Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Omezení Airbnb? Není to komunismus. Zaspali jsme, jinde to už dávno mají

Omezení Airbnb? Není to komunismus. Zaspali jsme, jinde to už dávno mají

Pirátský návrh na regulaci ubytovací služby nedávno spustil poprask na sociálních sítích.  Někdo si dělá legraci z paradoxu, že zrovna strana hájící svobodný online svět chce regulovat sdílenou ekonomiku, jiní (například Miroslav Kalousek) rovnou varují před bolševismem. Stejná „marxistická“ opatření přitom dávno fungují ve městech jako je New York, Barcelona, Paříž, Amsterdam nebo Berlín. A kdyby vedení Prahy nezaspalo, nejspíš by už dávno byla i v českém hlavním městě.

Problém sdílené ekonomiky leží tamtéž, kde tkví i její výhody – v neregulovanosti. Asi dvě nejznámější aplikace na sdílené bázi, Uber a Airbnb, totiž začínaly na zcela jiném principu, než k jakému se posunuly dnes. Uber například neměl fungovat jako taxislužba, jeho účelem bylo vytvořit platformu na jednorázový odvoz pro toho, kdo nechce jet tramvají ani platit za klasický taxík. Jinými slovy „Mám zrovna volno v autě, tak někoho svezu“ – až s výrazným nárůstem popularity si kdekdo začal řízením přes Uber přivydělávat nebo se jím rovnou živit.

V tu chvíli nastal problém – Uber začali lidé používat jako normální taxi, jen o poznání levnější a většinou s horším servisem. A také s daleko měkčími podmínkami – bez taxametrů, bez označení i bez zkoušek z místopisu a pravidelných kontrol od magistrátu. Někde na sebe reakce nenechala dlouho čekat – v Dánsku, Maďarsku či Itálii je už Uber jakožto klasický příklad nerovné soutěže postaven mimo zákon, u nás se jej na základě rozhodnutí soudu zbavili zatím jen v Brně, i když soud své předběžné opatření již zrušil.

Tvrdý postup vůči Airbnb

Trochu jiný typ potíží pak provází ubytovací aplikaci Airbnb, kde uživatelé za přijatelné peníze „půjčují“ vlastní byty a domy. Z Airbnb se časem stal byznys, majitelé bytů v centrech metropolí kvůli němu vypakovali málo lukrativní staré nájemníky, v důsledku čehož se zvedají ceny nemovitostí v celých městech. Sousedi si pak stěžují na hluk, uprchnuvší obyvatelé center zoufale hledají cenově přijatelné bydlení ve zbytku města a hoteliéři přestávají mít „co žrát“.

I s Airbnb se už řada měst vypořádala od podlahy. V Berlíně nejdřív na čas úplným zákazem, který teď vedení města zase zrušilo, ponechalo ale přitom přísné podmínky. V New Yorku je pak zakázáno pronajímat celý byt v budově s více než třemi obývanými byty (tzv. „class A dwellings“) na méně než 30 dnů, úplný zákaz platí v některých populárních čtvrtích města New Orleans. Tvrdá pravidla pak nastavila Paříž, Amsterdam či Barcelona, řada evropských měst za Airbnb vybírá nějaký typ poplatků.

Zákaz kvůli závisti přívýdělku

O něco podobného se v těchto dnech začali snažit piráti. Podle nich Praha na Airbnb ročně tratí 120 milionů korun, chtějí proto zavést poplatek. O něco kontroverznější je další část jejich návrhu – možnost pro společenství vlastníků ve svém domě Airbnb zakázat. Nad touto částí se asi pirátští poslanci pořádně nezamysleli. Sousedi by díky ní mohli snadno zakazovat pronájmy v domě třeba jen proto, že Frantovi ze třetího závidí dobrý přivýdělek, což je mimochodem další ukázka nevýhod přímé demokracie v praxi.

Na humbuku okolo pirátského návrhu je asi nejsměšnější, že z politiků proti němu nejvýrazněji vystoupil Miroslav Kalousek, z jehož strany myšlenky na omezení Airbnb původně pocházejí. Na Twitteru před pár dny napsal: „Regulovat! Zakázat! Potrestat! Zpoplatnit! Na vlastníky je třeba kleknout! Ne, tohle není Babiš, ani KSČM. Tohle je návrh Pirátské strany. Napadlo je to u pelmeňů...“

Přitom právě jeho stranický kolega, starosta Prahy 1 za TOP 09 Oldřich Lomecký volá po regulaci Airbnb už asi rok. Je to tedy taky marxista? Není. Stejně jako Berlín, Vídeň, Barcelona a Detroit nejsou komunistické despocie, ale města, jejichž vedení na rozdíl od toho pražského dovede reagovat na změny dřív, než bude pozdě.

Další komentáře autora najdete na webu Reflexu

 

Volby 2018

Senátní volby 2018

Výsledky 1. kola voleb 2. kolo Termín senátních voleb Kandidáti do Senátu Voličský průkaz

Dění a výsledky ve druhém kole senátních voleb vám přinášíme i v online přenosu>>>

Komunální volby 2018

Výsledky voleb Termín komunálních voleb Jak volit do zastupitelstva Praha Brno Ostrava

V rámci voleb do Senátu není třeba volební lístek nijak upravovat, stačí lístek s vybraným kandidátem vložit do příslušné obálky a vhodit do volební urny. Volby do zastupitelstev fungují jinak, je možné udílet preferenční hlasy. Všechny kandidující subjekty jsou na jednom velkém hlasovacím lístku.

