Piráti děsí a parťáci je začínají házet přes palubu. Co bylo nemyslitelné, může být po volbách realitou

GLOSA PETRA HOLCE | Nejdřív to byli politici z ODS, které upřímně děsila vidina, že by po volbách měli vládnout s Piráty, a opatrně proto připouštěli „kacířství“ s ANO. Koalice Pirátů s hnutím STAN tehdy ještě vedla předvolební průzkumy. Když se teď propadla na třetí místo, ozvala se podobná „přátelská palba“ na pirátskou loď i z TOP 09. Povolební spolupráci s ANO teď připustil i starosta Prahy 6 Ondřej Kolář.

„V roce 1948 demokratičtí ministři odešli z většinově komunistické vlády. Komunistům to neosolili, jen vše ztratili. Z mého pohledu není ani teď taktické si zavírat dveře u žádné politické strany, tedy kromě pošuků a extremistů, kteří ve volbách také kandidují,“ řekl Kolář v rozhovoru pro Seznam Zprávy. ANO označil za etablovanou politickou sílu, se kterou je po volbách potřeba počítat – ovšem bez Andreje Babiše v čele.

Metaforou s rokem 1948 Kolář celkem přesně popsal současnou politickou situaci: karanténou kolem ANO po posledních sněmovních volbách strany „opobloku“ nic moc nedosáhly; ANO má podle posledních průzkumů znovu nakročeno k vítězství ve volbách, ODS v podstatě stagnuje a Piráti se v propadají zpět ke svému zhruba jedenáctiprocentnímu volebnímu zisku z roku 2017. Jediný, kdo během posledních čtyř let posílil, je STAN, ale ten vedle slábnoucích Pirátů příliš nevzkvétá.

A právě na pokles Pirátů Kolář reragoval. „Do té povolební matematiky to vnáší úplně jiné počty,“ řekl. Jeho slova samozřejmě hned musela preventivně naředit šéfka TOP 09 Markéta Pekarová Adamová, která úplně všechno vsadila na osobní džihád proti Babišovi; podle ní Kolář spolupráci TOP 09 s ANO – ať už s Babišem v čele nebo bez něj – nepřipustil. 

Jenže tady ani nemusíme číst mezi řádky: Kolář prostě jen zopakoval slova některých předních členů ODS, kteří o vládě s ANO (nikoli s Babišem) mluví stále častěji. Tyto úvahy se od nich začaly ozývat už v době, kdy koalice Pirátů a STAN vedla průzkumy a její volební lídr Ivan Bartoš pomýšlel na křeslo premiéra. Tehdy je neděsily pirátské preference, ale zásadní politické i lidské rozdíly mezi „tradiční ODS“ a „revolučními ajťáky“.

Zbytek textu je pro předplatitele
sinfin.digital