Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Ovčáček se utrhl ze řetězu. Místo služby dělá ruskou politiku. Komentář Zdeňka Šarapatky

Ovčáček se utrhl ze řetězu. Místo služby dělá ruskou politiku. Komentář Zdeňka Šarapatky

Bláznovu ukolébavku zná u nás kdekdo. Tklivou píseň o představách choromyslného, který všude vidí ovečku, brnkají u táboráků už od nepaměti celé generace. Že se teď letitý šlágr dočká volné adaptace a z diagnózy se stane noční můra národa, ale netušil nikdo. Nepronásleduje nás totiž přítulná ovce, ale rovnou její velitel. Rozdíl je tu značný: Jiří Ovčáček se nám nezdá, existuje. Zemanův mluvčí se nadobro utrhl ze řetězu státního úředníka a otravuje nás nevídanou arogancí. A navrch baží po ovacích za své názory, od ruda až do hněda. Posluha Pražského hradu, který s vervou bolševika známkuje svět, pak laje na internetu každému, kdo se jen křivě podívá na jeho Zemana a Rusko nebo Čínu. Zda na Hradě taky snídá s bláznem a koho tam hřeje jako bájná ovce z hudební předlohy, je lépe nedomýšlet, i fantazie má své limity. Zato drzostí si dělá dobře. Jaký pán, takový krám, na Hradě to zjevně mají už dávno za kodex. Nejen prezident, i jeho mluvčí už dělá vlastní zemi ostudu.

Naposledy znovu v pátek. Evropskou unii Ovčáček označil (sic!) za nacistickou Třetí říši a republiku za protektorát. Kvůli tuzemáku! Rumová tresť se totiž nezdá Evropské komisi; vědci v ní zjistili možnost genotoxického účinku. Stát se brání, na rum, ausgerechnet před volbami, si teď nedá sáhnout. Všechno ale ve slušnosti, podle pravidel. Ovšem mimo Hradu, tomu leží Evropa v žaludku kvůli zájmům Ruska a pravidla – s výjimkou těch vlastních – má jen za idiotské zvyklosti. Roztřískat unii v myslích lidí a obrátit je na Východ je tam hlavní úkol. Kreml platí sluhy dobře a ani se při tom neumaže, na evropské i transatlantické spojence tu totiž útočí místní pátá kolona v čele s Hradem přeochotně a navíc ráda. A tuzemák se jí k tomu náramně hodí. Jako všechno, čím si vyslouží Putinovo podrbání a sám Zeman carský polibek.

Evropskou unii má proto mluvčí Hradu v ústech denně, pomlouvá ji, kudy chodí. Jednou za tuzemák, hned nato zase za situaci v Katalánsku. Že Evropa nemůže za drsné kroky španělské vlády, mu vůbec nevadí. Hodí se mu to do krámu. A zítra se uvidí, zas se něco najde. O praktikách Moskvy a vraždách oponentů i novinářů přitom ani slovo, ty je třeba „likvídírovať“, jak prohlásil Zeman v Rusku. O demokracii v sousedním Polsku taky nikde hradní zmínka. Kdoví, možná dojde i na máslo, co kdyby jej zdražili komisaři v Bruselu! Elév z Haló novin prý mistruje Evropu soukromě. Bez Hradu by přitom nebyl ani jménem z doslechu. Mluví za Zemana proto vždycky, i ze spaní. Za Třetí říši teď sice dostal výprask od demokratických stran, ale dál tu hraje vabank, odjinud totiž čeká nejmíň řád Lenina. Zastal se ho tady prý jen statečný Okamura, pobrekává zatím na sociálních sítích. Japonec, který se tu za volební hlas navleče i do folklóru, má Evropskou unii dokonce za čtvrtou říši. Na tu láká hlavně nácky a hospodské mudrlanty, kteří dojdou tužit vztahy nejdál do své knajpy a na sraz holých lebek. A zbožňují… tuzemák. Imigrant jim, světe div se, zničehožnic nevadí, stačí jim jen jeho sliby o vládě biče bez cukru. I když unie není zrovna svatostánek, kde se musí jenom mlčet, rvát si znovu vlasy z ruské gubernie v čele s loutkou na Hradčanech a vlastizrádci ve vládě, bude pozdě. Spojenci mají beztak pochybnosti, ruský šváb se jim už ekluje. Čekají na volby a pak bouchnou do stolu. Na Východ, nebo na Západ, budou chtít od nás vědět. Buď, a nebo, jinudy cesta nevede.

Ovčáček je navíc pokrytec, Třetí říše má teď sice plnou pusu, ale z německé Žitavy přitom vzdychá obdivem. Jako Zeman, když se dojímá nad pozvánkou do Soči, prý přímo od Putina. Je to vyznamenání, dmul se stařec pýchou. Proč ale prezidentova dcera žije v Británii a ne v Rusku, když je to tam až tak extra, nám pro jistotu neřekne. Dvojí metr má Hrad dlouho, jeden pro pány a druhý pro kmány. Pro dolních deset milionů, které utáhnul na sliby o rovnosti a zájmy vlasti. Na rovnost přitom z vysoka kašle a užívá si papalášství, vlast strká Rusku. I za asistence Ovčáčka.

