacharidů. Souvisejí zřejmě i se zvýšenou konzumací proteinů a tuků. Podle Světové zdravotnické organizace (WHO) nadměrná konzumace červeného masa a uzenin bohatých na cholesterol a nasycené tuky přispívá ke vzniku některých druhů rakoviny, zejména střev a konečníku. Tyto látky mají rovněž na svědomí kardiovaskulární choroby. Navíc může hrát roli i snížená konzumace minerálních látek a vitamínů.

Link

Francouzská Národní agentura pro bezpečnost potravin (ANSES) varuje před "klinickými, biologickými a psychickými dopady" spojenými s odtučňovacími dietami. Vzhledem k nedostatku některých živin mohou nastat problémy s kostmi či s metabolismem. V dlouhodobé perspektivě tyto diety vedou k bludnému kruhu, kdy člověk znovu nabere shozené kilogramy.

Jestliže jsou diety chudé na sacharidy v krátkodobé perspektivě účinné, jsou dlouhodobě riskantní a neměly by být doporučovány, varuje profesor Banach. Je totiž důležité nevynechávat jeden druh potravy. Sacharidy, proteiny a tuky jsou pro stravování nezbytné. Podle nutričních poradců je výživová potřeba člověka pokryta, jestliže se strava skládá z asi 50 procent sacharidů, 20 procent proteinů a 30 procent tuků.

-1