Pachatel se vrací na místo činu. Šlachtova policejní partička děsí

Petr Holec

KOMENTÁŘ PETRA HOLCE | Tak se nám v Česku pořád nějak vracejí plukovníci. Plukovník Prymula, plukovník Husák a teď i plukovník Šlachta. Bývalý šéf protimafiánského útvaru policie Robert Šlachta oznámil, že i on jde do letošních sněmovních voleb, protože mezi lidmi prý taky ucítil poptávku. Se svými někdejšími kolegy-detektivy proto založil hnutí Přísaha, pro které podobně jako Mikuláš Minář se svými Lidé PRO začne sbírat podpisy.

Těžko říct, kdo Šlachtovi poradil jméno Přísaha. V případě bývalého elitního poldy, co honil „mafiány“, to totiž lehce děsí. A lingvisticky rovnou odkazuje na politickou periferii. Spíš než do české sněmovny vás to taky přenese do sicilského Palerma, kde vědí o různých přísahách včetně těch krvavých své. Anebo do léta 2013, kdy stál Šlachta za zásahem těžkooděnců na Úřadu vlády, který položil tehdejší už tak nepopulární a polorozpadlou vládu ODS, TOP 09 a zbytků Věcí veřejných.   

„Napsali jsme knížku, objeli jsme republiku a zjistili, že lidé jsou otrávení a frustrovaní z vedení naší země. Když mě zařízli v Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu a já dál nemohl pokračovat v adekvátní práci pro stát, nezbývá mi než sloužit státu jako politik, jiný způsob nevidím,“ nastínil Šlachta důvod svého vstupu do politiky pro Seznam Zprávy. Bývalý detektiv tak kráčí v dobře vyšlapaných stopách Víta Bárty a Andreje Babiše, jemuž Šlachtův monstrzásah na Úřadu vlády naplno otevřel cestu do politiky.

A to včetně protikorupčního zaměření Přísahy i jejího pravolevého rozkročení nebo důrazem na nízké daně pro živnostníky a střízlivý vztah k EU. Šlachta říká, že chce o voliče nejvíc obrat ANO a ODS, takže se vlastně vrací na místo činu. Kmotrovskou korupcí tehdy zdegenerovanou ODS totiž před osmi lety obralo právě i jeho komando o tolik voličů, že v následných volbách sotva prolezla do sněmovny. A nikdy už se z toho úplně nevzpamatovala. V jejím případě proto jde spíš než o Přísahu o vendetu.

A vlastně i v případě Babiše. Ten stál za Šlachtou během politicky třeskuté policejní reformy v roce 2016, protože byl plukovník symbolem boje proti korupci. Bylo to rok před sněmovními volbami a ambiciózní Šlachta dobře znal svou cenu; od Babiše proto chtěl, aby ho poté udělal policejním prezidentem. Jenže to současný premiér odmítl a Šlachta časem od policie odešel. Teď se tedy vrací jako šéf Přísahy. A taky jako plukovník, co položil vládu, ze všeho ale zbyly hlavně soudy o luxusní kabelky někdejší milenky expremiéra.

Naše politika, policie i justice nikdy nedostaly podobnou reputační ránu. Ve svém knižním rozhovoru, který napsal s novinářem Josefem Klímou, Šlachta celou věc odbyde tím, že prostě doufal, že to soudy budou kvalifikovat jako korupci. Jenže tohle by měl šéf protimafiánského úřadu a hlavně i žalobci přinejmenším téměř vědět, než na demokraticky zvolenou vládu společně pošlou policejní komando. Takhle to celé i díky nebývalé demonstraci síly působí nebezpečně banánově.

A taky dodnes mezi lidmi ze všeho zbývá jen pachuť toho, jestli šlo o puč, anebo má naše justice prostě naopak příliš blízko ke straně, která tu spoluvládla dvacet let a „uměla“ proto i některé soudce a žalobce. A banánově působí i Přísaha. Už jsme i ve vládě měli zelené ekoteroristy, „holky“ Víta Bárty a teď si na ni brousí zuby ajťáci z Pirátů. Strana bývalých elitních poldů je ale premiéra i pro Česko, které přes deset let trápí destrukce polistopadového politického systému.

Už jen vznik a ambice Přísahy vám proto o stavu naší politiky řeknou zhruba vše, co jste chtěli vědět. Nebo spíš nechtěli: elitní detektivové včetně těch bývalých by se totiž měli od politiky radši držet dál. Byť v rámci objektivity řekněme, že Šlachta nekráčí jen ve stopách Bárty a Babiše. Bývalý nejvyšší polda Martin Červíček to vzal z policie rovnou do Senátu a nově je i hejtmanem ODS. A příklady táhnou, jak vidíme.    

sinfin.digital