Palička: Cesta do pekel. Křiklouni z univerzit vypískají i živoucí legendu | info.cz

Články odjinud

Palička: Cesta do pekel. Křiklouni z univerzit vypískají i živoucí legendu

Palička: Cesta do pekel. Křiklouni z univerzit vypískají i živoucí legendu
 

GLOSA JANA PALIČKY | Henry Kissinger ve svých takřka 96 letech patří nejen k pamětníkům moderní historie, ale především k těm, kteří tuto historii sami tvořili. Poradce několika amerických prezidentů, někdejší ministr zahraničí USA a nositel Nobelovy ceny za mír je živoucí legendou. To ale v dnešní době nemusí znamenat úctu, jak byste nejspíš čekali. Kissinger to osobně zakusil loni. Teď si kvůli tomu vysloužil pozvání na Yale University, do pomyslného klubu „vypískaných“ a nepohodlných.

Ten incident se stal loni v říjnu, teď ale znovu poutá pozornost a dobře ilustruje atmosféru, kdy ani osobnost Kissingerova formátu nemá jisté uznání. Naopak – veřejnou „debatu“ opouští nedůstojně a za zvuku urážek, lží a posměchu.

Co se stalo? Kissinger se na akci na New York University dočkal vypískání a pořvávání se strany studentů, že je válečný zločinec a nacista. Paradoxem je, že za druhé světové války jako voják proti nacistům aktivně bojoval, nasazoval svůj život a za dopadení několika příslušníků gestapa byl vyznamenán. Loňské výstupy aktivistů, které dávají tušit, jakou měl onen protest úroveň, jsou k dohledání na sociálních sítích.

Pravda a historie nicméně dnešní samozvaně liberální studenty příliš nezajímají. Historie je pro ně jen přehlídkou útlaku ze strany bílého muže a pravda stojí v cestě pocitům o vlastní morální nadřazenosti. A tak ti, kteří na tričku nosí portrét Che Guevary a citují Marxe a Mao Ce-tunga klidně budou křičet na zarytého odpůrce nacismu, že je sám nacistou.

Americké univerzity, kde o každém názoru mohla být vedena debata na úrovni, se proměnily v pomyslné slonovinové věže, kde dogmaticky panuje jeden správný názor a ty ostatní se netolerují. A přesně to potkalo i Henryho Kissingera.

Studentská nenávist, za kterou by se nemuseli stydět ani posluchači komunistických politických fakult pro prověřené soudruhy, nebyla ani tak cílená proti Kissingerovi jako takovému, jako proti západní společnosti, kterou právě lidé jako on ztělesňují. Je úplně jedno, že váženého diplomata uznávala i ikona Demokratů z minulých voleb Hillary Clintonová, i její doba už pominula.

Ze Západu tito mladí válečníci za sociální spravedlnost budou nadále jen čerpat veškeré jeho výhody, ale zároveň jím budou čím dál tím hlasitěji pohrdat jako zpátečnickým, utlačovatelským a vykořisťujícím. A do budoucna tak bude nejspíše přibývat nejen odstraněných soch a portrétů nevhodných bílých mužů historie, ale i nevhodných mužů a žen současnosti, už ani ne tak nutně bílých. Barva pleti totiž u „univerzitních jakobínů“ nehraje roli, když jsou názory dané osoby shledány za dostatečně závadné. Alespoň tak dostávají své pověsti antirasistů.

Cesta, kdy se bude univerzitní prostředí jen dál radikalizovat směrem doleva, uzavírat do sebe a namísto debaty zbude jen plácání se po ramenou s ideově spřízněnými kamarády, je cestou do pekel. Jde pak o vše možné, jen ne o vzdělávání.

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Články odjinud