Palička: Vzácná shoda poslanců zadlužené děti nespasí

HalfPageAd-1

Jan Palička

11. 07. 2019 • 12:57

KOMENTÁŘ JANA PALIČKY | Ve zjitřené politické atmosféře se povedlo něco nevídaného – všichni přítomní poslanci devíti sněmovních stran schválili jednodušší pravidla oddlužení pro ty, kdo se zadlužili už jako děti. Naučili se zákonodárci konečně zabývat zásadními věcmi, nebo si jen našli populární téma, na kterém se pro jednou dá ukázat v dobrém světle?

Mobile-rectangle-3

Uprostřed vládní krize a nekončících politických střetů by člověk při jednání poslanecké sněmovny čekal ledasco, ale to, že se všichni poslanci na něčem dokáží shodnout, asi ne. Přesto se to stalo – pro novelu insolvenčního zákona, která ulehčí oddlužení těm, jejichž dluhy z větší části vznikly před osmnáctým rokem života, ve středu zvedlo ruku všech 175 poslanců přítomných hlasování. Od ANO po TOP 09, od SPD po Piráty. 

Aby bylo jasno – schválení této konkrétní novely je jednoznačně pozitivní zprávou a je dobře, že k němu došlo. S nadšením ale opatrně, jedná se o téma, na kterém se také dají velmi lacino nahnat politické body, obzvláště u lidí, kteří moc netuší, co že to ti poslanci vlastně schválili, takže u značné části voličů.

K jádru věci – co vlastně schválená novela znamená? Zruší se exekuce dětem a těm, kteří ještě nedávno dětmi byli? Ne. Budou tyto osoby oddluženy? Ne nutně. Pokud zákon schválí Senát a podepíše prezident, dosáhne na výhodnější oddlužení ten, kdo splní podmínku vzniku maximálně dvou třetin dluhů před dosažením zletilosti a další podmínky oddlužení jako takového. Že to zní složitě? Mnoha lidem s dluhy jistě ano. Je potřeba dostatek finanční a právní gramotnosti, aby mladý člověk toužící po vymanění se z dluhové pasti vůbec věděl, co má dělat.

A v tom tkví politické kouzlo schválené novely. Jakkoliv se tváří navýsost lidumilsky a vzbuzuje dojem, že pomáhá všem mladým, které tíží dluhy, reálně pomůže jen zlomku. Ano, každý jeden se počítá, nicméně o žádné systémové řešení skutečně nejde, byť to tak v rámci stranického PR jde prodat. Mimochodem, je to jedna z reakcí politiků na situaci, kdy v Česku - jak připomíná ČTK - čelí 6500 dětí exekuci a dluh do dospělosti si nesou tisíce lidí. Kvůli nezaplaceným poplatkům za komunální odpad, telefon nebo jízdu načerno.

Jak už bylo řečeno, oceňme politiky, že se dokázali v komplikovaných otázkách exekucí a insolvencí shodnout alespoň na něčem. Teď teprve uvidíme, jestli jsou schopni se shodnout i na věcech systémových a napravit chyby, které systém vymáhání pohledávek má. Co třeba takové exekuce osob ve výkonu trestu? Vězni už nejsou z hlediska marketingu nikterak lákavou skupinou, nicméně exekucí je jich zatíženo více než dětí. Obecně je dané téma plné otázek, na které není snadné nalézt odpovědi. Bylo by skvělé, kdyby v jejich hledání drželi zákonodárci stejnou shodu jako při schvalování aktuální oddlužovací novely. Ale to má bohužel mnohem blíže k utopii než k realitě.

SDÍLET

Billboard-bottom-1