Piráti ztrácí dech a Bartošův sen o premiérském křesle se může velmi rychle rozplynout. Jsme svědky zásadního obratu?

Předvolební průzkumy je nutné brát s jistou rezervou, nicméně trend dokážou zachytit velmi dobře. Zatímco ještě nedávno jsme se mohli v médiích dočíst, že koalice Pirátské strany a STAN válcuje zbytek konkurence, nyní se situace pozvolna obrací. V médiích se toho mnoho nedočteme, což je neklamný znak, že Piráti se ocitli v problémech a řada komentátorů si tento vývoj jen nerada připouští.

Pokud vezmeme dva široce uznávané průzkumy společností Median a IPSOS, vývoj je jasný. Koalice Pirátů a STAN v období od dubna do května naprosto zásadně oslabila. Median jí v dubnu předvídal 27,5 procenta, v květnu 24 procent. IPSOS v dubnu 27,9 procenta a v květnu 23,7 procenta. To je propad o 4,2 procentního bodu, v meziměsíčním srovnání hodnota málokdy vídaná.

Druhý pohled ukazuje, že propad ANO se minimálně zastavil a je klidně možné, že strana začala růst. IPSOS odhaduje, že podpora hnutí ANO Andreje Babiše se mezi dubnem a květnem prakticky nezměnila, zatímco Median uveřejnil nárůst z 21 na 23 procent.

Koalice SPOLU roste ve všech průzkumech. Toho si všimli i bookmakeři, kteří nyní vidí jako pravděpodobnější, že se šéf ODS Petr Fiala stane premiérem a jeho kurz postupně snižují. SPOLU každopádně v období od dubna do května vyrostla v preferencích společnosti IPSOS z 21,7 procenta na 23,1 procenta, u Medianu pak ze 17 na 19 procent.

Z průzkumů je sice patrné, že koalice Pirátů a STAN má nejvyšší potenciál, ale také je vidět, že jej využívá nejhůř. Její voliči jsou zkrátka méně disciplinovaní než voliči Babišova ANO, které se vždy pohybuje téměř na hraně vlastního potenciálu. Ze zahájení kampaně je také zjevné, že marketingoví experti ANO si uvědomují, že dokáží elektorátem Pirátů a spol. otřást. Koneckonců stačilo pár nešikovných tweetů nepříliš významných členů Pirátské strany a preference jejich koalice se zřítily.

Zbytek textu je pro předplatitele
dále se dočtete:
  • Kdo má největší šance být premiérem?
  • Kterou stranu chtějí do koalice všichni?
  • Proč je imigrace téma, přestože si to nemyslíte?
sinfin.digital