Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Ondráčkův strach z lynčování zní podivně, jeho vztek na Babiše ale dává smysl. Glosa M. Žižkové

Ondráčkův strach z lynčování zní podivně, jeho vztek na Babiše ale dává smysl. Glosa M. Žižkové

Komunistický poslanec Zdeněk Ondráček nakonec nečekal na možné odvolání a předem sám odstoupil z pozice šéfa sněmovní komise pro kontrolu GIBS. Slova o demokratické žumpě na vrub „opozičních“ poslanců i obavy z násilí zní vzhledem k jeho minulosti minimálně podivně. Jeho rozčílení směrem k hnutí ANO a premiérovi v demisi ale dává logiku. Andrej Babiš totiž za více či méně skryté podpory KSČM vládne. A právě jeho jméno také na pondělních demonstracích často zaznívalo.

„Já neodstupuji z této funkce na základě toho, že by tady bylo pár křiklounů na ulici, ale proto, že jsem vyhodnotil bezpečnostní situaci svoji a své rodiny,“ vysvětloval dnes zjevně rozrušený Ondráček v poslanecké sněmovně. Znevažovat strach o rodinu je problematické, faktem ale zůstává i to, že pondělí demonstrace probíhaly v pokojném duchu. Nejrůznějším výhrůžkám v poslední době čelí nejen zákonodárci, ale i ta část veřejnosti, která vyjadřuje nahlas svůj názor, který ostatním nekonvenuje. A promluvy politiků k tomu často jen přispívají. Ondráčkův projev na plénu tak působí až bizarně.

Upřímně se ale jeví rozhořčení komunistů vůči hnutí ANO a jeho šéfovi Andreji Babišovi. Ondráček se na něj obořil hned v neděli, kdy přišel premiér v demisi se svou PR otočkou a na Facebooku se postavil do role zachránce, který navrhne jeho odvolání. Ondráček tehdy zareagoval na sociálních sítích takto: „Možná se to dostane i do učebnic občanské nauky nebo základů společenských věd. Na pana Babiše totiž zadupali, on stáhl ocas a na svém profilu uvedl, že navrhne mé odvolání. Bojí se prý nějakých demonstrací a dalších problémů. Jako kdyby jich on sám neměl až dost“. A podobně mluvil i dnes.

KSČM jako celá strana už také přispěchala s výhrůžkou. Předseda poslaneckého klubu partaje Pavel Kováčik vyzval Babiše, aby otevřeně řekl, o čí podporu v případě vlády stojí. „Abychom věděli, zda má vůbec cenu se bavit o nějakých programových shodách,“ dodal.

A výtka komunistů zní koneckonců oprávněně. Během uplynulých měsíců se několikrát ukázalo, že právě na podporu jich a SPD kabinet v demisi ve sněmovně spoléhá. Nic na tom nemění ani to, že se to Babišův tým snaží v rámci PR co nejvíce zakrýt. Jeho obrazu navenek to totiž stoprocentně neprospívá.

1080p 720p 360p
Babiše do koše i zakažte komouše! Na Václaváku se protestovalo proti ksčm, premiérovi i Zdeňku Ondráčkovi

Ukázaly to i pondělí demonstrace. Na nich totiž zdaleka nezaznívalo jen Ondráčkovo jméno. V rámci pokřiků se často ozývalo „Babiše do koše“ apod. „Nemyslím si, že by se stav v zemi mohl vrátit před rok 89, ale ANO, KSČM a SPD ve sněmovně je problém,“ popsal na Václavském náměstí jeden z demonstrujících pro INFO.CZ.

Ondráček v čele komise na kontrolu GIBS představoval pro mnohé poslední symbolickou kapku. Zároveň je ale dobře viditelné, že za posílení role komunistů nebo SPD může nejsilnější strana v parlamentu. A v tom Babišovi nepomůže ani to, že se snažil o víkendu tvářit, jako by se do čela pondělního průvodu postavil nejraději on sám.

