Piráti se učí moci. Volí s Babišem. Komentář Zdeňka Šarapatky | info.cz

Články odjinud

Piráti se učí moci. Volí s Babišem. Komentář Zdeňka Šarapatky

Piráti jsou v rauši. Sotva našli cestu do poslaneckých kanceláří, už tahají za nitky moci. S gustem mládí, které dělá kariéru a má patent na rozum, hned pomohli Babišovi. A na piedestal sněmovny mu zvolili loutku z pryže, advokáta Vondráčka. Zato demokrati z bloku opozice prý neumějí počítat, Vondráčkovi by k hlavní roli ve sněmovně beztak stačily samotné hlasy komunistů a Okamury, hájí se teď všude šéfpirát Bartoš. Proč tedy Piráti nadbíhají partaji estébáka, navrch obviněného z podvodu, a nadbytečnými hlasy pro Vondráčka mu dělají pomyšlení ausgerechnet s nácky a KSČM, teď zdůvodňuje Bartoš jako pro blbé: pro klid na práci a realizaci pirátského programu! 

Zda jsou stranická předsevzetí víc než demokracie, a z republiky má být proto druhý Agrofert, se už Piráti nezmiňují. A navíc, sám Vondráček má u nich bonus, v minulosti prý podporoval protikorupční zákony. Že ale Piráti jedním dechem slibují vydat tuzemského oligarchu k trestnímu stíhání pro podvod a druhým zesilují jeho moc volbou jeho služebníka do čela sněmovny, který by Babiše na tutovku pověřil sestavením vlády ve třetím pokusu, je už šmíra jako z Primy. I tam dělají z gaunera superstar.

Piráti jsou prý státotvorní. Chceme státní rozpočet, horlí za další důvod pro volbu Vondráčka. Že rozpočtové provizórium není žádná tragédie, jde-li tu o krk demokracii a svobodám, nikde ani slovo. Nebudeme blokační opozicí, peskuje zas Ivan Bartoš skrz média Demokratický blok lidovců, ODS a TOP 09 se Starosty, který chce Babiše donutit hrát při sestavování vlády fair play. Blok opoziční čtyřky přitom umí taky dobře počítat. Nejen na kusy a hlasy v parlamentu. Na rozdíl od Pirátů i na celé roky příští despocie á la Babiš-Zeman, s náhubky na svobodu slova a složkou na každého, kdo se tandemu znelíbí. A s další opoziční smlouvou, tentokrát s bolševiky a nýmandy, kteří zabrušují do rasismu a zemi chtějí řídit podle nálad z výčepů. Na zabíjení novinářů z přání Hradu tu možná zatím nedojde, s justicí u nohou Babiše se tu ale můžou dít věci. Třeba repete nápadu o trestu za urážku hlavy státu nebo Čapí hnízdo bez škraloupu, čisté jako lilie. Že tahle parta ví, co chce, Piráti dobře vědí. Lid kývačů bez názoru, a pak – kdoví –třeba i povinnou ruštinu. Že ztroskotance a samozvance, kteří budou rýpat do vlády premiéra Babiše a jeho i hradní klaky, nenavštíví v kriminále sám ministr spravedlnosti z ANO, natož že by protistátním živlům, dovolil brnknout si z jeho mobilu jako mafiánovi z Libanonu, je už jisté jako nikdy. Přesto je tu naděje, na supervizi pro lidská práva dohlédne za konstruktivní opozici sám „mlátička“ Ondráček s tajemníkem Okamury, co všechny pošle do plynu. I zápis bude transparentní, na internetu. Pořídí ho Piráti.

Předseda Pirátské strany je přitom talent. Bez nadsázky. Systémový analytik mluví jako politolog a zjevně má tah na branku. O naivitě České pirátské strany ve vstřícnosti k Babišovi nemůže být proto řeč. Piráti v poslaneckých lavicích jsou totiž všechno, jen ne užiteční idioti s ideály bez hranic, kteří skáčou ANO na špek. Vypadá to naopak. Chytré mozky s mladou energií a zduřelými ambicemi nesekundují Babišovi po boku SPD a KSČM jen z čirého romantismu. V blízkosti všemocných miliard a funkcí ve výborech jim bude lépe než na opozičním vídrholci. A obchod Babiš umí, nejen politický. Čím okázaleji se pak budou Piráti štítit Miroslava Kalouska a lavírovat s ODS, stoupnou v ceně v průhonické sokolovně i v pracovně na Hradčanech. A můžou si i diktovat. První plody už jsou tady, samá chvála od Zemana a ani slovo do zápisu z obsahu schůzky Pirátů v Lánech. Óda prý to přitom byla oboustranná a k obědu svíčková. Babiš a Kalousek nemají v politice co dělat, bouřil Bartoš u Pavla Štrunce na INFO.CZ ještě před pár týdny. Blokáda ustavení sněmovny opozicí je Kalouskova mediální vějička, čílil se tam pirátský předseda. Když teď došla ve sněmovně málem do reálu, zvedli Piráti jako jeden muž ruce pro Babišova Vondráčka. „Dohody platí a my jsme udělali výrazný krok k tomu, aby tahle země měla fungující Poslaneckou sněmovnu,“ radoval se ze svého zvolení sám Radek Vondráček. Mluvil i za Piráty. Parlamentní blok demokratických stran v opozici tepe Bartoš stejně jako Babiš. Je podle nich – světe div se – jen blokem Kalouska, ne všech čtyř stran dohromady. Rétorika jako přes kopírák ANO. „Pusťte nás na ně,“ je už minulostí. Pusťte nás na Kalouska, zbylo jen ze sloganu. Pro Babiše doslova rajská hudba, pro Zemana rovnou celá symfonie!

Vláda nebude mít důvěru, bude vládnout a jediným řešením jsou předčasné volby, na to je ale potřeba sto dvacet hlasů, a ty nikdo reálně nechce, děl lídr Pirátů před časem v INFO.CZ. To v Německu jsou všichni divní, předčasné volby jsou tam totiž na spadnutí jen chvíli po těch řádných. Nechceme Babišovi dělat alibi, menšinová vláda povede k propojení s holdingem, říká pro změnu předseda poslaneckého klubu pirátů Jakub Michálek. Demokraticky volenou vládu budeme respektovat a nebudeme se bezhlavě snažit za každou cenu o její pád, protože je pro nás důležitá stabilita země a tedy i její vlády. Snaha o vyvolání nedůvěry vládě musí být až reakcí na silně negativní okolnosti, nikoliv standardem, protože jsme v opozici, uveřejnil před tím na facebooku Bartoš. Piráti nepodpoří menšinovou vládu s dominancí ANO včetně odborníků, kterou chce sestavit pan Babiš, citovala média zase lídra pirátské partaje. Co slovo, to zásada.

Na téhle lodi se Piráti nepotopí, kapitán na ní nešetří. Místo mysu hojnosti nás s Babišem vezou na mys beznaděje. Odkud už není návratu… 

Prezidentské volby 2018 se blíží. Komplexní zpravodajství můžete sledovat zde>>>

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Články odjinud