Pět let starý zápisník Faltýnka potvrzuje, co každý ví: v politice je kvůli kšeftům

KOMENTÁŘ VRATISLAVA DOSTÁLA | Jaroslav Faltýnek je ze všeho nejvíc obchodník. Ví to každý, kdo se s ním někdy potkal, a přinejmenším tušit to musí také každý, kdo pozoruje jeho politické angažmá. Nyní s tím přichází také investigativní novinář serveru Seznam Zprávy Janek Kroupa. K závěru se dopracoval na základě Faltýnkova diáře či zápisníku, který se mu nějakým záhadným, nevysvětleným způsobem podařilo získat a z něhož teď zveřejňuje vybrané pasáže.

Šéf poslanců ANO Faltýnek Kroupovi v reakci napsal, že je v kontaktu s řadou lidí a že si prostě občas něco po schůzkách s nimi poznamenal. Podle něj z toho ale nelze vyvodit, že poznámky zachycují „pravdivý obraz skutečnosti“.

Kroupa první z textů zahajuje zmínkou o návštěvě pravé ruky premiéra Andreje Babiše na Hradě, kam Faltýnek zavítal minulý týden s tím, aby prezidenta Miloše Zemana informoval o vyjednávání politických stran o novém volebním zákoně. K tématu se vrací ještě zhruba v polovině textu, kde uvádí, že je zápisník plný poznámek o byznysu, dotacích nebo státních zakázkách. „O politice, politických projektech či snad o problémech volebního zákona není na desítkách listů poznámka žádná,“ dodává.

Jakoby tím naznačoval, že má v ruce poznámky Faltýnka z letošního jara. Ústavní soud totiž zrušil některá ustanovení volebního zákona na začátku února a do té doby si nejen Faltýnek, ale až na výjimky prakticky žádný vrcholný politik skoro jistě poznámky o problematice volebního zákona do svého zápisníku nedělal. Nebyl k tomu důvod, obzvlášť pokud je řeč o zástupcích silných a velkých politických stran. Zmiňuju to kvůli tomu, že jiné citované pasáže naznačují, že má Kroupa v ruce zápisník předsedy poslaneckého klubu hnutí ANO někdy z roku 2016. Tedy pět let staré zápisky.

Tak třeba fotka, pod kterou je v článku tento redakční popisek: „Fragment úkolů, které si přinesl Faltýnek od Miroslava Černoška kvůli sportovním dotacím. Prosím pohlídej, čteme na předposledním řádku.“ Jedna z poznámek Faltýnka na fotografii zní: „Investice do sportu z MŠMT – 2016.“ Na konci textu pak Kroupa uvádí, že v dalších textech popíše, kterak Faltýnek obsáhle a opakovaně využíval svůj vliv nejen ve svůj prospěch, ale také ve prospěch svých vlivných přátel. A nabízí jednu ochutnávku, ta je shodou okolností zase z roku 2016:

„Krátce se vraťme k už zmíněnému Faltýnkovu plánu tajně vlastnit firmu. Nasnadě je totiž několik otázek: Šlo jen o snění Jaroslav Faltýnka, nebo o skutečný plán? A povedlo se? Seznam Zprávy dohledaly, že Faltýnkovu popisu z poznámek odpovídá transakce, která se připravovala v roce 2016. Když totiž na papír poznamenává, jak bude skrytě vlastnit 33 procent ve firmě, připojuje, že firmu bude mít společně se zdravotnickým gigantem Agel.“

Nevím, kolik lidí si dneska ještě vede „papírový“ diář. A už vůbec netuším, kdo by používal jeden déle než rok, možná dva. Takže namísto matoucího konstatování, že v poznámkách Faltýnka není nic o volebním zákoně, by měl Kroupa jasně říct, jak starý zápisník se mu vlastně podařilo získat.

Tím ovšem nemá být řečeno, že třeba neobjeví něco skutečně závažného. Moudřejší v tomto ohledu snad budeme po zveřejnění dalších dílů. Zrovna tak tím v žádném případě nemíníme omlouvat Faltýnka, o kterém do velké míry platí, že je pro něj politická funkce de facto jen krytí. Už loni v listopadu jsem tady napsal, že Faltýnek je hlavně obchodník, který obchoduje i v politice. Nedělá politiku, nýbrž byznys. Není to v žádném ohledu nové zjištění. 

Stejně jako fakt, že si Babiš i Faltýnek systematicky dosazují na vlivné pozice své lidi, čímž si je vcelku levně také zavazují. A pokud se pohybujete dlouhodobě ve sněmovně, nemůže vás minout zkazka, dle které se Faltýnek, pokud jde o kšefty, Babišovi už dávno vymkl z kontroly. Pokud by toto Kroupa dokázal věrohodně rozkrýt, byl by to majstrštyk. Zatím to tak nevypadá.

A i kdyby se to Kroupovi podařilo, těžko říct, co by to znamenalo pro Faltýnkovu budoucnost. Zatím všechny kauzy, a že jich už nebylo málo, ustál. Zatím ho Babiš vždycky podržel. Nejen proto, že ho potřebuje ve sněmovně, ale dost možná především kvůli tomu, že toho na sebe vzájemně vědí až příliš.

sinfin.digital