Otevřeme Česko, žádali demonstranti na Staromáku. Otevírají leda náruč další tyranii covidu

11. 01. 2021 • 18:52
GLOSA PETRA HOLCE | Zatímco bývalý prezident Václav Klaus na víkendové demonstraci na Staroměstském náměstí hlásal, že se nedá očkovat proti covidu, vzkázal mu současný prezident Miloš Zeman v Blesku: „Nech se očkovat, Václave, jinak riskuješ ve svém věku, že tě covid dožene.“ A nejen jeho. Téměř tři tisíce lidí demonstrujících proti „tyranii covidu“ se sice těšily slušné mediální pozornosti, ve skutečnosti ale právě oni nabízejí „tyranii covidu“.

Demonstraci spolupořádala iniciativa hospodských Chcípl PES a do centra Prahy lidi přivedla, aby „otevřeli Česko“. Boji proti vládním restrikcím dal tvář známý hudebník a občasný „čaroděj“ Daniel Landa, který mimo jiné řekl: „My jsme síla, my ale nejsme násilí.“ Nejspíš chtěl upozornit na to, že na rozdíl od násilné podzimní akce nebudou tentokrát na Staromáku létat dlažební kostky. Nelétaly. Jinak jde ale o stejnou slepou uličku. 

Parta kolem Landy odmítá protipandemické restrikce, roušky i očkování, to ovšem znamená jediné: prodlužování tyranie koronaviru. Spoluzakladatel Chcípl PES, hospodský Jiří Janeček, říká, že restrikce nefungují, jenže opak je pravdou: jak ukázaly už dva lockdowny, právě „přivření“ části ekonomiky a omezení mobility lidí měly efekt a proti viru zafungovaly. Jakmile se zase „otevře“, jak chce Janeček a spol., jako první se vždycky vrátí koronavir.

Zoufalství hospodských je samozřejmě logické, právě oni patří mezi první zavřené a některé už covid i „zabil“. Přesto se k Janečkovi z více než dvaceti tisíc tuzemských hospod a restaurací přidalo jen málo přes sedm set. Zaprvé možná proto, že bývalý pražský radní ODS ze zlaté éry Romana Janouška a Tomáše Hrdličky může pro někoho představovat určitý reputační šrám, který v čase, kdy se v Česku převážejí mrtvoly mezi krematorii, určitě nepotřebujete. 

A zadruhé je pravda, že se mnohé restaurace dokázaly na současnou situaci aspoň „krizově“ adaptovat, aby nějak pžežily. A jejich majitelé vidí konec tyranie pandemie právě v co nejrychlejším očkování. Někteří restauratéři, jako třeba Daniele Govoni z pražského MeatEateru nebo Štěpán Návrat z vršovického Benjaminu dokonce i během koronaviru otevřeli nebo na otevření připravili nové podniky. I pandemii prostě pojali jako příležitost. Nebude tu navěky. „Mám brečet? To mi nic nezaplatí. Pizza se bude prodávat vždycky,“ odpověděl mi Ital Govoni na otázku, proč během pandemie začal dělat pizzu, zatímco na zimu naopak uspal svůj luxusní steak restaurant. 

Nejen Česko brzy „oslaví“ první rok s koronavirem. Pravda, není to nejšťastnější výročí. Rok je samozřejmě dlouhá doba a jak ukázal i poslední víkend na horách, začínají někteří lidé „rozvolňovat“ na vlastní pěst. Tyranii covidu tím ale jen prodlužují.

 

SDÍLET

Naše newslettery rozesíláme každý týden

Šarlatáni brzdí seriózní výzkum účinků antabusu, říká biochemik Cvek

Marek Kerles
Dnes • 08:00

Český biochemik Boris Cvek byl členem mezinárodního týmu, který před třemi lety uveřejnil v prestižním vědeckém časopise Nature důležitou studii o účincích antabusu na rakovinné bujení. Vědci tehdy prokázali, že lék, využívaný pro léčbu alkoholismu, ničí v laboratorních podmínkách nádorové buňky a podobně funguje i při pokusech na myších. Dnes se na celém světě začalo o látce antabus i v odborných kruzích mluvit také jako o možném léku pro pacienty s covidem-19. Podle Borise Cveka je však tenhle předpoklad založen na zcela mylných a neseriozních základech a v konečném důsledku má na solidní výzkum antabusu kontraproduktivní účinek.

Cíl v nedohlednu, česká CNN marně čeká na své diváky

Vojtěch Kristen
Dnes • 06:00

KOMENTÁŘ VOJTĚCHA KRISTENA | Cíl je stále v nedohlednu. Taková je ve zkratce situace stanice CNN Prima News po osmi měsících na trhu. Stanici v průměru sleduje půl procenta lidí u obrazovek, většina pořadů dosáhne na sledovanost pouze v řádu nižších desetitisíců.

Lednové počasí a chyby Francouzů. Co s odstupem víme o blackoutu, který ohrozil Evropu?

Jan Kalous
Včera • 18:39

Možná jste si toho nevšimli, což je dobře. Nevšimla si toho v nějaké větší míře ani mnohá naše média, což už tak dobře není. Evropa se minulý pátek ocitla na hraně blackoutu. Je to ve své podstatě příběh o tom, jak nebezpečnou situaci v přenosové soustavě nastartovala Francie, ale zažehnaly ji české jaderné a uhelné elektrárny.