Že Hrad neměří všem stejně je nasnadě i jinde. Zatímco si tamní mluvčí rád bere na paškál veřejnoprávní televizi, sám místo služby veřejnosti dělá už jen politiku. Česká televize se mu zdá moc proevropská a rád by v ní víc Putina. Špatně nese, když tam hned neruší program kvůli vyčichlým bonmotům Zemana na poloprázdné návsi. Nic podle Ovčáčkova vkusu. Že se teď novináři veřejnoprávní televize musí kvůli volbám dokonce zdržet i prezentace osobního názoru na politiku a politiky vůbec, sociální sítě nevyjímaje, Ovčáček jen uvítá. Příklad si z toho ale nevezme, právě naopak. Namísto kýžené zdrženlivosti státního úředníka dál ostouzí občany, partaje a politiky, kteří jsou rádi Evropany a netouží být novými Rusy. Odezírá přitom ze rtů Zemana, na oplátku může všechno. Jako spratci s tučným kapesným, jen tak nějak bez výchovy. Na jedno ale zapomněl. Třetí říše, kterou přirovnává k Evropské unii, posílala za soukromý život podle jeho gusta do koncentráku nebo rovnou na smrt. Demokratickým hodnotám Evropské unie vděčí i Ovčáček za svobodu žít si za zdmi domova jenom podle svého a bez obav z ústrků a pronásledování. Toleranci jinakostem má totiž EU v erbu. Zato Rusko, které nám Ovčáček vnucuje, by pro něj mělo jenom posměch a na ulici tvrdé pěsti. Nevymáchaná ústa mluvčího, která si teď na Evropu troufají z výšin prezidentské kanceláře, by proto měla rychle zmlknout. Zloděj tu totiž křičí chyťte zloděje. Stydět se tu nestačí, skončit s hanbou na pracáku ano. Když ne teď, bude šance v lednu. Na dlouho už poslední…

Autor je komentátor INFO.CZ.

 

 

„Prostě končíš!" Jak Babiš zachází se svými lidmi. Komentář Markéty Žižkové

Už za pár hodin bude jasno o tom, jaké složení vlády si představuje designovaný premiér Andrej Babiš. Události, které k tomuto rozzuzlení vedou, zatím nepřinesly žádné velké překvapení. Už delší dobu se spekulovalo o tom, že ministerské křeslo opustí šéfka resortu obrany Karla Šlechtová nebo ministr průmyslu Tomáš Hüner. Příznačný je ovšem způsob, kterým se o svém konci dozvěděli.

Šéfovi hnutí ANO se daří až do poslední chvíle tajit jména ministrů za ANO. Ví je Hrad a pak zřejmě několik Babišových nejbližších. K jejich zveřejnění vyzývali designovaného premiéra i sociální demokraté (kteří by jako koaliční partneři alespoň občas něco rádi věděli), na veřejnost se ale nedostala. Jak opakují členové hnutí stále dokola, své záležitosti si strana umí řešit za zavřenými dveřmi. Prostor pro úniky je minimální. Už kvůli tomu, že sami členové „této firmy“ toho ví jen pomálu a spoléhají na svého šéfa.

Link

Páteční ráno přitom opět ukázalo, jak Babiš ke svým lidem přistupuje. O svém konci v čele resortů se „nechtění“ ministři dozvěděli až dnes. Během telefonátu. A bez vysvětlení. Alespoň tak to popsala médiím Šlechtová. Telefon jí zazvonil v sedm ráno před zasedáním vlády.

4987065:article:true:true:true

O důvodech, proč už s ní Babiš není spokojený, se napsalo mnoho. Osobně jí ale prý nic nevysvětlil. „Pan předseda nic nezdůvodňuje. Prostě mi řekl, že nebudu součástí nového návrhu vlády,“ komentovala to pro média smířeně končící ministryně.

Dnes ráno se Babišovo rozhodnutí dozvěděl i šéf resortu průmyslu a obchodu. Právě okolo Hünera, potažmo obsazení významného ministerstva vedl Babiš se Zemanem spor. Už nyní – ač neznáme přesné jméno nového ministra – panují obavy z toho, jakým směrem Česko povede v důležitých rozhodnutích, jako je dostavba jaderných elektráren.

Link

Kdy se tento člověk i další „nováčci“ o své nominaci od Babiše dozvěděli, je otázka. Také jim zazvonil telefon dnes ráno?

Faktem přitom je, že i ministři, kteří odchází o „své vůli“ a rozhodnutí oznámili už před časem, to nelíčí zrovna v optimistických barvách. Ministr spravedlnosti v demisi Robert Pelikán pochopil, že se znelíbil Zemanovi mimo jiné tím, že vydal hackera Jevgenije Nikulina do Spojených států. Kritizuje i poměry v ANO a tvrdí, že jeho názory se od směřování hnutí liší. Jeho odchod z resortu v posledních dnech působí tiše. Příliš nekomunikuje. Nevyjadřuje se ani k otázkám na resort. Nejvíce by se jeho kroky daly přirovnat k vytracení, kdy za sebou jen potichu zavře dveře.

Končící ministr zahraničí Martin Stropnický si zas po letech uvědomil, že politika je vlastně špinavá hra, na kterou nemá nervy.

Link

Když se podíváme na chvilku mimo vládu – třeba na pražský magistrát – tak uvidíme Adrianu Krnáčovou, která se rozčiluje, že ji obklopuje parta neschopných lidí. Zároveň je ale jasné, že k jejímu konci vedlo i to, že ztratila Babišovu podporu.

5017080:article:true:true:true

Zpátky ke kabinetu: už v pátek večer by mělo být jasno v tom, kdo za ANO získá místo v pověstném vládním autobusu. Jedno je ale jisté už teď. Každý jmenovaný bude muset počítat s tím, že přes přátelskou atmosféru na PR fotkách hnutí, ho může kdykoliv potkat krátký telefonát: „Končíš a není ti nic do toho proč“. A to i firemní šéfové svým podřízeným vyjadřují větší porci úcty.

32744