Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Ostuda na Hradě, čí je Zeman vlastně prezident a zahulíme, uvidíme. Komentář Roberta Maleckého

720p360p

Prezident žije a má dvě nohy; levou a pravou. Také se umí sám postavit a zase si sednout. Tolik zásadní sdělení uplynulého týdne a nyní už k některým méně podstatným událostem z českých luhů a hájů.

Předseda all-star týmu, který stále ještě předstírá, že je vládou České republiky, zjistil, že Miloš Zeman dělá zemi ostudu. Gratulujeme.

„Věřím, a tak, jak mluvím s lidmi, zdaleka nejsem sám, že po prezidentských volbách budeme mít jinou hlavu státu. A to nepochybně zlepší politickou kulturu na Hradě, protože to, co sledujeme dnes, je bohužel jedna velká ostuda.“

(Bohuslav Sobotka pro Právo, 25. srpna)


Pro nás, co jsme poslední čtyři roky měli na práci i jiné věci než vládnout s Andrejem Babišem a pak předstírat, že to není pravda, to zase takové překvapení není. Ale jistě stojí za to si připomenout, čí byl (nebo je) Miloš Zeman prezident. Ono to totiž zase tak těžké není, i když možná bude Bohuslav Sobotka opět překvapen.

„Žádáme občany, aby v druhém kole volby zvážili podporu Miloše Zemana jako kandidáta, který není spojen se současnou pravicovou vládní koalicí.“

(Bohuslav Sobotka po prvním kole prezidentské volby, 12. ledna 2013)

Ještě stojí za to říct, že rozhodnutí vedení ČSSD tehdy bylo jednomyslné. Není to samozřejmě pro ČSSD jednoduché přiznání, rozumíme. A víme, že léčba tohoto druhu amnézie nebývá snadná. Ale dobře na ni působí třeba čtyři roky v opozici.

Co se stane, když se právník ve službách státu vydá na pole amatérské sociologie a epidemiologie? Toto:

„Kdyby pračlověk snědl psychotropní houby, zapil je medovinou a práskl sebou na zem, sežere ho první medvěd, který by šel kolem, a bylo by hotovo. Dnes mají lidé úplně jiné starosti, než aby přežili. Já to považuji za projev sociálního parazitismu, jak se říká: Zahulíme, uvidíme.“

(státní zástupce Kamil Švec hájí tvrdou represi vůči majitelům growshopů, server iRozhlas.cz, 23. srpna)

Celkem rozumíme tomu, že je pro státního zástupce jednodušší vytvořit si světonázor sledováním Samotářů nebo seriálu Pustina než si zvyšovat kvalifikaci studiem relevantních vědeckých publikací. Je samozřejmě příšerné, že sem tam jeho mulitidisciplinarita dopadne na obyčejné lidi, které pak vláčí po soudech. Aspoň ale, že je s pánem legrace, jak ukázal v další své odpovědi.

„Já si celkem vážím J. X. Doležala, který je v řadě případů rozumným člověkem. Ale je to určitý exot. Takoví nemohou být všichni.“

Tak to jsme rádi, že má státní zastupitelství kvóty na počet určitých exotů v zemi. Ještě by to chtělo nějaké ty seznamy.

Na závěr se ještě vrátíme na Pražský hrad s malým kvízem. Zajímalo by nás, co znamená věta, kterou si na twitter poznamenal mluvčí Jiří Ovčáček: Dnes večer zreznul plíšek.

a) dospělý muž ve vysoké státní funkci si neotřele pohrává s podobou jména šéfa komise pro úniky z policejních spisů Martina Plíška,

b) jde o volání osamělého mladého muže v nouzi, který potřebuje hospitalizaci,

c) na Hradě pršelo a Ovčáčkovi zmokla stavebnice Merkur, kterou si po večerech s Milošem skládají.

Správné odpovědi posílejte na adresu redakce@sputnik.ru, vylosovaní výherci obdrží fotografie Vladimira Putina a matrjošku.

Text původně vyšel na serveru HlídacíPes.org.

