Palička: Bernie Sanders by se pro studenty rozdal, jako správný socialista pochopitelně ne z vlastního | info.cz

Články odjinud

Palička: Bernie Sanders by se pro studenty rozdal, jako správný socialista pochopitelně ne z vlastního

KOMENTÁŘ JANA PALIČKY | Není lepší předvolební trhák než nabídnout lidem něco zadarmo. Politický matador Bernie Sanders si to moc dobře uvědomuje a po čtyřech letech, kdy se znovu hodlá ucházet o křeslo v Bílém domě, sáhl po osvědčeném „Nikdo vám nemůže dát tolik, co já vám mohu slíbit“. Do voleb je sice ještě daleko, ale Sanders rovnou nasadil mocný kalibr a navrhl zrušení poplatků za studium na veřejných vysokých školách a hlavně odpuštění studentských půjček. To ovšem přijde na víc než půldruhého bilionu dolarů...

Bernie Sanders byl fenoménem posledních prezidentských voleb. Ač nejstarší z kandidátů, dokázal zaujmout hlavně mladé lidi toužící po změně a na stejnou skupinu cílí i teď. O tom, že to myslí sakra vážně, svědčí i aktuální návrh, který se rovnou řadí k jeho nejradikálnějším – odpustit dluhy ze studentských půjček a zrušit školné na veřejných univerzitách.

Myšlenka odpustit studentům školné a tím udělat vzdělání dostupnější je v jádru pozitivní, avšak v Sandersově podání hrozí ekonomickou katastrofou. Plošná dluhová amnestie na studentské půjčky by podle odhadů přišla na zhruba 1,6 bilionu amerických dolarů, zrušení školného na veřejných vysokých školách by pak v následujících deseti letech stálo zhruba 2,2 bilionu.

Sanders jako správný socialista moc dobře ví, že nejlépe se rozdává z cizího, a tak rovnou ukázal na „peněženku“, která jeho revoluci zaplatí – zlí kapitalisté z Wall Streetu, kteří by zasloužili mimořádně zdanit. Větší stereotyp už snad ani nemůže být.

Pomiňme paradoxy, které naznačují, že nejvíc by ze Sandersova plánu profitovali studenti dražších soukromých škol a z bohatších vrstev společnosti. I ti méně majetní by si před propuknutím v jásot z toho, že je hodný strýček Bernie zbaví dluhových okovů, měli uvědomit, že v ekonomice žádné „zadarmo“ neexistuje.

Pokud by Sanders zdanil finanční sektor, bylo by víc než naivní očekávat, že si bankéři nevykompenzují ztrátu jinde. Tím, kdo zdanění bank a finančních institucí ve finále zaplatí, je totiž vždy jejich klient. Byli jsme nuceni odpustit ti studentskou půjčku? No tak nepočítej s výhodnou hypotékou nebo leasingem na auto a na poplatcích tě taky natáhneme. Poděkuj tomu bělovlasému brýlatému pánovi ve Washingtonu...

Aby nezůstalo jen u kritiky Bernieho Sanderse, situace se školným v USA rozhodně není ideální. Studium na vysoké škole je stále dražší a ti studenti, kteří nepocházejí z bohaté rodiny, nebo jim rodiče na školu alespoň celý život nespořili, skutečně vyjdou kromě diplomu i s poměrně zásadním dluhem (Na druhou stranu ale vybaveni elitním vzděláním, které by jim mělo pomoci na trhu práce získat adekvátně ohodnocenou pozici).

Zpřístupnit vzdělání i těm, kteří se dnes na univerzitu ani nehlásí, protože vědí, že jim to jejich finanční situace nedovoluje, je bezesporu záslužné. Cesta, kterou za tímto účelem zvolil Sanders je ale divoká a má potenciál z dlouhodobého pohledu způsobit víc škod než užitku. Do voleb je ale ještě dost času, aby se někomu ekonomicky soudnějšímu podařilo najít schůdnější řešení.

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Články odjinud