Pečinka: ČSSD hledá záminku pro odchod z vlády. A co se Babiš bojí vyslovit nahlas? | info.cz

Články odjinud

Pečinka: ČSSD hledá záminku pro odchod z vlády. A co se Babiš bojí vyslovit nahlas?

KOMENTÁŘ BOHUMILA PEČINKA | Až se jednou budou psát skutečné příčiny odchodu ČSSD z Babišovy vlády, zjistí se, že na nich měla největší podíl nejednotná linie této strany. Mnohem větší než ponižování ze strany prezidenta republiky Zemana, který nechtěl jmenovat Michala Šmardu ministrem kultury.

Stručně řečeno, na královéhradeckém sjezdu na jaře 2019 ovládli stranu zástupci krajů, kteří tři čtvrtě roku předtím vytvářeli ve vnitrostranickém referendu koalici proti vstupu do vlády. S výsledkem referenda se nikdy nesmířili a dnes jim prezident poskytl skvělou záminku nechtěnou linii změnit.

I oni sami cítí, že jejich připravovaný krok nemá dostatečnou legitimitu. Současně ví, že jejich voliči nikdy nepochopí, proč museli opustit vládní koalici zrovna kvůli ministerstvu, které nemá vliv na rozdělování sociálních dávek.

V čem spočívá nedostatek legitimity pro vystoupení z vlády? Na posledním sjezdu ČSSD byly odhlasovány změny stanov. Nejvyšším orgánem ČSSD přestal být zhruba stopadesátičlenný ústřední výkonný výbor a stalo se jim třetinové předsednictvo. To okamžitě ovládli odpůrci vstupu do vlády.

Předsednictvo však bylo ustaveno shora a volby se nemohly účastnit místní organizace a okresy. O případném vystoupení z vlády by tak rozhodl polodemokratický orgán. Proti tomu stojí výsledek referenda o vstupu do vlády, v němž rozhodovala celá členská základna.

Tohoto handicapu jsou si odpůrci účasti ČSSD ve vládě vědomi, a proto část odpovědnosti na svém posledním zasedání delegovali na předsedu Hamáčka. Současně jeho vyjednávání o ministru kultury podmiňují různými ultimáty, čímž ho drží v kleštích.  

Andrej Babiš dobře vnímá, že když se podaří nějak vybalancovat krizi kolem ministra kultury, přijde možná už na podzim další pokus „stáhnout“ Hamáčka a spol. z vlády. Odtud jeho zvláštní pasivita v průběhu celé letní krize.

Ve vedení ČSSD se prostě hledá záminka. Ještě před dvěma měsíci vyhrožovala ČSSD, že vystoupí z vlády, pokud do vcelku bezvýznamné Rady ČTK bude jmenován Michal Semín. Pak jim nahrál prezident svým nejmenováním Šmardy, ale co bude dál?

Celá slavná vládní krize je ve skutečnosti směšná a jen trochu empatický manažer by ji vyřešil během pár dní. Premiéru Babišovi se do toho nechce možná i proto, že si uvědomuje, že Hamáček, s nímž má dobré vztahy, se nerovná vedení ČSSD. Například když nyní udělá personální rošádu a obětuje jiné ministerstvo, půjde o řešení v rámci týdnů. Dost možná, že se už v září objeví další ultimáta ČSSD ohledně vystoupení z vlády.

Čistě z jeho pohledu to nastoluje otázku: má smysl akceptovat politiku vydírání? Nebo je lepší nechat věcem volný průběh a dát s pomocí prezidenta sociální demokracii prostor konečně vystoupit z vlády?

Vychází přitom z toho, že většinový názor v předsednictvu ČSSD je zhruba takový: spásu jsme nenašli ve vládě, tak ji pro stranu najděme v opozici. Tam budeme očekávat rozdrolení Babišovy moci a do stranické ošatky sesbíráme popadané voličské hlasy.

Specifikum této letní krize je v tom, že jak Babiš, tak vedení ČSSD se bojí nahlas vyslovit zamlčené předpoklady své politické strategie. Takže se cestuje po hradech a zámcích, bojuje se tu o ústavu, tu o Šmardu a mezitím se hledá způsob, jak to všechno vysvětlit voličům, toho času v Chorvatsku. 

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Články odjinud