Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Pacient nové generace. Emancipovaný, sebevědomý, ztracený. Glosa Adély Čabanové

Pacient nové generace. Emancipovaný, sebevědomý, ztracený. Glosa Adély Čabanové

Zubaři si ve svých ordinacích všímají dvou trendů. Roste počet pacientů, kteří jsou ochotní si za ošetření připlatit. Zároveň roste počet lidí, kteří si stěžují, když jim lékař nenabídne žádnou péči bez doplatků, na kterou má pacient podle smlouvy se zdravotní pojišťovnou nárok.

Na první pohled to vypadá jako paradox. Jako by rostl podíl dvou extrémně opačných táborů: rozdavačných a šetřílků. Nemusí to tak ale být.

Vysvětlení může být úplně jiné. Do ordinací totiž přichází generace mladých pacientů, která je jiná než ty předchozí. Pacientů, kteří o sobě chtějí rozhodovat.

Stomatologové jsou z tohoto pohledu v první linii spolu s gynekology a snad ortopedy. Jsou to ti, kteří mají častěji než ostatní v péči mladé pacienty. Ti mají svoje představy, o jejichž naplnění si říkají tu více, tu méně nesměle. Jsou ochotní připlatit za péči odborníka, který má dobré renomé, za kvalitnější materiály i za organizaci péče tak, aby dlouho nečekali. Zároveň mají vysoké povědomí o svých nárocích a profesi lékaře nemají tak zbožštělou, aby si nemohli na jejího příslušníka stěžovat.

Nechme stranou, že o kvalitě toho či onoho pracoviště chybí relevantní údaje. Pacienti si sice chtějí vybírat, ale jsou bez informací ztracení a dávají příplatky mnohdy na základě neoficiálního neregulovaného PR.

Příležitosti se chápou dobře řízená soukromá pracoviště, která se zaměřují na pohodlí a nadstandard. Z generace sebevědomých pacientů těží nemalé peníze.  Naopak kdo tenhle trend neuchopí a nevyždíme jeho pozitivní stránky, spláče nad těmi negativními. Když má emancipovaný pacient pocit, že se s ním zametá, že se nemá možnost rozhodovat, nebo zkrátka že je mu upíráno, na co má nárok, nerozpakuje se ozvat.

Osvícení už dlouhé roky mluví na konferencích o tom, že přístup k pacientům by se měl změnit. Dřív to byla možnost, dnes to začíná být nutnost.

Všechny komentáře autorky naleznete na webu E15.cz.

 

„Prostě končíš!" Jak Babiš zachází se svými lidmi. Komentář Markéty Žižkové

Už za pár hodin bude jasno o tom, jaké složení vlády si představuje designovaný premiér Andrej Babiš. Události, které k tomuto rozzuzlení vedou, zatím nepřinesly žádné velké překvapení. Už delší dobu se spekulovalo o tom, že ministerské křeslo opustí šéfka resortu obrany Karla Šlechtová nebo ministr průmyslu Tomáš Hüner. Příznačný je ovšem způsob, kterým se o svém konci dozvěděli.

Šéfovi hnutí ANO se daří až do poslední chvíle tajit jména ministrů za ANO. Ví je Hrad a pak zřejmě několik Babišových nejbližších. K jejich zveřejnění vyzývali designovaného premiéra i sociální demokraté (kteří by jako koaliční partneři alespoň občas něco rádi věděli), na veřejnost se ale nedostala. Jak opakují členové hnutí stále dokola, své záležitosti si strana umí řešit za zavřenými dveřmi. Prostor pro úniky je minimální. Už kvůli tomu, že sami členové „této firmy“ toho ví jen pomálu a spoléhají na svého šéfa.

Link

Páteční ráno přitom opět ukázalo, jak Babiš ke svým lidem přistupuje. O svém konci v čele resortů se „nechtění“ ministři dozvěděli až dnes. Během telefonátu. A bez vysvětlení. Alespoň tak to popsala médiím Šlechtová. Telefon jí zazvonil v sedm ráno před zasedáním vlády.

4987065:article:true:true:true

O důvodech, proč už s ní Babiš není spokojený, se napsalo mnoho. Osobně jí ale prý nic nevysvětlil. „Pan předseda nic nezdůvodňuje. Prostě mi řekl, že nebudu součástí nového návrhu vlády,“ komentovala to pro média smířeně končící ministryně.

Dnes ráno se Babišovo rozhodnutí dozvěděl i šéf resortu průmyslu a obchodu. Právě okolo Hünera, potažmo obsazení významného ministerstva vedl Babiš se Zemanem spor. Už nyní – ač neznáme přesné jméno nového ministra – panují obavy z toho, jakým směrem Česko povede v důležitých rozhodnutích, jako je dostavba jaderných elektráren.

Link

Kdy se tento člověk i další „nováčci“ o své nominaci od Babiše dozvěděli, je otázka. Také jim zazvonil telefon dnes ráno?

Faktem přitom je, že i ministři, kteří odchází o „své vůli“ a rozhodnutí oznámili už před časem, to nelíčí zrovna v optimistických barvách. Ministr spravedlnosti v demisi Robert Pelikán pochopil, že se znelíbil Zemanovi mimo jiné tím, že vydal hackera Jevgenije Nikulina do Spojených států. Kritizuje i poměry v ANO a tvrdí, že jeho názory se od směřování hnutí liší. Jeho odchod z resortu v posledních dnech působí tiše. Příliš nekomunikuje. Nevyjadřuje se ani k otázkám na resort. Nejvíce by se jeho kroky daly přirovnat k vytracení, kdy za sebou jen potichu zavře dveře.

Končící ministr zahraničí Martin Stropnický si zas po letech uvědomil, že politika je vlastně špinavá hra, na kterou nemá nervy.

Link

Když se podíváme na chvilku mimo vládu – třeba na pražský magistrát – tak uvidíme Adrianu Krnáčovou, která se rozčiluje, že ji obklopuje parta neschopných lidí. Zároveň je ale jasné, že k jejímu konci vedlo i to, že ztratila Babišovu podporu.

5017080:article:true:true:true

Zpátky ke kabinetu: už v pátek večer by mělo být jasno v tom, kdo za ANO získá místo v pověstném vládním autobusu. Jedno je ale jisté už teď. Každý jmenovaný bude muset počítat s tím, že přes přátelskou atmosféru na PR fotkách hnutí, ho může kdykoliv potkat krátký telefonát: „Končíš a není ti nic do toho proč“. A to i firemní šéfové svým podřízeným vyjadřují větší porci úcty.

32744