Otevřeme Česko, žádali demonstranti na Staromáku. Otevírají leda náruč další tyranii covidu

Petr Holec

GLOSA PETRA HOLCE | Zatímco bývalý prezident Václav Klaus na víkendové demonstraci na Staroměstském náměstí hlásal, že se nedá očkovat proti covidu, vzkázal mu současný prezident Miloš Zeman v Blesku: „Nech se očkovat, Václave, jinak riskuješ ve svém věku, že tě covid dožene.“ A nejen jeho. Téměř tři tisíce lidí demonstrujících proti „tyranii covidu“ se sice těšily slušné mediální pozornosti, ve skutečnosti ale právě oni nabízejí „tyranii covidu“.

Demonstraci spolupořádala iniciativa hospodských Chcípl PES a do centra Prahy lidi přivedla, aby „otevřeli Česko“. Boji proti vládním restrikcím dal tvář známý hudebník a občasný „čaroděj“ Daniel Landa, který mimo jiné řekl: „My jsme síla, my ale nejsme násilí.“ Nejspíš chtěl upozornit na to, že na rozdíl od násilné podzimní akce nebudou tentokrát na Staromáku létat dlažební kostky. Nelétaly. Jinak jde ale o stejnou slepou uličku. 

Parta kolem Landy odmítá protipandemické restrikce, roušky i očkování, to ovšem znamená jediné: prodlužování tyranie koronaviru. Spoluzakladatel Chcípl PES, hospodský Jiří Janeček, říká, že restrikce nefungují, jenže opak je pravdou: jak ukázaly už dva lockdowny, právě „přivření“ části ekonomiky a omezení mobility lidí měly efekt a proti viru zafungovaly. Jakmile se zase „otevře“, jak chce Janeček a spol., jako první se vždycky vrátí koronavir.

Zoufalství hospodských je samozřejmě logické, právě oni patří mezi první zavřené a některé už covid i „zabil“. Přesto se k Janečkovi z více než dvaceti tisíc tuzemských hospod a restaurací přidalo jen málo přes sedm set. Zaprvé možná proto, že bývalý pražský radní ODS ze zlaté éry Romana Janouška a Tomáše Hrdličky může pro někoho představovat určitý reputační šrám, který v čase, kdy se v Česku převážejí mrtvoly mezi krematorii, určitě nepotřebujete. 

A zadruhé je pravda, že se mnohé restaurace dokázaly na současnou situaci aspoň „krizově“ adaptovat, aby nějak pžežily. A jejich majitelé vidí konec tyranie pandemie právě v co nejrychlejším očkování. Někteří restauratéři, jako třeba Daniele Govoni z pražského MeatEateru nebo Štěpán Návrat z vršovického Benjaminu dokonce i během koronaviru otevřeli nebo na otevření připravili nové podniky. I pandemii prostě pojali jako příležitost. Nebude tu navěky. „Mám brečet? To mi nic nezaplatí. Pizza se bude prodávat vždycky,“ odpověděl mi Ital Govoni na otázku, proč během pandemie začal dělat pizzu, zatímco na zimu naopak uspal svůj luxusní steak restaurant. 

Nejen Česko brzy „oslaví“ první rok s koronavirem. Pravda, není to nejšťastnější výročí. Rok je samozřejmě dlouhá doba a jak ukázal i poslední víkend na horách, začínají někteří lidé „rozvolňovat“ na vlastní pěst. Tyranii covidu tím ale jen prodlužují.

sinfin.digital