Palička: Mládí vpřed! Nedělejme ale z dětí politické loutky

Jan Palička

15. 02. 2019 • 19:52

KOMENTÁŘ JANA PALIČKY | Děti je užitečné občansky vzdělávat a uvádět do tajů politického života. Nemělo by to ale přerůst do rozměrů, kdy je budeme zneužívat k prosazování vlastních politických záměrů. To nesvědčí ničemu a hlavně ne dětem.

Výchova dětí k poznávání politiky i vlastnímu angažování se je nepochybně přínosná, nicméně i zde platí, že vše by se mělo dělat s mírou. Bohužel jsme poslední dobou svědky spíše opačného přístupu, kdy se z dětí stávají loutky určené k prosazení nějakých konkrétních politických myšlenek.

Asi největší dětskou politickou hvězdou současnosti je Švédka Greta Thunbergová, která na začátku roku oslavila šestnácté narozeniny. Thunbergová se od devíti let zabývá bojem proti globálnímu oteplování a kritizuje své rodné Švédsko, že jako bohatá země nedělá ve věci dostatek. V loňském roce se rozhodla přestat chodit do deváté třídy základní školy a namísto toho zahájila takzvanou Školní stávku pro klima, kdy až do konání voleb s transparentem seděla před švédským parlamentem a vyzývala ke snižování emisí uhlíku. 

Švédská školačka s poruchou autistického spektra a ADHD, která se chlubí tím, že celou svou rodinu přemluvila k veganství a bojkotu letecké dopravy, se okamžitě stala miláčkem bojovníků proti klimatickým změnám, ekologických aktivistů a ideově spřízněných politiků. Poskytuje rozhovory médiím z celého světa, objíždí demonstrace v evropských městech a dokonce byla jednou z největších hvězd letošního Světového ekonomického fóra v Davosu, kde přednesla jeden ze svých emotivních projevů.

Kromě Grety se do hledáčku médií dostala i teprve devítiletá Lotta Croková, která se loni v červnu stala „dětskou cyklostarostkou“ v nizozemském Amsterdamu. Od té doby se účastní zahajování různých cyklistických závodů či hromadných cyklojízd, artikuluje změny, které by město mělo směrem k malým jezdcům na kolech udělat a je propagátorkou cyklodopravy jako takové – to vše pod záštitou dospělé cyklostarostky Katelijne Boermové, která má danou agendu ve městě na starosti.

Je skutečně nutné používat k propagaci určitých myšlenek děti? Tlačit agendu proti užívání aut ve městech prostřednictvím malé holčičky, která ráda jezdí na kole, nebo využívat ke kázání o jiném ekologickém tématu o sedm let starší autistku? Neměla by debata o těchto věcech být vedena pokud možno věcně, s podloženými argumenty a bez citového nátlaku, že děti to s námi vlastně myslí dobře, tak bychom to měli myslet dobře i my s nimi a zajistit jim budoucnost tím, že je poslechneme? Jaký objektivní přínos mají názory švédské deváťačky, kromě toho, že mají v lidech vyvolat emoce? Uvědomují si vůbec Greta, Lotta a další podobná děvčata a chlapci širší souvislosti toho, co dělají?

Zajímavé by bylo sledovat, jaká by byla reakce těch, kteří tak obdivují Gretu Thunbergovou a další uvědomělý dorost, kdyby se jiné děti staly hlasateli konzervativních témat, například bojovaly proti potratům, manželství homosexuálů nebo odmítaly bezbřehé přijímání migrantů. Něco mi říká, že bychom byli svědky protestů, jak je těmto dětem vymýván mozek, nevědí, co říkají a jsou jen dospělými zneužívány k prosazování vlastních zájmů. A vlastně by to bylo pobouření do značné míry oprávněné. Problém ale je, že to samé si tito lidé v případě dětí, které říkají, co oni sami chtějí slyšet, nikdy nepřiznají.

SDÍLET