Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Opoziční smlouva po 20 letech? ČSSD není hegemon a Babiš může utéct k extrémistům. Komentář M. Žižkové

Opoziční smlouva po 20 letech? ČSSD není hegemon a Babiš může utéct k extrémistům. Komentář M. Žižkové

Druhá vláda Andreje Babiše bude žádat o důvěru jen dva dny po výročí události, která před dvaceti lety výrazně zformovala podobu tuzemské politiky. Dvě klíčové strany české scény a zároveň hlavní rivalové – sociální demokracie a ODS – tehdy podepsali opoziční smlouvu. Situace, v níž se země před dvěma dekádami nacházela, se od té dnešní v mnohém diametrálně liší. I tak se ale dají načrtnout k dnešnímu stavu určité paralely.

Po volbách v roce 1998 se dva hegemoni tehdejší politické scény dohodli na tom, jak odblokovat povolební situaci. Smlouva umožnila vznik menšinové vlády ČSSD. ODS na oplátku získala důležité posty ve vedení obou komor parlamentu. Nehrozilo také, že by hlasovala pro vyslovení nedůvěry vládě. Další kroky partají pak měly za cíl omezit malé strany a také si – řečeno dnešní politickou hantýrkou – sjednat klid na makání.

Václav Klaus a Miloš Zeman si i s odstupem dvaceti let tehdejší dohodu pochvalují. Někdejší předseda ODS ji i dnes považuje za „systémové řešení situace, ve které předčasné volby neslibují žádnou změnu“.

Jak se volí po opoziční smlouvě?

Na podzim loňského roku šli čeští voliči k parlamentním volbám s vědomím toho, jak opoziční smlouva změnila tuzemskou politiku. I ti, co si dvacet let staré události a další vývoj přímo nepamatují, byli minimálně podprahově ovlivněni. Poznamenaná byla už samotná nabídka stran: ČSSD s mizernými preferencemi, ODS zvedající se ze dna, ale především favorizované protestní strany v čele s hnutím ANO a jeho šéfem proklamujícím „všici kradú“ právě s odkazem na klima okolo uzavření opoziční smlouvy a porcování financí směřujících do politických partají.

INFOGRAFIKA DNE: Termíny pro BabišeINFOGRAFIKA DNE: Termíny pro Babišeautor: info.cz

Podobně jak před dvaceti lety i loňské volby přinesly pat: na jedné straně sice jasného vítěze voleb Andreje Babiše, ovšem s jedním významným mínusem v podobě nízkého koaličního potenciálu. A následné měsíce bez vlády nebo s kabinetem postrádajícím důvěru sněmovny. Ve středu předstoupí před poslance Babiš se svým druhým kabinetem. Nejvíce by si přál vlastní vládu střihu „jsme jeden tým“. Ke koaliční spolupráci byl ale nakonec nucen přizvat sociální demokraty. A konečnou podporu vyhledat u komunistů.

Před dvaceti lety si plácly dvě partaje z opačného konce politického spektra, pravice s levicí. Dnes o něčem takovém mluvit nelze. Hnutí ANO se sice zpočátku profilovalo jako pravicová strana lákající podnikatele, postupem času ale vycítilo možnost urvat si voliče nalevo. Uvidíme, kam se strana posune, až se vyčerpá i tento rezervoár.

I tak lze ale říct, že se v současnosti spojují antagonisté. Hnutí miliardáře Andreje Babiše našlo podporu u komunistické strany. „Třídní boj“ skončil. I když jak zmínila europoslankyně a místopředsedkyně KSČM Kateřina Konečná, partaj bude vládě „narovnávat páteř“.

1080p 720p 360p
Václav Klaus: Stydím se za Česko. Menšiny nám vládnou a všechno rozbíjí, Babiš je jen produkt

Paralelu lze nalézt i v tom ohledu, že se před dvaceti lety ODS a ČSSD vůči sobě ostře vymezovaly. Nesmiřitelná odsouzení zaznívala před volbami i z řad hnutí ANO na sociální demokracii. A naopak. S novým vedením ČSSD se ale situace „vyřešila“. Zní slova o tom, že k žádným podrazům nikdy nedošlo a nedojde. Lidé, kteří o tom vědí své jako expremiér Bohuslav Sobotka nebo bývalý ministr vnitra Milan Chovanec, zmizeli v ústraní.

Pevná ruka hegemona

Pevnou ruku současného vítěze Babiše chválí Klaus i Zeman. Budoucí měsíce ukáží, zda se současný hegemon vydá stejně jako ti tehdejší cestou dalšího zašlapávání menších stran.

I ty ale nesou na dnešním rozložení sil svůj díl viny. Stejně jako před lety se - mnohdy kvůli osobním rozepřím - nejsou schopny spojit. Anebo v partnerství vydržet déle než pár měsíců, případně o jeho upřímnosti přesvědčit voliče. Jako osudový problém se to pro ně může ukázat už v nadcházejících volbách.

