Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Po Kalouskovi zeje v TOP 09 díra. Mdlý Pospíšil a mladý Feri stranu nezachrání. Komentář V. Bucherta

Po Kalouskovi zeje v TOP 09 díra. Mdlý Pospíšil a mladý Feri stranu nezachrání. Komentář V. Bucherta

16,70 – 11,99 – 5,31. To jsou výsledky TOP 09 ve volbách do Poslanecké sněmovny v letech 2010, 2013 a letos. Celý projekt byl především prací Miroslava Kalouska, s ním strana stojí i padá. Kalousek se ale rozhodl z místa předsedy odejít a po něm zeje pořádná díra. Mezitím se hodně spekuluje o tom, že šéfem topky by mohl být europoslanec Jiří Pospíšil a někteří lidi jsou okouzleni nejmladším poslancem Dominikem Ferim (21). Jenže podobní lidé TOP 09 nezachrání.

TOP 09 sama sebe pasovala na konzervativní pravicovou stranu. Moc z toho nezbylo. Pokud je nějaký český politik skutečně konzervativní (stačí si přečíst jeho knihy), tak je to předseda ODS Petr Fiala. Uhlazený a mdlý Pospíšil, o kterém někteří hovoří jako o možném novém předsedovi TOP 09 je typický liberál a zkouší to na pravici, kde to jde. Už byl členem ODA, ODS a teď topky. Jenže proti němu hovoří jedna zcela zásadní věc. Je europoslancem. A z Bruselu a ze Štrasburku se žádná česká strana řídit nedá.

Typickou ukázkou „nefunkčnosti“ strany, když její předseda není v Poslanecké sněmovně, předvedl kdysi Mirek Topolánek. V září 2009 se vzdal poslaneckého mandátu, ale pořád byl předsedou ODS. Ať se snažil, jak se snažil (a on se snažil), nefungovalo to. Jeho reakce na dění ve sněmovně nepřicházely bezprostředně a to byla chyba. Pospíšil se snad chce kvůli TOP 09 vzdát velmi lukrativního místa europoslance? O tom lze s velkým úspěchem pochybovat. I tak by to bylo pro topku k ničemu, protože by byl pořád mimo sněmovnu.

720p 360p
Miroslav Kalousek: excesy a výstřelky

Někteří další lidé si pak myslí, že budoucností TOP 09 jsou lidé jako nejmladší poslanec v historii Dominik Feri, kterému je 21 let. Ano, je to celkem zábavný kluk, který si hraje na Facebooku. Je to trendy, je to sexy. Ale o jeho zásadních politických názorech toho moc nevíme, komik Feri lítá ve virtuálním světě, což dnes části veřejnosti bohužel stačí. S reálnou prací ve sněmovně to ale nebude mít absolutně nic společného. A k té někdejší konzervativní straně, za kterou se TOP 09 prohlásila, patří Feri si jako zelená džungle k Marsu.

S výběrem nového předsedy bude mít TOP 09 problém také z toho důvodu, že v Poslanecké sněmovně má strana pouze 7 lidí a nikdo z nich se o tento post nehlásí. Kalousek, řekl, že nebude kandidovat. Karel Schwarzenberg vzhledem ke svému věku a ustrojení už také nepřichází v úvahu. Místopředsedkyně Markéta Pekarová Adamová odmítla, neboť se chystá na roli maminky. A zbylá poslankyně a poslanci (Helena Langšádlová, František Vácha, Vlastimil Válek a vzpomínaný Feri) to dělat nebudou. Opět známá situace, že šéf by měl být mimo sněmovnu.

1080p 720p 360p
Babiš může vládnout opoziční smlouvou, i s Okamurou, říká Dominik Feri

U toho pak připomínám, že topka v posledních volbách v 10 krajích (z celkových 14) nezískala místo žádného poslance. Ve dvou krajích (Zlínský a Moravskoslezský) byla dokonce pod 3 procenty hlasů. To je velmi špatný výsledek. A v její baště, v Praze, skončila až na čtvrtém místě.

Pokud chce TOP 09 hledat záchranu, bude proto muset přijít s nějakým velmi nečekaným řešením. Že by se ještě vrátil Miroslav Kalousek?

Další komentáře autora najdete na webu Reflexu

 

Kouká jako vyvoraná myš, nebo hledí jak žaba z kyšky? Mapy ukazují, jak se napříč ČR liší používání slov

Některá slova patří do nářečí nebo jsou pevně spojená s určitým regionem, třeba šufánek (naběračka) či zapackovat (klopýtnout). Co ale třeba slova jako koukat se, dívat se a hledět – máte pocit, že je jen tak volně zaměňujeme nebo volíme třeba podle formálnosti situace? Ve skutečnosti byla nebo jsou všechna tato slova regionálně vázaná.

Neznamená to sice, že by se v určité oblasti používalo výhradně jen jedno z nich, ale jsou oblasti, ve kterých je znatelná tendence volit některé z nich častěji.

U trojice slov koukat, dívat, hledět je současná situace podobná té původní nářeční. V Čechách i na Moravě se díváme, ale v Čechách se navíc často i koukáme. Na střední a východní Moravě a v části Slezska navíc i hledíme. Rozdíly se zachovávají i v ustálených spojeních kouká jako vyvoraná myš nebo hledí jak žaba z kyšky.

 

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají • Foto https://syd.korpus.cz/

Link

Co děláme, když nás tlačí čas? V severní polovině Čech a také v části Moravy se pospíchá, kdežto v jihozápadní části Čech se častěji chvátá. Na východě Čech se spěchá, což dříve plynule přecházelo ve středomoravské spíchá, které ale dnes slyšíme už jen výjimečně.

V Českém jazykovém atlasu najdeme zaznamenané i další zeměpisné rozdíly u běžně užívaných slov, které však už v dnešní mluvě nejsou tak patrné. Zatímco v severovýchodní polovině Čech a na severní a severozápadní Moravě se říkalo, že je člověk bojácný, v jihozápadní polovině Čech a na jihozápadní a střední Moravě se používalo spíš označení bázlivý.

 

Je bojácný, nebo bázlivý?

Je bojácný, nebo bázlivý? • Foto Český jazykový atlas, Ústav pro jazyk český AV ČR 2012, http://cja.ujc.cas.cz

Link

Člověku bez pokrývky hlavy se říkalo v severovýchodní polovině Čech vlasatý, v jihozápadní prostovlasý. Když se někomu nechtělo pracovat, byl na většině území Čech prostě líný, ale na jižním okraji lenivý a na Moravě lenošný nebo dokonce shnilý (což se používá dodneška).

Porovnání dalších dvojic slov najdete v aplikaci SyD Českého národního korpusu

Další mapy, které ukazují, jak odlišnou mají lidé tendenci používat obecně známá slova naleznete na webu Reflex.cz. 

 

Komunální volby 2018 se blíží. Aktuální informace i zpravodajství o sestavování politických koalic naleznete zde>>>

Blíží se senátní volby. Aktuální informace a zpravodajství naleznete zde>>>

-1