Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Po Kalouskovi zeje v TOP 09 díra. Mdlý Pospíšil a mladý Feri stranu nezachrání. Komentář V. Bucherta

Po Kalouskovi zeje v TOP 09 díra. Mdlý Pospíšil a mladý Feri stranu nezachrání. Komentář V. Bucherta

16,70 – 11,99 – 5,31. To jsou výsledky TOP 09 ve volbách do Poslanecké sněmovny v letech 2010, 2013 a letos. Celý projekt byl především prací Miroslava Kalouska, s ním strana stojí i padá. Kalousek se ale rozhodl z místa předsedy odejít a po něm zeje pořádná díra. Mezitím se hodně spekuluje o tom, že šéfem topky by mohl být europoslanec Jiří Pospíšil a někteří lidi jsou okouzleni nejmladším poslancem Dominikem Ferim (21). Jenže podobní lidé TOP 09 nezachrání.

TOP 09 sama sebe pasovala na konzervativní pravicovou stranu. Moc z toho nezbylo. Pokud je nějaký český politik skutečně konzervativní (stačí si přečíst jeho knihy), tak je to předseda ODS Petr Fiala. Uhlazený a mdlý Pospíšil, o kterém někteří hovoří jako o možném novém předsedovi TOP 09 je typický liberál a zkouší to na pravici, kde to jde. Už byl členem ODA, ODS a teď topky. Jenže proti němu hovoří jedna zcela zásadní věc. Je europoslancem. A z Bruselu a ze Štrasburku se žádná česká strana řídit nedá.

Typickou ukázkou „nefunkčnosti“ strany, když její předseda není v Poslanecké sněmovně, předvedl kdysi Mirek Topolánek. V září 2009 se vzdal poslaneckého mandátu, ale pořád byl předsedou ODS. Ať se snažil, jak se snažil (a on se snažil), nefungovalo to. Jeho reakce na dění ve sněmovně nepřicházely bezprostředně a to byla chyba. Pospíšil se snad chce kvůli TOP 09 vzdát velmi lukrativního místa europoslance? O tom lze s velkým úspěchem pochybovat. I tak by to bylo pro topku k ničemu, protože by byl pořád mimo sněmovnu.

720p 360p
Miroslav Kalousek: excesy a výstřelky

Někteří další lidé si pak myslí, že budoucností TOP 09 jsou lidé jako nejmladší poslanec v historii Dominik Feri, kterému je 21 let. Ano, je to celkem zábavný kluk, který si hraje na Facebooku. Je to trendy, je to sexy. Ale o jeho zásadních politických názorech toho moc nevíme, komik Feri lítá ve virtuálním světě, což dnes části veřejnosti bohužel stačí. S reálnou prací ve sněmovně to ale nebude mít absolutně nic společného. A k té někdejší konzervativní straně, za kterou se TOP 09 prohlásila, patří Feri si jako zelená džungle k Marsu.

S výběrem nového předsedy bude mít TOP 09 problém také z toho důvodu, že v Poslanecké sněmovně má strana pouze 7 lidí a nikdo z nich se o tento post nehlásí. Kalousek, řekl, že nebude kandidovat. Karel Schwarzenberg vzhledem ke svému věku a ustrojení už také nepřichází v úvahu. Místopředsedkyně Markéta Pekarová Adamová odmítla, neboť se chystá na roli maminky. A zbylá poslankyně a poslanci (Helena Langšádlová, František Vácha, Vlastimil Válek a vzpomínaný Feri) to dělat nebudou. Opět známá situace, že šéf by měl být mimo sněmovnu.

1080p 720p 360p
Babiš může vládnout opoziční smlouvou, i s Okamurou, říká Dominik Feri

U toho pak připomínám, že topka v posledních volbách v 10 krajích (z celkových 14) nezískala místo žádného poslance. Ve dvou krajích (Zlínský a Moravskoslezský) byla dokonce pod 3 procenty hlasů. To je velmi špatný výsledek. A v její baště, v Praze, skončila až na čtvrtém místě.

Pokud chce TOP 09 hledat záchranu, bude proto muset přijít s nějakým velmi nečekaným řešením. Že by se ještě vrátil Miroslav Kalousek?

