Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Omezení Airbnb? Není to komunismus. Zaspali jsme, jinde to už dávno mají

Omezení Airbnb? Není to komunismus. Zaspali jsme, jinde to už dávno mají

Pirátský návrh na regulaci ubytovací služby nedávno spustil poprask na sociálních sítích.  Někdo si dělá legraci z paradoxu, že zrovna strana hájící svobodný online svět chce regulovat sdílenou ekonomiku, jiní (například Miroslav Kalousek) rovnou varují před bolševismem. Stejná „marxistická“ opatření přitom dávno fungují ve městech jako je New York, Barcelona, Paříž, Amsterdam nebo Berlín. A kdyby vedení Prahy nezaspalo, nejspíš by už dávno byla i v českém hlavním městě.

Problém sdílené ekonomiky leží tamtéž, kde tkví i její výhody – v neregulovanosti. Asi dvě nejznámější aplikace na sdílené bázi, Uber a Airbnb, totiž začínaly na zcela jiném principu, než k jakému se posunuly dnes. Uber například neměl fungovat jako taxislužba, jeho účelem bylo vytvořit platformu na jednorázový odvoz pro toho, kdo nechce jet tramvají ani platit za klasický taxík. Jinými slovy „Mám zrovna volno v autě, tak někoho svezu“ – až s výrazným nárůstem popularity si kdekdo začal řízením přes Uber přivydělávat nebo se jím rovnou živit.

V tu chvíli nastal problém – Uber začali lidé používat jako normální taxi, jen o poznání levnější a většinou s horším servisem. A také s daleko měkčími podmínkami – bez taxametrů, bez označení i bez zkoušek z místopisu a pravidelných kontrol od magistrátu. Někde na sebe reakce nenechala dlouho čekat – v Dánsku, Maďarsku či Itálii je už Uber jakožto klasický příklad nerovné soutěže postaven mimo zákon, u nás se jej na základě rozhodnutí soudu zbavili zatím jen v Brně, i když soud své předběžné opatření již zrušil.

Tvrdý postup vůči Airbnb

Trochu jiný typ potíží pak provází ubytovací aplikaci Airbnb, kde uživatelé za přijatelné peníze „půjčují“ vlastní byty a domy. Z Airbnb se časem stal byznys, majitelé bytů v centrech metropolí kvůli němu vypakovali málo lukrativní staré nájemníky, v důsledku čehož se zvedají ceny nemovitostí v celých městech. Sousedi si pak stěžují na hluk, uprchnuvší obyvatelé center zoufale hledají cenově přijatelné bydlení ve zbytku města a hoteliéři přestávají mít „co žrát“.

I s Airbnb se už řada měst vypořádala od podlahy. V Berlíně nejdřív na čas úplným zákazem, který teď vedení města zase zrušilo, ponechalo ale přitom přísné podmínky. V New Yorku je pak zakázáno pronajímat celý byt v budově s více než třemi obývanými byty (tzv. „class A dwellings“) na méně než 30 dnů, úplný zákaz platí v některých populárních čtvrtích města New Orleans. Tvrdá pravidla pak nastavila Paříž, Amsterdam či Barcelona, řada evropských měst za Airbnb vybírá nějaký typ poplatků.

Zákaz kvůli závisti přívýdělku

O něco podobného se v těchto dnech začali snažit piráti. Podle nich Praha na Airbnb ročně tratí 120 milionů korun, chtějí proto zavést poplatek. O něco kontroverznější je další část jejich návrhu – možnost pro společenství vlastníků ve svém domě Airbnb zakázat. Nad touto částí se asi pirátští poslanci pořádně nezamysleli. Sousedi by díky ní mohli snadno zakazovat pronájmy v domě třeba jen proto, že Frantovi ze třetího závidí dobrý přivýdělek, což je mimochodem další ukázka nevýhod přímé demokracie v praxi.

Na humbuku okolo pirátského návrhu je asi nejsměšnější, že z politiků proti němu nejvýrazněji vystoupil Miroslav Kalousek, z jehož strany myšlenky na omezení Airbnb původně pocházejí. Na Twitteru před pár dny napsal: „Regulovat! Zakázat! Potrestat! Zpoplatnit! Na vlastníky je třeba kleknout! Ne, tohle není Babiš, ani KSČM. Tohle je návrh Pirátské strany. Napadlo je to u pelmeňů...“

Přitom právě jeho stranický kolega, starosta Prahy 1 za TOP 09 Oldřich Lomecký volá po regulaci Airbnb už asi rok. Je to tedy taky marxista? Není. Stejně jako Berlín, Vídeň, Barcelona a Detroit nejsou komunistické despocie, ale města, jejichž vedení na rozdíl od toho pražského dovede reagovat na změny dřív, než bude pozdě.

Další komentáře autora najdete na webu Reflexu

 

Kouká jako vyvoraná myš, nebo hledí jak žaba z kyšky? Mapy ukazují, jak se napříč ČR liší používání slov

Některá slova patří do nářečí nebo jsou pevně spojená s určitým regionem, třeba šufánek (naběračka) či zapackovat (klopýtnout). Co ale třeba slova jako koukat se, dívat se a hledět – máte pocit, že je jen tak volně zaměňujeme nebo volíme třeba podle formálnosti situace? Ve skutečnosti byla nebo jsou všechna tato slova regionálně vázaná.

Neznamená to sice, že by se v určité oblasti používalo výhradně jen jedno z nich, ale jsou oblasti, ve kterých je znatelná tendence volit některé z nich častěji.

U trojice slov koukat, dívat, hledět je současná situace podobná té původní nářeční. V Čechách i na Moravě se díváme, ale v Čechách se navíc často i koukáme. Na střední a východní Moravě a v části Slezska navíc i hledíme. Rozdíly se zachovávají i v ustálených spojeních kouká jako vyvoraná myš nebo hledí jak žaba z kyšky.

 

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají • Foto https://syd.korpus.cz/

Link

Co děláme, když nás tlačí čas? V severní polovině Čech a také v části Moravy se pospíchá, kdežto v jihozápadní části Čech se častěji chvátá. Na východě Čech se spěchá, což dříve plynule přecházelo ve středomoravské spíchá, které ale dnes slyšíme už jen výjimečně.

V Českém jazykovém atlasu najdeme zaznamenané i další zeměpisné rozdíly u běžně užívaných slov, které však už v dnešní mluvě nejsou tak patrné. Zatímco v severovýchodní polovině Čech a na severní a severozápadní Moravě se říkalo, že je člověk bojácný, v jihozápadní polovině Čech a na jihozápadní a střední Moravě se používalo spíš označení bázlivý.

 

Je bojácný, nebo bázlivý?

Je bojácný, nebo bázlivý? • Foto Český jazykový atlas, Ústav pro jazyk český AV ČR 2012, http://cja.ujc.cas.cz

Link

Člověku bez pokrývky hlavy se říkalo v severovýchodní polovině Čech vlasatý, v jihozápadní prostovlasý. Když se někomu nechtělo pracovat, byl na většině území Čech prostě líný, ale na jižním okraji lenivý a na Moravě lenošný nebo dokonce shnilý (což se používá dodneška).

Porovnání dalších dvojic slov najdete v aplikaci SyD Českého národního korpusu

Další mapy, které ukazují, jak odlišnou mají lidé tendenci používat obecně známá slova naleznete na webu Reflex.cz. 

 

Komunální volby 2018 se blíží. Aktuální informace i zpravodajství o sestavování politických koalic naleznete zde>>>

Blíží se senátní volby. Aktuální informace a zpravodajství naleznete zde>>>

-1