Opoziční dohoda před dvaceti lety vydržela celé volební období. Jaká bude životnost a životaschopnost současného kabinetu, se ukáže. Jisté je jedno: rozhodně nejde o dva klíčové hráče politické scény, ale silné ANO a v poslední době stále více couvající sociální demokracii.

A pak je tu ještě jedna složka, která tehdy chyběla a k níž se může ANO utíkat: extrémistická (jak ji Babiš sám označil) SPD. Ta se sice po sestavení koalice s ČSSD tváří na ANO naštvaně. V budoucnu ale ještě můžou najít společnou řeč. V uplynulých měsících si při hlasování ve sněmovně rozuměly.

 

Vláda stopla utajovaný program, na kterém závisí životy českých vojáků v Afghánistánu

Ministr vnitra Milan Chovanec loni zastavil utajovaný program přesídlování místních tlumočníků, kteří pomáhají českým vojákům na misi v Afghánistánu. Podle zdrojů serveru INFO.cz toto rozhodnutí způsobilo nedostatek klíčových spolupracovníků české jednotky na neklidném bojišti. Vláda tak ohrozila nejen životy afghánských překladatelů a jejich rodin, ale zřejmě i bezpečnost českých vojáků, kteří se bez tlumočníků obejdou jen stěží. Konec programu podle všeho způsobil incident v pražské nemocnici na Bulovce, po kterém byl syn již přemístěného afghánského spolupracovníka obviněn ze znásilnění.

Čeští vojáci jsou zoufalí, tvrdí zdroje serveru INFO.cz. Nedaří se jim do svých služeb získat afghánské tlumočníky, které jsou pro fungování jednotky nepostradatelní. Ti se k Čechům nehrnou, Praha jim totiž počínaje loňskem odmítá po skončení nebezpečné služby pomoci na cestě do Evropy. Zahraniční armády působící v kulturně cizím prostředí místním spolupracovníkům i jejich rodinám běžně nabízejí přesídlení, a to z velmi dobrých důvodů. Tlumočníci i jejich blízcí jsou logickým cílem radikálů, kteří na jejich hlavy nezřídka vypisují i finanční odměny – jsou si totiž dobře vědomi jejich důležitosti.

Link

Kupříkladu Američané odvážejí lokální tlumočníky po skončení mise prý nejen z Afghánistánu, ale třeba i z Iráku. Autor tohoto textu pobýval v roce 2009 u české jednotky na základně v Lógaru, kde se s místními překladateli setkal. Na jejich výslovné přání je nefotografoval a dříve pořízené snímky z aparátu vymazal. Kvůli jejich utajení. Radikální povstalci z hnutí Tálibán totiž za jejich smrt nabídli slušný obnos.

Na tuto situaci ve své interpelaci ze dne 11. září upozornila poslankyně ODS a předsedkyně výboru pro obranu Jana Černochová. Místopředseda vlády a ministr vnitra Jan Hamáček na její dotaz ohledně programu pro afghánské spolupracovníky odpověděl 8. října. „V současnosti žádný program pomáhající afghánským tlumočníkům a spolupracovníkům Armády ČR s přesídlením do České republiky neprobíhá,“ konstatuje předseda české sociální demokracie. „Pokud jde o aktivity realizované v nedávné minulosti, ty jsou předmětem utajení ve stupni vyhrazené,“ dodal Jan Hamáček.

5033675:article:true:true:true

Může za konec programu konflikt z pražské Bulovky? 

A proč byl program – v armádách jiných zemí zcela obvyklý – v Česku zastaven? Zdroje oslovené serverem INFO.cz se shodují v tom, že tehdejší sociálnědemokratický ministr vnitra Milan Chovanec tímto způsobem reagoval na kauzu údajného znásilnění v nemocnici na pražské Bulovce. Tam se syn již do Česka přesídleného afghánského tlumočníka dostal do nejasného konfliktu se zdravotní sestrou, která mladíka obvinila ze znásilnění. Soud nakonec rozhodl, že se dvacetiletý Afghánec Sabawoon Davizi trestného činu nedopustil.

Případu se ale chytla média, která v době uprchlické krize zveřejňovala nejen údajné podrobnosti nepotvrzeného útoku, ale i jména přesídlených Afghánců. Detaily utajovaného programu se dostaly na veřejnost a ministerstvo vnitra se tehdy zřejmě z politických důvodů rozhodlo v přesídlování tlumočníků nepokračovat, aby prý nebylo konkurenčními politiky obviněno z podpory migrace.

Čeští vojáci se v Afghánistánu dostávají do střetů s islamistickými povstalci stále častěji. Letos v srpnu zahynuli při sebevražedném útoku tři vojáci, tuto středu bylo na hlídce zraněno pět českých vojáků, jeden z nich těžce. Zvýšená aktivita Tálibánu zřejmě souvisí se snahou získat před možnými mírovými jednáními se Spojenými státy pod kontrolu co nejvíce území.

Link

37232