Pirátský výběr odborníků? Zkouška z programu strany a body za „celkový dojem“

Petr Holec

GLOSA PETRA HOLCE | Média přinesla zprávu o tom, že koalice Pirátů a Starostů v Olomouckém kraji „zkouší“ kandidáty do vedení firmy, která řídí tamní nemocnice, ze znalosti jejich partajních programů. Připomíná to Kunderův Žert, jen bez žertu. V případě Pirátů ale není podobné kádrování odborníků nic nového, nové je snad jen to, že tím ve společné koalici nakazili i Starosty.

O co jde? O nic jiného než pokračování historie. Olomoucká aliance Pirátů a STAN dala do požadavků na předsedu a člena představenstva organizace nakládající s veřejnými penězi „názorovou shodu s programem koalice Piráti a Starostové“. V celkovém hodnocení má případná „shoda“ váhu 15 procent. „Celkový dojem“ pak tvoří dalších dvacet, zdravotnická odbornost dvacet pět a vzdělání a praxe v oblasti financí či práva čtyřicet procent, jak informovaly lidovky. Takže Piráti nám slibovali odborníky, ale teď najednou značnou část požadované kvalifikace činí ryze politické hledisko a výběr poskládaný z dojmů členů strany.

Docela by mě zajímalo, jak vypadá takové zkoušení potenciálních vysokých manažerů veřejných podniků ze znalostí pirátského programu a kdo a taky jak hodnotí onen „celkový dojem“... Jestli ho provádějí „komise straníků“, pak si v Česku poopravme letopočet na rok 1970. Právě tehdy totiž schválil ÚV KSČ dokument, kterým stvrdil kurs normalizace, jež záhy vykvetla i do prověrkových komisí.

„Připouštím, že to může na první pohled nadzvednout obočí,“ komentoval výběrové řízení pro lidovky olomoucký hejtman Josef Suchánek z koaličního STAN, jenž ale tohle kádrování současně hájil. To šéf Pirátů Ivan Bartoš na to šel tradičně pirátsky: „Jako jediní tak postupujeme transparentně,“ uvedl. Řekněme, že Starosty prostě ještě čeká delší cesta k pirátské transparentnosti, do níž Bartoš kdysi v rozhovoru pro server iDnes.cz zahrnul i hlášení politicky „toxických“ milostných vztahů mezi členy strany. „Minimálně by to strana měla vědět,“ popsal tehdy bezelstně pirátské představy.

Ano, politicky odjakživa vybírají členy vedení veřejných firem i ostatní strany, v tom Piráti nejsou žádní velcí pionýři. Ostatně i proto jsme si nejen v Praze užili tolik korupce. Až Piráti ale tenhle princip dotáhli k tak bizarnímu kádrování. Poděkujme jim tedy, že jsou jako jediní transparentní - tedy transparentně strašidelní.

sinfin.digital