 

Šokující zjištění vědců: Pokud nejíte sladké, ohrožujete vlastní zdraví

Diety chudé na sacharidy, jako je například Dukanova nebo Atkinsova dieta, jsou velmi módní, zvláště pro své rychlé a výrazné účinky. Tyto diety omezují či vylučují ze stravy všechny sacharidy, včetně rychle vstřebatelných cukrů (obsažených třeba v moučnících) a pomalu vstřebatelných cukrů (jsou například v chlebu, těstovinách či rýži). Stoupenci takové diety vyřazují z jídelníčku rovněž ovoce a zeleninu. Jejich strava naopak obsahuje hodně proteinů a tuků. To je ovšem nebezpečná volba.

Diety chudé na sacharidy, jako je například Dukanova nebo Atkinsova dieta, jsou velmi módní, zvláště pro své rychlé a výrazné účinky. Tyto diety omezují či vylučují ze stravy všechny sacharidy, včetně rychle vstřebatelných cukrů (obsažených třeba v moučnících) a pomalu vstřebatelných cukrů (jsou například v chlebu, těstovinách či rýži). Stoupenci takové diety vyřazují z jídelníčku rovněž ovoce a zeleninu. Jejich strava naopak obsahuje hodně proteinů a tuků. To je ovšem nebezpečná volba.

Výzkum profesora Macieje Banacha z Lodžské univerzity ukazuje, že dieta chudá na sacharidy představuje v dlouhodobé perspektivě riziko pro zdraví. Tým vědců sledoval 11 let více než 24.000 dobrovolníků, mužů i žen. Všichni drželi dietu, ale nikoli stejnou. Když vědci zjistili jejich zdravotní stav, životní styl a výživu, srovnávali rizika předčasné smrti.

Link

Účastníkům studie, kteří nejedli sacharidy, hrozilo o 32 procent vyšší nebezpečí, že zemřou o šest let dříve, než ti, jejichž strava obsahovala hodně sacharidů. Riziko, že člověk podlehne kardiovaskulární chorobě, vzrostlo o 50 procent, jestliže dotyčná osoba konzumovala málo sacharidů či dokonce žádné. U rakoviny bylo riziko o 30 procent vyšší.

Studie také ukázala, že osobám s normální váhou, které se rozhodly držet takovou dietu, hrozilo větší riziko předčasného úmrtí než lidem obézním. Výsledky se potvrdily i poté, co bylo přihlédnuto ke konzumaci alkoholu, kouření, fyzické aktivitě či chorobám jako je vysoký krevní tlak.

Podle autorů studie nejsou tyto výsledky spojeny jen s nízkým přísunem sacharidů. Souvisejí zřejmě i se zvýšenou konzumací proteinů a tuků. Podle Světové zdravotnické organizace (WHO) nadměrná konzumace červeného masa a uzenin bohatých na cholesterol a nasycené tuky přispívá ke vzniku některých druhů rakoviny, zejména střev a konečníku. Tyto látky mají rovněž na svědomí kardiovaskulární choroby. Navíc může hrát roli i snížená konzumace minerálních látek a vitamínů.

Link

Francouzská Národní agentura pro bezpečnost potravin (ANSES) varuje před "klinickými, biologickými a psychickými dopady" spojenými s odtučňovacími dietami. Vzhledem k nedostatku některých živin mohou nastat problémy s kostmi či s metabolismem. V dlouhodobé perspektivě tyto diety vedou k bludnému kruhu, kdy člověk znovu nabere shozené kilogramy.

Jestliže jsou diety chudé na sacharidy v krátkodobé perspektivě účinné, jsou dlouhodobě riskantní a neměly by být doporučovány, varuje profesor Banach. Je totiž důležité nevynechávat jeden druh potravy. Sacharidy, proteiny a tuky jsou pro stravování nezbytné. Podle nutričních poradců je výživová potřeba člověka pokryta, jestliže se strava skládá z asi 50 procent sacharidů, 20 procent proteinů a 30 procent tuků.

-1