Ovčáček se utrhl ze řetězu. Místo služby dělá ruskou politiku. Komentář Zdeňka Šarapatky | info.cz

Články odjinud

Ovčáček se utrhl ze řetězu. Místo služby dělá ruskou politiku. Komentář Zdeňka Šarapatky

Bláznovu ukolébavku zná u nás kdekdo. Tklivou píseň o představách choromyslného, který všude vidí ovečku, brnkají u táboráků už od nepaměti celé generace. Že se teď letitý šlágr dočká volné adaptace a z diagnózy se stane noční můra národa, ale netušil nikdo. Nepronásleduje nás totiž přítulná ovce, ale rovnou její velitel. Rozdíl je tu značný: Jiří Ovčáček se nám nezdá, existuje. Zemanův mluvčí se nadobro utrhl ze řetězu státního úředníka a otravuje nás nevídanou arogancí. A navrch baží po ovacích za své názory, od ruda až do hněda. Posluha Pražského hradu, který s vervou bolševika známkuje svět, pak laje na internetu každému, kdo se jen křivě podívá na jeho Zemana a Rusko nebo Čínu. Zda na Hradě taky snídá s bláznem a koho tam hřeje jako bájná ovce z hudební předlohy, je lépe nedomýšlet, i fantazie má své limity. Zato drzostí si dělá dobře. Jaký pán, takový krám, na Hradě to zjevně mají už dávno za kodex. Nejen prezident, i jeho mluvčí už dělá vlastní zemi ostudu.

Naposledy znovu v pátek. Evropskou unii Ovčáček označil (sic!) za nacistickou Třetí říši a republiku za protektorát. Kvůli tuzemáku! Rumová tresť se totiž nezdá Evropské komisi; vědci v ní zjistili možnost genotoxického účinku. Stát se brání, na rum, ausgerechnet před volbami, si teď nedá sáhnout. Všechno ale ve slušnosti, podle pravidel. Ovšem mimo Hradu, tomu leží Evropa v žaludku kvůli zájmům Ruska a pravidla – s výjimkou těch vlastních – má jen za idiotské zvyklosti. Roztřískat unii v myslích lidí a obrátit je na Východ je tam hlavní úkol. Kreml platí sluhy dobře a ani se při tom neumaže, na evropské i transatlantické spojence tu totiž útočí místní pátá kolona v čele s Hradem přeochotně a navíc ráda. A tuzemák se jí k tomu náramně hodí. Jako všechno, čím si vyslouží Putinovo podrbání a sám Zeman carský polibek.

Evropskou unii má proto mluvčí Hradu v ústech denně, pomlouvá ji, kudy chodí. Jednou za tuzemák, hned nato zase za situaci v Katalánsku. Že Evropa nemůže za drsné kroky španělské vlády, mu vůbec nevadí. Hodí se mu to do krámu. A zítra se uvidí, zas se něco najde. O praktikách Moskvy a vraždách oponentů i novinářů přitom ani slovo, ty je třeba „likvídírovať“, jak prohlásil Zeman v Rusku. O demokracii v sousedním Polsku taky nikde hradní zmínka. Kdoví, možná dojde i na máslo, co kdyby jej zdražili komisaři v Bruselu! Elév z Haló novin prý mistruje Evropu soukromě. Bez Hradu by přitom nebyl ani jménem z doslechu. Mluví za Zemana proto vždycky, i ze spaní. Za Třetí říši teď sice dostal výprask od demokratických stran, ale dál tu hraje vabank, odjinud totiž čeká nejmíň řád Lenina. Zastal se ho tady prý jen statečný Okamura, pobrekává zatím na sociálních sítích. Japonec, který se tu za volební hlas navleče i do folklóru, má Evropskou unii dokonce za čtvrtou říši. Na tu láká hlavně nácky a hospodské mudrlanty, kteří dojdou tužit vztahy nejdál do své knajpy a na sraz holých lebek. A zbožňují… tuzemák. Imigrant jim, světe div se, zničehožnic nevadí, stačí jim jen jeho sliby o vládě biče bez cukru. I když unie není zrovna svatostánek, kde se musí jenom mlčet, rvát si znovu vlasy z ruské gubernie v čele s loutkou na Hradčanech a vlastizrádci ve vládě, bude pozdě. Spojenci mají beztak pochybnosti, ruský šváb se jim už ekluje. Čekají na volby a pak bouchnou do stolu. Na Východ, nebo na Západ, budou chtít od nás vědět. Buď, a nebo, jinudy cesta nevede.

Ovčáček je navíc pokrytec, Třetí říše má teď sice plnou pusu, ale z německé Žitavy přitom vzdychá obdivem. Jako Zeman, když se dojímá nad pozvánkou do Soči, prý přímo od Putina. Je to vyznamenání, dmul se stařec pýchou. Proč ale prezidentova dcera žije v Británii a ne v Rusku, když je to tam až tak extra, nám pro jistotu neřekne. Dvojí metr má Hrad dlouho, jeden pro pány a druhý pro kmány. Pro dolních deset milionů, které utáhnul na sliby o rovnosti a zájmy vlasti. Na rovnost přitom z vysoka kašle a užívá si papalášství, vlast strká Rusku. I za asistence Ovčáčka.

Že Hrad neměří všem stejně je nasnadě i jinde. Zatímco si tamní mluvčí rád bere na paškál veřejnoprávní televizi, sám místo služby veřejnosti dělá už jen politiku. Česká televize se mu zdá moc proevropská a rád by v ní víc Putina. Špatně nese, když tam hned neruší program kvůli vyčichlým bonmotům Zemana na poloprázdné návsi. Nic podle Ovčáčkova vkusu. Že se teď novináři veřejnoprávní televize musí kvůli volbám dokonce zdržet i prezentace osobního názoru na politiku a politiky vůbec, sociální sítě nevyjímaje, Ovčáček jen uvítá. Příklad si z toho ale nevezme, právě naopak. Namísto kýžené zdrženlivosti státního úředníka dál ostouzí občany, partaje a politiky, kteří jsou rádi Evropany a netouží být novými Rusy. Odezírá přitom ze rtů Zemana, na oplátku může všechno. Jako spratci s tučným kapesným, jen tak nějak bez výchovy. Na jedno ale zapomněl. Třetí říše, kterou přirovnává k Evropské unii, posílala za soukromý život podle jeho gusta do koncentráku nebo rovnou na smrt. Demokratickým hodnotám Evropské unie vděčí i Ovčáček za svobodu žít si za zdmi domova jenom podle svého a bez obav z ústrků a pronásledování. Toleranci jinakostem má totiž EU v erbu. Zato Rusko, které nám Ovčáček vnucuje, by pro něj mělo jenom posměch a na ulici tvrdé pěsti. Nevymáchaná ústa mluvčího, která si teď na Evropu troufají z výšin prezidentské kanceláře, by proto měla rychle zmlknout. Zloděj tu totiž křičí chyťte zloděje. Stydět se tu nestačí, skončit s hanbou na pracáku ano. Když ne teď, bude šance v lednu. Na dlouho už poslední…

Autor je komentátor INFO.CZ.

 

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Články odjinud