Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Parašutistický trapas aneb Slovenský prezident poznal, jak se v Praze na Hradě kalí ocel. Komentář Jiřího Štefeka

Parašutistický trapas aneb Slovenský prezident poznal, jak se v Praze na Hradě kalí ocel. Komentář Jiřího Štefeka

Na bezproblémových vztazích mezi Českou republikou a Slovenskem přistál nemilý, nečekaný a především zbytečný plivanec. Slovenský prezident Andrej Kiska chtěl společně s Milošem Zemanem ocenit parašutisty Jozefa Gabčíka a Jana Kubiše, kteří před 75 lety provedli v Praze atentát na Reinharda Heydricha. Jelikož se Kiskův nápad na Pražském hradě nesetkal s pochopením, slovenský prezident sám ocenil alespoň Jozefa Gabčíka.

 
 
 

Na celý případ upozornil týdeník Respekt. Autor článku uvedl, že o plánu slovenského prezidenta vyznamenat oba parašutisty jednali zástupci obou prezidentských kanceláří alespoň dvakrát. Z plánu nakonec sešlo, protože „nikdy k tomu z Prahy nepřišla pozitivní odpověď“. Když zprávu převzala velká část českých médií, Zemanův mluvčí Jiří Ovčáček označil celou kauzu za „brutální lež šířenou Bakalovým Respektem“.

A zde je potřeba se zastavit, protože tu něco nehraje. A zároveň se začít ptát. Proběhla skutečně nějaká komunikace mezi oběma prezidentskými kancelářemi? Pokud ano, jaký byl z obou stran její časový průběh a (alespoň) kdo na ní dohlížel anebo ji měl na starosti a podával z ní reporty? Byli o tomto záměru informováni velvyslanci či další vysoce postavení státní úředníci nebo politici?

Zkrátka jen těžko si dovedu představit, že by takový článek vznikl jen ve fantazii jednoho novináře a lidé z okolí Andreje Kisky by šířili nějaké nepravdy či bludy. Notabene, když sám Kiska nakonec vyznamenal alespoň Gabčíka.

Více si přečtěte na webu Reflex.cz.

 

Kouká jako vyvoraná myš, nebo hledí jak žaba z kyšky? Mapy ukazují, jak se napříč ČR liší používání slov

Některá slova patří do nářečí nebo jsou pevně spojená s určitým regionem, třeba šufánek (naběračka) či zapackovat (klopýtnout). Co ale třeba slova jako koukat se, dívat se a hledět – máte pocit, že je jen tak volně zaměňujeme nebo volíme třeba podle formálnosti situace? Ve skutečnosti byla nebo jsou všechna tato slova regionálně vázaná.

Neznamená to sice, že by se v určité oblasti používalo výhradně jen jedno z nich, ale jsou oblasti, ve kterých je znatelná tendence volit některé z nich častěji.

U trojice slov koukat, dívat, hledět je současná situace podobná té původní nářeční. V Čechách i na Moravě se díváme, ale v Čechách se navíc často i koukáme. Na střední a východní Moravě a v části Slezska navíc i hledíme. Rozdíly se zachovávají i v ustálených spojeních kouká jako vyvoraná myš nebo hledí jak žaba z kyšky.

 

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají • Foto https://syd.korpus.cz/

Link

Co děláme, když nás tlačí čas? V severní polovině Čech a také v části Moravy se pospíchá, kdežto v jihozápadní části Čech se častěji chvátá. Na východě Čech se spěchá, což dříve plynule přecházelo ve středomoravské spíchá, které ale dnes slyšíme už jen výjimečně.

V Českém jazykovém atlasu najdeme zaznamenané i další zeměpisné rozdíly u běžně užívaných slov, které však už v dnešní mluvě nejsou tak patrné. Zatímco v severovýchodní polovině Čech a na severní a severozápadní Moravě se říkalo, že je člověk bojácný, v jihozápadní polovině Čech a na jihozápadní a střední Moravě se používalo spíš označení bázlivý.

 

Je bojácný, nebo bázlivý?

Je bojácný, nebo bázlivý? • Foto Český jazykový atlas, Ústav pro jazyk český AV ČR 2012, http://cja.ujc.cas.cz

Link

Člověku bez pokrývky hlavy se říkalo v severovýchodní polovině Čech vlasatý, v jihozápadní prostovlasý. Když se někomu nechtělo pracovat, byl na většině území Čech prostě líný, ale na jižním okraji lenivý a na Moravě lenošný nebo dokonce shnilý (což se používá dodneška).

Porovnání dalších dvojic slov najdete v aplikaci SyD Českého národního korpusu

Další mapy, které ukazují, jak odlišnou mají lidé tendenci používat obecně známá slova naleznete na webu Reflex.cz. 

 

Komunální volby 2018 se blíží. Aktuální informace i zpravodajství o sestavování politických koalic naleznete zde>>>

-1