Palička: Ostříhej se, vypadáš jako nacista! Vlasy jako symbol útlaku v době korektní | info.cz

Články odjinud

Palička: Ostříhej se, vypadáš jako nacista! Vlasy jako symbol útlaku v době korektní

Palička: Ostříhej se, vypadáš jako nacista! Vlasy jako symbol útlaku v době korektní
 

GLOSA JANA PALIČKY | Život v době politicky korektní s sebou přináší četná úskalí. Mnozí již poznali, že by si měli dát dobrý pozor na to, co říkají, nicméně pomalu, ale jistě spějeme do pokročilé fáze, kde je záhodno dávat si pozor i na to, jak kdo vypadá. Politicky korektně by totiž nemělo ani zdaleka být posuzováno jen to, co má kdo v hlavě, ale i to, co má na hlavě. Pakliže jste ještě neodhalili potenciál útlaku, který v sobě vlasy nesou, pak je tento text určen právě vám.

V dnešní době už snad neexistuje nic, co by alespoň někoho neuráželo. Politická korektnost je podobně jako sama podstata bytí všeprostupující a její výklad je takřka vědní disciplínou. To, že některá témata jsou z tohoto hlediska zcela nevhodná již vnímají i ti pomalejší z nás, nicméně vyznat se v nových trendech bývá občas velmi složité. Tak kupříkladu vlasy. Že si ťukáte na čelo s tím, že jak by asi takový porost hlavy mohl být závadný? Od znemožnění a zavržení v progresivních kruzích vás mohou zachránit snad už jen následující řádky.

O úvod do problematiky se před dvěma lety postaral rapper Macklemore, který vyslyšel výzvu věčně bdících strážců politické korektnosti a zřekl se svého rasistického účesu. Pakliže se kromě politické korektnosti neorientujete ani v tomto hudebním žánru, pak vězte, že onen polepšený umělec měl na hlavě sestřih, kterým disponuje značná část současné mužské populace pod 35 let, tedy po stranách a vzadu na hlavě vlasy sestříhané na krátko a na temeni patku vyčesanou nahoru a dozadu.

Naštěstí někdo dostatečně uvědomělý odhalil, že tento účes byl populární i mezi nacisty a příslušníky SS a mohl tak Maclemora upozornit na jeho provinění. Skutečnost, že v období 30. a 40. let se takto stříhali muži zdaleka nejen ve Třetí říši ponechme stranou, protože se nám momentálně nehodí do krámu a v politicky korektním diktátu platí, že fakta nesmí ohrozit pocity.

To bychom měli jeden nevhodný sestřih. Zatímco holiči v barbershopech napomáhající šíření nacistického stylingu napříč planetou zvažují, na jaký nezávadný obor se přeorientují, podívejme se i na další opovrženíhodné vlasové kreace. Rasistické vlasy jsou totiž jen špičkou ledovce a co nesemele rasismus, to uzme takzvaná kulturní apropriace. Chraň vás pánbůh ozdobit svou hlavu afrem, dredy nebo spletenými copánky, pokud tedy vaším cílem není vykořistit černošskou kulturu, vy bestie!

Vlasy zčesané na stranu mohou evokovat Hitlera, dlouhé vlasy vadily minulým marxistům, tak předpokládejme, že si negativní stanovisko k nim zachovali i ti současní, mullet (alias „vpředu byznys, vzadu párty“ je urážkou majestátu Jaromíra Jágra a kdo se domnívá, že oholením hlavy unikne nemilosrdným politicky korektním kritériím, ten je na omylu, protože přesně takhle to nosí neonacisté a jedná se zároveň o necitlivé jednání vůči osobám podstupujícím chemoterapii, případně osobám trpícím alopecií. Takzvaný manbun, tedy mužský drdůlek, je sice ideologicky přijatelný, nicméně jeho nositel beztak vždy bude vypadat jako idiot. Prostě past vedle pasti.

P.S. článek zcela záměrně opomíjí problematiku ženských účesů, jelikož si je autor jakožto cisheteropatriarchální utlačovatel moc dobře vědom, že mu toto téma nepřísluší a ochotně jej přenechává k rozboru příslušným feministickým autoritám, případně bloggerkám potřebujícím vykázat činnost v rámci placené spolupráce s výrobci šamponu.

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Články odjinud