Články odjinud

Operace Babčenko: Pubertální dárek Putinovi a všem šíleným konspirátorům. Komentář Pavla Novotného

Operace Babčenko: Pubertální dárek Putinovi a všem šíleným konspirátorům. Komentář Pavla Novotného

Opoziční ruský novinář Arkadij Babčenko byl necelých 24 hodin „mrtvý“. Než se k překvapení všech – svou manželku nevyjímaje – objevil včera po boku ukrajinského generálního prokurátora na tiskovce – velmi živý a zdravý. Neskutečný ukrajinský kousek spáchaný s cílem odhalit strůjce údajně chystané vraždy dalece překročil meze a vyvolal oprávněnou kritiku. Že pubertální Kyjev napálil Kreml? Ne. Dal Putinovi doslova dárek, všímá si v následujícím komentáři Pavel Novotný.

Málokdo soudný pochybuje o tom, že Rusko je mimořádně asertivní stát s pramalým respektem k právům, ba samotné existenci jednotlivce. Vede jej někdejší rozvědčík, který zběhům i kritikům režimu ani dost dobře odpustit nemůže – dobře ví, že nákaza svobodomyslné neposlušnosti v posledku vede skrze tvůrčí demokratický chaos k zániku autoritářského státu.

Lze tedy předpokládat, že ruský novinář Arkadij Babčenko – jinak výjimečný reportér a ostrý i pregnantní kritik režimu Vladimira Putina – se opravdu ocitl v kremelském hledáčku. Byl a stále je v ohrožení. Vražda novináře, respektive kohokoliv je samozřejmě odpudivý, zavrženíhodný čin, ať už si zle, stupidně, či přinejmenším nevkusně vtipkující Miloš Zeman myslí cokoli.

Estráda, kterou včera předvedla Ukrajina a její služby, ovšem svědčí o pubertě kyjevských úřadů. O nepochopení rolí, které jsou v demokratické společnosti jasně dané. Původní zprávu o žurnalistově smrti potvrdily oficiální kanály ministerstev, na které se odkazovaly i jinak úzkostlivě pečlivé agentury. Do mediálního oběhu se záměrně dostaly zinscenované snímky prý mrtvého reportéra, dokonce i identikit jeho domnělého vraha. Každý, kdo nyní jako po-bitvě-generál tvrdí, že editor udělal chybu, když zprávu zveřejnil, patrně nikdy neměl ani jedinou frčku.

Ukrajina totiž – třeba i z pochopitelných důvodů – překročila dosud jasně stanovené hranice. Jistě, tajné služby cíleně vypouštějí informace, organizují všelijaké hry, z dobrých důvodů tak ale činí potají. Uhrovitý Kyjev se ale svým kouskem potřeboval pochlubit celému světu. Napálil Kreml? Ne. Dal Putinovi dárek. A s ním i všem konspirátorům, šílencům a zoufalcům této nebohé planety. Že na nebi nemáme chemtrails? Že světu nevládnou židé a ilumináti? Hmmm, a co Babčenko? Vládám se přece nedá věřit…

Jedno je jisté: novináři si teď budou v případě ukrajinských úřadů ověřovat i pozvání na tiskovku.

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Hra o trůny (Game of Thrones)

Redakce INFO.CZ pro své čtenáře připravila tematický speciál k poslední řadě seriálu Hra o trůny (Game of Thrones). Zájemci si budou moci před osmou sérií postupně připomenout postavy i dosavadní odvysílané epizody a dozví se o všech nových trailerech a spoilerech, které vyjdou najevo. Premiéra osmé řady se uskuteční 14. dubna 2019 (v Česku 15. dubna brzo ráno).

O seriálu Postavy Rody Shrnutí epizod Herci Knihy Mapa Titulky Trailer Stolní hry Jak to dopadne? Fotografie z 8. série Cestujte po stopách Hry o trůny

Články odjinud