Volby 2018 - Volební videa a bohaté galerie najdete na Blesk.cz>>>

Základní shrnutí informací pro VOLBY 2018 -  Senátní i komunální >>>

Většinu velkých měst získalo ANO, neovládlo ale Prahu. Významně ztratila ČSSD

Hnutí ANO získalo v letošních komunálních volbách nejvíce velkých měst. Ztratilo ale Prahu, kde vyhrála ODS před Piráty, ANO tam skončilo páté. V Brně, Ostravě a řadě dalších měst však zvítězilo. Významné ztráty zaznamenala sociální demokracie. V celé republice pak tradičně nejvíce zastupitelských křesel získala nejrůznější místní sdružení nezávislých kandidátů. Volební účast se pohybovala mírně nad 47 procenty, což je zhruba o tři procentní body víc než v roce 2014. Vyplývá to z údajů na volebním serveru.

Občanští demokraté sice v Praze vyhráli, ale mohou i tak skončit v opozici. O koalici chtějí totiž další subjekty, jež v hlavním městě uspěly - hnutí Praha Sobě a Spojené síly pro Prahu (TOP 09, STAN a KDU-ČSL) - jednat s Piráty. Do pražského zastupitelstva se poprvé od roku 1990 nedostanou zástupci ČSSD a KSČM. Sociální demokraté nebudou poprvé od roku 1990 ani v zastupitelstvech některých dalších měst, kde dosud měli vliv na chod radnic. Platí to například pro Hradec Králové, Ústí nad Labem a Zlín.

ODS, která v Praze vyhrála komunální volby, získala v 65členném zastupitelstvu 14 mandátů. Druzí Piráti mají 13 mandátů stejně jako třetí Praha Sobě a čtvrtá koalice TOP 09 a STAN. Hnutí ANO, jež mělo v minulém období primátorku, v Praze skončilo na pátém místě. Bude mít 12 křesel.

Volby

V Brně vyhrálo hnutí ANO s 23,03 procenta voličů a v pětapadesátičlenném zastupitelstvu získalo 18 mandátů. Na druhém místě skončila ODS s podporou Svobodných s výsledkem 18,55 procenta, což znamená zisk 14 mandátů. Primátor a lídr ANO Petr Vokřál jednal už s jedničkou ODS Markétou Vaňkovou. Ani jeden spolupráci nevyloučil, ale ani ji nepotvrdil.

V Ostravě vyhrálo ANO s velkým náskokem. Získalo 32,72 procenta hlasů a 21 mandátů v zastupitelstvu, které má 55 členů. Na druhém místě skončilo hnutí Ostravak, volilo ho 11,49 procenta lidí a má sedm mandátů. Ostravský primátor a lídr vítězného hnutí ANO Tomáš Macura už před volbami tvrdil, že by uvítal pokračování nynější koalice s hnutím Ostravak, ODS a lidovci. Dnes ČTK řekl, že to platí.

ANO zvítězilo ve valné většině krajských měst, na prvním místě skončilo také v Plzni, Olomouci, Jihlavě, Hradci Králové, Karlových Varech, Ústí nad Labem, Pardubicích, Českých Budějovicích a Zlíně. V Liberci skončilo ANO druhé, vyhráli tam Starostové pro Liberecký kraj.

Link

Z dalších statutárních měst zvítězila například v Karviné a ve Frýdku-Místku ČSSD. V Třinci vyhrálo sdružení Osobnosti pro Třinec, v Kladně Volba pro Kladno a v Mostě hnutí ProMOST. Občanští demokraté zvítězili v Jablonci nad Nisou, Mladé Boleslavi a Teplicích. ANO vyhrálo v Chomutově, Přerově, Prostějově, Havířově, Děčíně a Opavě.

Drahoš a Čunek se můžou smát, o Senát zápolí ODS s ANO. Rath s Paroubkem propadli>>>

Premiér a předseda ANO Andrej Babiš označil výsledky v krajských a okresních městech za úspěch. ANO podle něj mění Česko k lepšímu. Pražský výsledek předseda ANO a premiér považuje za důsledek toho, jaké bylo působení zástupců hnutí v hlavním městě v uplynulých čtyřech letech. Neočekává, že by výsledek voleb ovlivnil fungování koaliční menšinové vlády ANO a ČSSD.

Podle předsedy ODS Petra Fialy občanští demokraté ve volbách jasně posílili a ukazuje se, že strana jde krok po kroku správným směrem. V příštích volbách do Poslanecké sněmovny by podle něj měla ODS bojovat o směřování Česka proti "levicovému hnutí ANO". Babiš předtím při hodnocení voleb levicovou orientaci svého hnutí odmítl a Fialu kvůli podobným vyjádřením kritizoval.

Link

Předseda ČSSD Jan Hamáček bere výsledek voleb jako signál, že se sociální demokracie už odrazila ode dna, na které dopadla v loňských sněmovních volbách. Úspěchy se dostavily tam, kde je strana konsolidovaná, řekl. Vyzdvihl výsledky v Karviné, Frýdku-Místku či Náchodě, naopak pro velká města chce hledat nová témata, za vhodné považuje dostupné bydlení.

Volby se podle komisí obešly bez větších problémů. V Ústeckém kraji ale policie přijala několik podnětů kvůli podezření z možného pokusu o ovlivnění voleb, všemi se zabývá. Kriminalisté zasahovali ve volebních místnostech v Ústí nad Labem a Bílině na Teplicku, podrobnosti ale zatím policie sdělovat nebude.

Sto třicet mega v hajzlu a Prahu nemáme. Komentář čtěte zde>>>

Po volbách už padají hlavy. Rezignovat se chystá místopředseda ČSSD Foldyna>>>

-1