Dostane Zdeněk Hřib rozum? Piráti mají právo odmítat nabídky na vládnutí v Praze, nemají ale právo něco vyčítat těm, kteří na ně kývnou

KOMENTÁŘ MARTINA SCHMARCZE | Ani jedenáct týdnů po volbách nemá Praha novou vládu. Proč? Protože Piráti, kteří do ní byli pozváni, dělají drahoty. Dobrá, nikdo je nemůže nutit. Ale je od nich pokrytecké, že vyčítají ostatním, když se z nezbytí musejí dohodnout bez nich. Zdeněk Hřib pak konečně přijde o primátorský řetěz a jeho spolustraníci o místa v Radě a řadu dalších lukrativních postů. Přiměje je to ke konstruktivnějšímu jednání?

Řekněme si to rovnou: snadno se vám protahují jednání a vymýšlejí nejrůznější záminky, proč nemůžete podepsat koaliční dohodu, když stále ovládáte město. Známe to od prezidenta Miloše Zemana, který takto dlouho zdržoval jmenování Bohuslava Sobotky premiérem, aby co nejdéle udržel svoji úřednickou vládní sestavu bez mandátu u moci. V komunále je to jiné, stará Rada vládne tak dlouho, dokud zastupitelé nezvolí novou. V krajním případě po celé čtyři roky, protože předčasné volby jsou prakticky nemožné.

Zdeněk Hřib se pod různými záminkami už skoro tři měsíce nechce dohodnout. Napřed mu vadili někteří lidé zvolení za SPOLU, pak odmítal uznat jejího lídra za primátora a nakonec si vymyslel, že na radnici nepůjde bez parťáka Jana Čižinského z Praha sobě. To ale není podstatné, pro Pražany je důležité jediná věc: Kdy už budou mít novou radu s mandátem z voleb? V roce 2010 a 2015 trvala koaliční jednání 45 dní, to však byl důsledek složitých výsledků voleb, což se potvrdilo tím, že vyjednané sestavy byly vysoce nestabilní.

Tentokrát je povolební matematika jasná. Vítězná SPOLU, Piráti a STAN mají dohromady 37 z 65 mandátů, tedy pohodlnou většinu, aby mohla vzniknout preferovaná koalice na vládním půdorysu. V tomhle případě vše drhne jen kvůli tomu, že Piráti dělají „drahoty“ a vytvářejí tak umělý pat. Na jedné straně Zdeněk Hřib odmítá vše, co mu Bohuslav Svoboda nabídne, na druhé straně Piráti, hromada aktivistů a část médií poněkud hystericky šíří „morální paniku“, že by mohla vládnout menšinová Rada s tolerancí ANO.

sinfin.digital