Operace Babčenko: Pubertální dárek Putinovi a všem šíleným konspirátorům. Komentář Pavla Novotného | info.cz

Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Operace Babčenko: Pubertální dárek Putinovi a všem šíleným konspirátorům. Komentář Pavla Novotného

Operace Babčenko: Pubertální dárek Putinovi a všem šíleným konspirátorům. Komentář Pavla Novotného

Opoziční ruský novinář Arkadij Babčenko byl necelých 24 hodin „mrtvý“. Než se k překvapení všech – svou manželku nevyjímaje – objevil včera po boku ukrajinského generálního prokurátora na tiskovce – velmi živý a zdravý. Neskutečný ukrajinský kousek spáchaný s cílem odhalit strůjce údajně chystané vraždy dalece překročil meze a vyvolal oprávněnou kritiku. Že pubertální Kyjev napálil Kreml? Ne. Dal Putinovi doslova dárek, všímá si v následujícím komentáři Pavel Novotný.

Málokdo soudný pochybuje o tom, že Rusko je mimořádně asertivní stát s pramalým respektem k právům, ba samotné existenci jednotlivce. Vede jej někdejší rozvědčík, který zběhům i kritikům režimu ani dost dobře odpustit nemůže – dobře ví, že nákaza svobodomyslné neposlušnosti v posledku vede skrze tvůrčí demokratický chaos k zániku autoritářského státu.

Lze tedy předpokládat, že ruský novinář Arkadij Babčenko – jinak výjimečný reportér a ostrý i pregnantní kritik režimu Vladimira Putina – se opravdu ocitl v kremelském hledáčku. Byl a stále je v ohrožení. Vražda novináře, respektive kohokoliv je samozřejmě odpudivý, zavrženíhodný čin, ať už si zle, stupidně, či přinejmenším nevkusně vtipkující Miloš Zeman myslí cokoli.

Estráda, kterou včera předvedla Ukrajina a její služby, ovšem svědčí o pubertě kyjevských úřadů. O nepochopení rolí, které jsou v demokratické společnosti jasně dané. Původní zprávu o žurnalistově smrti potvrdily oficiální kanály ministerstev, na které se odkazovaly i jinak úzkostlivě pečlivé agentury. Do mediálního oběhu se záměrně dostaly zinscenované snímky prý mrtvého reportéra, dokonce i identikit jeho domnělého vraha. Každý, kdo nyní jako po-bitvě-generál tvrdí, že editor udělal chybu, když zprávu zveřejnil, patrně nikdy neměl ani jedinou frčku.

Ukrajina totiž – třeba i z pochopitelných důvodů – překročila dosud jasně stanovené hranice. Jistě, tajné služby cíleně vypouštějí informace, organizují všelijaké hry, z dobrých důvodů tak ale činí potají. Uhrovitý Kyjev se ale svým kouskem potřeboval pochlubit celému světu. Napálil Kreml? Ne. Dal Putinovi dárek. A s ním i všem konspirátorům, šílencům a zoufalcům této nebohé planety. Že na nebi nemáme chemtrails? Že světu nevládnou židé a ilumináti? Hmmm, a co Babčenko? Vládám se přece nedá věřit…

Jedno je jisté: novináři si teď budou v případě ukrajinských úřadů ověřovat i pozvání na tiskovku.

 

Volby 2018

Senátní volby 2018

Termín senátních voleb Kandidáti do Senátu Voličský průkaz

Komunální volby 2018

Termín komunálních voleb Jak volit do zastupitelstva

V rámci voleb do Senátu není třeba volební lístek nijak upravovat, stačí lístek s vybraným kandidátem vložit do příslušné obálky a vhodit do volební urny. Volby do zastupitelstev fungují jinak, je možné udílet preferenční hlasy. Všechny kandidující subjekty jsou na jednom velkém hlasovacím lístku.

Základní shrnutí informací pro VOLBY 2018 -  Senátní i komunální >>>

Čekají nás teploty nad 40 stupňů, oteplování nejde zastavit, varuje klimatolog z Matfyzu

Vlna veder, která zasáhla v posledních dnech Českou republiku, je důkazem, že klimatická změna dorazila i k nám. Peter Huszár z Matematicko-fyzikální fakulty Univerzity Karlovy tvrdí, že oteplování lze zastavit jen drastickým snížením emisí. I kdyby se to ale podařilo, nepůjde to hned. Huszár zároveň předpovídá, že pokud nastavený trend bude pokračovat, budeme se stále častěji setkávat s extrémními projevy počasí, a teploty nad 40 stupňů už ani v Česku nebudou výjimkou. Jak nebezpečné je sucho? Proč je ve střední Evropě aktuálně takové vedro? A proč mají lidé dojem, že přicházíme o jaro a podzim? Podívejte se na rozhovor.