 

„Prostě končíš!" Jak Babiš zachází se svými lidmi. Komentář Markéty Žižkové

Už za pár hodin bude jasno o tom, jaké složení vlády si představuje designovaný premiér Andrej Babiš. Události, které k tomuto rozzuzlení vedou, zatím nepřinesly žádné velké překvapení. Už delší dobu se spekulovalo o tom, že ministerské křeslo opustí šéfka resortu obrany Karla Šlechtová nebo ministr průmyslu Tomáš Hüner. Příznačný je ovšem způsob, kterým se o svém konci dozvěděli.

Šéfovi hnutí ANO se daří až do poslední chvíle tajit jména ministrů za ANO. Ví je Hrad a pak zřejmě několik Babišových nejbližších. K jejich zveřejnění vyzývali designovaného premiéra i sociální demokraté (kteří by jako koaliční partneři alespoň občas něco rádi věděli), na veřejnost se ale nedostala. Jak opakují členové hnutí stále dokola, své záležitosti si strana umí řešit za zavřenými dveřmi. Prostor pro úniky je minimální. Už kvůli tomu, že sami členové „této firmy“ toho ví jen pomálu a spoléhají na svého šéfa.

Link

Páteční ráno přitom opět ukázalo, jak Babiš ke svým lidem přistupuje. O svém konci v čele resortů se „nechtění“ ministři dozvěděli až dnes. Během telefonátu. A bez vysvětlení. Alespoň tak to popsala médiím Šlechtová. Telefon jí zazvonil v sedm ráno před zasedáním vlády.

4987065:article:true:true:true

O důvodech, proč už s ní Babiš není spokojený, se napsalo mnoho. Osobně jí ale prý nic nevysvětlil. „Pan předseda nic nezdůvodňuje. Prostě mi řekl, že nebudu součástí nového návrhu vlády,“ komentovala to pro média smířeně končící ministryně.

Dnes ráno se Babišovo rozhodnutí dozvěděl i šéf resortu průmyslu a obchodu. Právě okolo Hünera, potažmo obsazení významného ministerstva vedl Babiš se Zemanem spor. Už nyní – ač neznáme přesné jméno nového ministra – panují obavy z toho, jakým směrem Česko povede v důležitých rozhodnutích, jako je dostavba jaderných elektráren.

Link

Kdy se tento člověk i další „nováčci“ o své nominaci od Babiše dozvěděli, je otázka. Také jim zazvonil telefon dnes ráno?

Faktem přitom je, že i ministři, kteří odchází o „své vůli“ a rozhodnutí oznámili už před časem, to nelíčí zrovna v optimistických barvách. Ministr spravedlnosti v demisi Robert Pelikán pochopil, že se znelíbil Zemanovi mimo jiné tím, že vydal hackera Jevgenije Nikulina do Spojených států. Kritizuje i poměry v ANO a tvrdí, že jeho názory se od směřování hnutí liší. Jeho odchod z resortu v posledních dnech působí tiše. Příliš nekomunikuje. Nevyjadřuje se ani k otázkám na resort. Nejvíce by se jeho kroky daly přirovnat k vytracení, kdy za sebou jen potichu zavře dveře.

Končící ministr zahraničí Martin Stropnický si zas po letech uvědomil, že politika je vlastně špinavá hra, na kterou nemá nervy.

Link

Když se podíváme na chvilku mimo vládu – třeba na pražský magistrát – tak uvidíme Adrianu Krnáčovou, která se rozčiluje, že ji obklopuje parta neschopných lidí. Zároveň je ale jasné, že k jejímu konci vedlo i to, že ztratila Babišovu podporu.

5017080:article:true:true:true

Zpátky ke kabinetu: už v pátek večer by mělo být jasno v tom, kdo za ANO získá místo v pověstném vládním autobusu. Jedno je ale jisté už teď. Každý jmenovaný bude muset počítat s tím, že přes přátelskou atmosféru na PR fotkách hnutí, ho může kdykoliv potkat krátký telefonát: „Končíš a není ti nic do toho proč“. A to i firemní šéfové svým podřízeným vyjadřují větší porci úcty.

32744