Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Operace Babčenko: Pubertální dárek Putinovi a všem šíleným konspirátorům. Komentář Pavla Novotného

Operace Babčenko: Pubertální dárek Putinovi a všem šíleným konspirátorům. Komentář Pavla Novotného

Opoziční ruský novinář Arkadij Babčenko byl necelých 24 hodin „mrtvý“. Než se k překvapení všech – svou manželku nevyjímaje – objevil včera po boku ukrajinského generálního prokurátora na tiskovce – velmi živý a zdravý. Neskutečný ukrajinský kousek spáchaný s cílem odhalit strůjce údajně chystané vraždy dalece překročil meze a vyvolal oprávněnou kritiku. Že pubertální Kyjev napálil Kreml? Ne. Dal Putinovi doslova dárek, všímá si v následujícím komentáři Pavel Novotný.

Málokdo soudný pochybuje o tom, že Rusko je mimořádně asertivní stát s pramalým respektem k právům, ba samotné existenci jednotlivce. Vede jej někdejší rozvědčík, který zběhům i kritikům režimu ani dost dobře odpustit nemůže – dobře ví, že nákaza svobodomyslné neposlušnosti v posledku vede skrze tvůrčí demokratický chaos k zániku autoritářského státu.

Lze tedy předpokládat, že ruský novinář Arkadij Babčenko – jinak výjimečný reportér a ostrý i pregnantní kritik režimu Vladimira Putina – se opravdu ocitl v kremelském hledáčku. Byl a stále je v ohrožení. Vražda novináře, respektive kohokoliv je samozřejmě odpudivý, zavrženíhodný čin, ať už si zle, stupidně, či přinejmenším nevkusně vtipkující Miloš Zeman myslí cokoli.

Estráda, kterou včera předvedla Ukrajina a její služby, ovšem svědčí o pubertě kyjevských úřadů. O nepochopení rolí, které jsou v demokratické společnosti jasně dané. Původní zprávu o žurnalistově smrti potvrdily oficiální kanály ministerstev, na které se odkazovaly i jinak úzkostlivě pečlivé agentury. Do mediálního oběhu se záměrně dostaly zinscenované snímky prý mrtvého reportéra, dokonce i identikit jeho domnělého vraha. Každý, kdo nyní jako po-bitvě-generál tvrdí, že editor udělal chybu, když zprávu zveřejnil, patrně nikdy neměl ani jedinou frčku.

Ukrajina totiž – třeba i z pochopitelných důvodů – překročila dosud jasně stanovené hranice. Jistě, tajné služby cíleně vypouštějí informace, organizují všelijaké hry, z dobrých důvodů tak ale činí potají. Uhrovitý Kyjev se ale svým kouskem potřeboval pochlubit celému světu. Napálil Kreml? Ne. Dal Putinovi dárek. A s ním i všem konspirátorům, šílencům a zoufalcům této nebohé planety. Že na nebi nemáme chemtrails? Že světu nevládnou židé a ilumináti? Hmmm, a co Babčenko? Vládám se přece nedá věřit…

Jedno je jisté: novináři si teď budou v případě ukrajinských úřadů ověřovat i pozvání na tiskovku.

 

Volby 2018

Senátní volby 2018

Výsledky 1. kola voleb 2. kolo Termín senátních voleb Kandidáti do Senátu Voličský průkaz

Dění a výsledky ve druhém kole senátních voleb vám přinášíme i v online přenosu>>>

Komunální volby 2018

Výsledky voleb Termín komunálních voleb Jak volit do zastupitelstva Praha Brno Ostrava

V rámci voleb do Senátu není třeba volební lístek nijak upravovat, stačí lístek s vybraným kandidátem vložit do příslušné obálky a vhodit do volební urny. Volby do zastupitelstev fungují jinak, je možné udílet preferenční hlasy. Všechny kandidující subjekty jsou na jednom velkém hlasovacím lístku.

Volby 2018 - Volební videa a bohaté galerie najdete na Blesk.cz>>>

Základní shrnutí informací pro VOLBY 2018 -  Senátní i komunální >>>

Většinu velkých měst získalo ANO, neovládlo ale Prahu. Významně ztratila ČSSD

Hnutí ANO získalo v letošních komunálních volbách nejvíce velkých měst. Ztratilo ale Prahu, kde vyhrála ODS před Piráty, ANO tam skončilo páté. V Brně, Ostravě a řadě dalších měst však zvítězilo. Významné ztráty zaznamenala sociální demokracie. V celé republice pak tradičně nejvíce zastupitelských křesel získala nejrůznější místní sdružení nezávislých kandidátů. Volební účast se pohybovala mírně nad 47 procenty, což je zhruba o tři procentní body víc než v roce 2014. Vyplývá to z údajů na volebním serveru.