Další komentáře autora najdete na webu Reflexu

 

Vláda stopla utajovaný program, na kterém závisí životy českých vojáků v Afghánistánu

Ministr vnitra Milan Chovanec loni zastavil utajovaný program přesídlování místních tlumočníků, kteří pomáhají českým vojákům na misi v Afghánistánu. Podle zdrojů serveru INFO.cz toto rozhodnutí způsobilo nedostatek klíčových spolupracovníků české jednotky na neklidném bojišti. Vláda tak ohrozila nejen životy afghánských překladatelů a jejich rodin, ale zřejmě i bezpečnost českých vojáků, kteří se bez tlumočníků obejdou jen stěží. Konec programu podle všeho způsobil incident v pražské nemocnici na Bulovce, po kterém byl syn již přemístěného afghánského spolupracovníka obviněn ze znásilnění.

Čeští vojáci jsou zoufalí, tvrdí zdroje serveru INFO.cz. Nedaří se jim do svých služeb získat afghánské tlumočníky, které jsou pro fungování jednotky nepostradatelní. Ti se k Čechům nehrnou, Praha jim totiž počínaje loňskem odmítá po skončení nebezpečné služby pomoci na cestě do Evropy. Zahraniční armády působící v kulturně cizím prostředí místním spolupracovníkům i jejich rodinám běžně nabízejí přesídlení, a to z velmi dobrých důvodů. Tlumočníci i jejich blízcí jsou logickým cílem radikálů, kteří na jejich hlavy nezřídka vypisují i finanční odměny – jsou si totiž dobře vědomi jejich důležitosti.

Link

Kupříkladu Američané odvážejí lokální tlumočníky po skončení mise prý nejen z Afghánistánu, ale třeba i z Iráku. Autor tohoto textu pobýval v roce 2009 u české jednotky na základně v Lógaru, kde se s místními překladateli setkal. Na jejich výslovné přání je nefotografoval a dříve pořízené snímky z aparátu vymazal. Kvůli jejich utajení. Radikální povstalci z hnutí Tálibán totiž za jejich smrt nabídli slušný obnos.

Na tuto situaci ve své interpelaci ze dne 11. září upozornila poslankyně ODS a předsedkyně výboru pro obranu Jana Černochová. Místopředseda vlády a ministr vnitra Jan Hamáček na její dotaz ohledně programu pro afghánské spolupracovníky odpověděl 8. října. „V současnosti žádný program pomáhající afghánským tlumočníkům a spolupracovníkům Armády ČR s přesídlením do České republiky neprobíhá,“ konstatuje předseda české sociální demokracie. „Pokud jde o aktivity realizované v nedávné minulosti, ty jsou předmětem utajení ve stupni vyhrazené,“ dodal Jan Hamáček.

5033675:article:true:true:true

Může za konec programu konflikt z pražské Bulovky? 

A proč byl program – v armádách jiných zemí zcela obvyklý – v Česku zastaven? Zdroje oslovené serverem INFO.cz se shodují v tom, že tehdejší sociálnědemokratický ministr vnitra Milan Chovanec tímto způsobem reagoval na kauzu údajného znásilnění v nemocnici na pražské Bulovce. Tam se syn již do Česka přesídleného afghánského tlumočníka dostal do nejasného konfliktu se zdravotní sestrou, která mladíka obvinila ze znásilnění. Soud nakonec rozhodl, že se dvacetiletý Afghánec Sabawoon Davizi trestného činu nedopustil.

Případu se ale chytla média, která v době uprchlické krize zveřejňovala nejen údajné podrobnosti nepotvrzeného útoku, ale i jména přesídlených Afghánců. Detaily utajovaného programu se dostaly na veřejnost a ministerstvo vnitra se tehdy zřejmě z politických důvodů rozhodlo v přesídlování tlumočníků nepokračovat, aby prý nebylo konkurenčními politiky obviněno z podpory migrace.

Čeští vojáci se v Afghánistánu dostávají do střetů s islamistickými povstalci stále častěji. Letos v srpnu zahynuli při sebevražedném útoku tři vojáci, tuto středu bylo na hlídce zraněno pět českých vojáků, jeden z nich těžce. Zvýšená aktivita Tálibánu zřejmě souvisí se snahou získat před možnými mírovými jednáními se Spojenými státy pod kontrolu co nejvíce území.

Link

37232