Pečinka: Babiš jede z kopce a paradoxy letenské tribuny

Bohumil Pečinka

26. 06. 2019 • 08:00

KOMENTÁŘ BOHUMILA PEČINKY | Středeční hlasování o nedůvěře vládě Andreje Babiše připomíná povinnou lékařskou prohlídku při nástupu do nového zaměstnání – doktor vás změří, zváží, podívá se do krku a odešle vaší pojišťovně záznam o provedených úkonech. Nic většinou neřeší, ale udělat se to musí.

Hlasování v Poslanecké sněmovně o nové vládě je vynucený tah opozičních stran tváří v tvář nečekaným úspěchům protibabišovského spolku Milion chvilek pro demokracii. Kdyby to neudělaly, veřejnost by možná zapomněla, že nějaké opoziční strany existují.

Tento akt však bude mít stejný efekt jako povinná lékařská prohlídka – ruce se zvednou a nic. Ty zvednuté ruce však budou alibi vůči ohromné společenské vlně, která se šíří Českem. Stručně řečeno, aspoň jsme se pokusili.

Zajímavější než toto „povinné“ hlasování jsou většinové názory na Letnou 2019, které se objevují v tradičních médiích i na sociálních sítích. Tváří v tvář největší demonstraci za posledních třicet let jsme svědky propuknutí typicky českého rejpalství a skepse, že vlastně „chvilkaři“ nejsou stranou, Babiš má stálou podporu a vůbec, stejně se nic nestane.

Není větší omyl, protože ono se něco podstatného už stalo. Nedělní Letná byla zlomem, po němž česká politika nebude taková, jaká byla. Důležité nejsou bláboly některých aktivistů z letenské tribuny, ani občas radikální nápisy na transparentech.

Nejpodstatnější věcí je, že Letná 2019 definitivně potvrdila určitý společenský trend. Co je jeho podstatou?

Došlo k definitivnímu zlomu společenské autority Andreje Babiše. Letná 2019 ho zbavila posledního zbytku étosu protikorupčního bojovníka, za něhož ho ještě před rokem vydávala některá média a neziskovky. Tohle dobře cítí i jeho voliči a dnes už je to celé jen o jednom – Babiš se bude snažit zbržďovat svůj pád tím, že uspokojí okamžitou spotřebu svých voličů. Pokud se to zadrhne, jejich podpora opadne.

Obrazně řečeno, Andrej Babiš jede z kopce, jen ten kopec je stále dost velký, takže pomyslný sjezd bude trvat déle než v jiných obvyklých případech.

Dalším znakem téhož trendu je, že roste podpora protibabišovského světa, který však zatím připomíná chromou kachnu. Chybí mu političtí mluvčí a sladění společných zájmů. Proto tak obrovské množství lidí musí komunikovat své názory napřímo přes náměstí a vyjadřovat názor z tribun.

A možná nejdůležitější postřeh z Letné 2019. V neděli nešlo o žádné studentské protesty. Věkový průměr byl odhadem 40 let a byly zde zastoupeny všechny věkové skupiny. Do ulic pražských měst opakovaně vyšly politicky vlivné střední vrstvy, které jsou vždy určujícím momentem budoucího politického uspořádání.

Právě proto můžeme mluvit o paradoxu letenské tribuny. Zatímco u mikrofonů byli v drtivé většině lidé z levicově liberálního a zeleného světa, pod tribunou stály městské střední vrstvy, které většinou volí od středu doprava.

Tak tomu ovšem bylo i na Letné 1989 a v době sametové revoluce. Politické rozrůzňování na tento společenský proud teprve čeká. Podstatné je, že je spojuje nechuť k zavedeným pořádkům symbolizovaným jménem Andreje Babiše.   

SDÍLET