Občanští demokraté sice v Praze vyhráli, ale mohou i tak skončit v opozici. O koalici chtějí totiž další subjekty, jež v hlavním městě uspěly - hnutí Praha Sobě a Spojené síly pro Prahu (TOP 09, STAN a KDU-ČSL) - jednat s Piráty. Do pražského zastupitelstva se poprvé od roku 1990 nedostanou zástupci ČSSD a KSČM. Sociální demokraté nebudou poprvé od roku 1990 ani v zastupitelstvech některých dalších měst, kde dosud měli vliv na chod radnic. Platí to například pro Hradec Králové, Ústí nad Labem a Zlín.

ODS, která v Praze vyhrála komunální volby, získala v 65členném zastupitelstvu 14 mandátů. Druzí Piráti mají 13 mandátů stejně jako třetí Praha Sobě a čtvrtá koalice TOP 09 a STAN. Hnutí ANO, jež mělo v minulém období primátorku, v Praze skončilo na pátém místě. Bude mít 12 křesel.

Volby

V Brně vyhrálo hnutí ANO s 23,03 procenta voličů a v pětapadesátičlenném zastupitelstvu získalo 18 mandátů. Na druhém místě skončila ODS s podporou Svobodných s výsledkem 18,55 procenta, což znamená zisk 14 mandátů. Primátor a lídr ANO Petr Vokřál jednal už s jedničkou ODS Markétou Vaňkovou. Ani jeden spolupráci nevyloučil, ale ani ji nepotvrdil.

V Ostravě vyhrálo ANO s velkým náskokem. Získalo 32,72 procenta hlasů a 21 mandátů v zastupitelstvu, které má 55 členů. Na druhém místě skončilo hnutí Ostravak, volilo ho 11,49 procenta lidí a má sedm mandátů. Ostravský primátor a lídr vítězného hnutí ANO Tomáš Macura už před volbami tvrdil, že by uvítal pokračování nynější koalice s hnutím Ostravak, ODS a lidovci. Dnes ČTK řekl, že to platí.

ANO zvítězilo ve valné většině krajských měst, na prvním místě skončilo také v Plzni, Olomouci, Jihlavě, Hradci Králové, Karlových Varech, Ústí nad Labem, Pardubicích, Českých Budějovicích a Zlíně. V Liberci skončilo ANO druhé, vyhráli tam Starostové pro Liberecký kraj.

Link

Z dalších statutárních měst zvítězila například v Karviné a ve Frýdku-Místku ČSSD. V Třinci vyhrálo sdružení Osobnosti pro Třinec, v Kladně Volba pro Kladno a v Mostě hnutí ProMOST. Občanští demokraté zvítězili v Jablonci nad Nisou, Mladé Boleslavi a Teplicích. ANO vyhrálo v Chomutově, Přerově, Prostějově, Havířově, Děčíně a Opavě.

Drahoš a Čunek se můžou smát, o Senát zápolí ODS s ANO. Rath s Paroubkem propadli>>>

Premiér a předseda ANO Andrej Babiš označil výsledky v krajských a okresních městech za úspěch. ANO podle něj mění Česko k lepšímu. Pražský výsledek předseda ANO a premiér považuje za důsledek toho, jaké bylo působení zástupců hnutí v hlavním městě v uplynulých čtyřech letech. Neočekává, že by výsledek voleb ovlivnil fungování koaliční menšinové vlády ANO a ČSSD.

Podle předsedy ODS Petra Fialy občanští demokraté ve volbách jasně posílili a ukazuje se, že strana jde krok po kroku správným směrem. V příštích volbách do Poslanecké sněmovny by podle něj měla ODS bojovat o směřování Česka proti "levicovému hnutí ANO". Babiš předtím při hodnocení voleb levicovou orientaci svého hnutí odmítl a Fialu kvůli podobným vyjádřením kritizoval.

Link

Předseda ČSSD Jan Hamáček bere výsledek voleb jako signál, že se sociální demokracie už odrazila ode dna, na které dopadla v loňských sněmovních volbách. Úspěchy se dostavily tam, kde je strana konsolidovaná, řekl. Vyzdvihl výsledky v Karviné, Frýdku-Místku či Náchodě, naopak pro velká města chce hledat nová témata, za vhodné považuje dostupné bydlení.

Volby se podle komisí obešly bez větších problémů. V Ústeckém kraji ale policie přijala několik podnětů kvůli podezření z možného pokusu o ovlivnění voleb, všemi se zabývá. Kriminalisté zasahovali ve volebních místnostech v Ústí nad Labem a Bílině na Teplicku, podrobnosti ale zatím policie sdělovat nebude.

Sto třicet mega v hajzlu a Prahu nemáme. Komentář čtěte zde>>>

Po volbách už padají hlavy. Rezignovat se chystá místopředseda ČSSD Foldyna>>>

-1