Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Poche se ČSSD vrací jako toxický bumerang. Místo funkce ho dobíhá minulost. Komentář Petra Holce

Poche se ČSSD vrací jako toxický bumerang. Místo funkce ho dobíhá minulost. Komentář Petra Holce

Prezident Miloš Zeman dosáhl svého. V nové vládě Andreje Babiše chybí europoslanec  ČSSD Miroslav Poche, ze kterého strana chtěla mít ministra zahraničí. Premiér Andrej Babiš sice po jmenování svého druhého kabinetu oznámil konec nestability, problém jménem Poche tím ale jen tak nezmizel. Někteří příznivci tohoto politika v ČSSD chtějí jeho nejmenování hnát až k Ústavnímu soudu. Nebývá nejlepší začínat vládnout s žalobou v zádech. A taky s někým jako Poche, který se na ministerstvu stále ještě může v nějaké funkci objevit. Dost možná jako tajemník Jana Hamáčka, čemuž se Babiš nestačil divit, když se to v přímém přenosu České televize dozvěděl.

Před pár lety politicky polomrtvý kádr Poche se ČSSD vrací jak bumerang s toxickým potenciálem rozložit nejen vládu, ale i partaj samotnou. Babiš ho řadí ke kmotrům, zatímco prezident připomíná jeho kličku s financováním strany, které chtěl Poche – jak sám přiznat – uchránit před zdaněním.

Teď se ke kritikům přidala i pražská zastupitelka ČSSD Hana Nováková. Ta Pocheho podle serveru Aktuálně.cz označila za v podstatě kmotra řídícího bez jakéhokoli příslušného mandátu pražskou politiku a jako důkaz přidala i milou SMS, kterou od něj údajně obdržela. V této zprávě jí slibuje místa na pražské kandidátce pro podzimní komunální volby za „správné“ hlasování o důležitém rozdělení volebních obvodů, které se konalo 14. června. Nováková ho nakonec nejspíš rozhodla o jediný hlas, když podle svých slov na základě této zprávy na poslední chvíli změnila názor a porcování obvodů nepodpořila. Nehledě na příslib „hezkých časů“, které předtím Poche zmiňoval.

Ty úplně nepřišly. Poche svůj slib nakonec nesplnil a na stranické konferenci následující den měl Novákovou nazvat vyděračkou. Ta teď říká, že takové zákulisní tlaky ještě nezažila a nechápe, že chce někdo jako Poche být ministrem. Ten naopak tvrdí, že prý s Novákovou nemluvil několik let a ani na ni nemá telefonní číslo. Pražská politika se vším všudy...

Pocheho nicméně netrápí jen zmíněná SMS, dobíhá ho i jiná zákulisní minulost. Když nedávno na pražském magistrátu zasahovala Národní centrála proti organizovanému zločinu kvůli penězům na sport, schválila zrovna rada města dotaci 150 tisíc korun Českému svazu cyklistiky. Jeho viceprezidentem není nikdo jiný než Poche a překladatelem žádosti o dotaci poslanec a primátorský náměstek ČSSD Petr Dolínek, jinak Pocheho věrný kádr. A dotační komisi pro změnu vede jejich kolega z ČSSD Karel Březina, před časem odsouzený za podvod.

Spor o Pocheho se ČSSD vůbec vyplácí. Poté, co strana oznámila výsledky referenda o vstupu do vlády a současně si slíbila jednotu, provedla agentura Phoenix Research pro Blesk Zprávy průzkum volebních preferencí. ČSSD by podle něj volilo 5,4 procenta voličů, tedy ještě o dvě procenta míň než v loňských sněmovních volbách. Šéf agentury a politolog Jan Kubáček to přičítá i efektu jménem Poche. Další šetření z dílny Kantar TNS už sice straně předvídá nepatrně příznivější výsledek, nicméně není důvod se domnívat, že by na něj dění kolem europoslance mělo pozitivní vliv.

Jeho nejmenováním Zeman možná znovu jemně řečeno napružil Ústavu, protože dosud nikdy hlava státu neodmítla jmenovat navrženého kandidáta, nicméně nominací Pocheho na ministra ČSSD nejvíc uškodila sama sobě. Čím dřív ho znovu uklidí jako před časem do Bruselu, když se omylem přiznal k nelegálnímu financování partaje z veřejných peněz, tím líp. Vytáhnout ho teď jako kandidáta na ministra zahraničí je totiž to samé, jako kdyby na stejnou funkci ODS vytáhla Tomáše Hrdličku.

ČSSD je nemocná. I kvůli lidem, jako je Miroslav Poche, zažívá strana volební masakry>>>

 

„Prostě končíš!" Jak Babiš zachází se svými lidmi. Komentář Markéty Žižkové

Už za pár hodin bude jasno o tom, jaké složení vlády si představuje designovaný premiér Andrej Babiš. Události, které k tomuto rozzuzlení vedou, zatím nepřinesly žádné velké překvapení. Už delší dobu se spekulovalo o tom, že ministerské křeslo opustí šéfka resortu obrany Karla Šlechtová nebo ministr průmyslu Tomáš Hüner. Příznačný je ovšem způsob, kterým se o svém konci dozvěděli.

Šéfovi hnutí ANO se daří až do poslední chvíle tajit jména ministrů za ANO. Ví je Hrad a pak zřejmě několik Babišových nejbližších. K jejich zveřejnění vyzývali designovaného premiéra i sociální demokraté (kteří by jako koaliční partneři alespoň občas něco rádi věděli), na veřejnost se ale nedostala. Jak opakují členové hnutí stále dokola, své záležitosti si strana umí řešit za zavřenými dveřmi. Prostor pro úniky je minimální. Už kvůli tomu, že sami členové „této firmy“ toho ví jen pomálu a spoléhají na svého šéfa.

Link

Páteční ráno přitom opět ukázalo, jak Babiš ke svým lidem přistupuje. O svém konci v čele resortů se „nechtění“ ministři dozvěděli až dnes. Během telefonátu. A bez vysvětlení. Alespoň tak to popsala médiím Šlechtová. Telefon jí zazvonil v sedm ráno před zasedáním vlády.

4987065:article:true:true:true

O důvodech, proč už s ní Babiš není spokojený, se napsalo mnoho. Osobně jí ale prý nic nevysvětlil. „Pan předseda nic nezdůvodňuje. Prostě mi řekl, že nebudu součástí nového návrhu vlády,“ komentovala to pro média smířeně končící ministryně.

Dnes ráno se Babišovo rozhodnutí dozvěděl i šéf resortu průmyslu a obchodu. Právě okolo Hünera, potažmo obsazení významného ministerstva vedl Babiš se Zemanem spor. Už nyní – ač neznáme přesné jméno nového ministra – panují obavy z toho, jakým směrem Česko povede v důležitých rozhodnutích, jako je dostavba jaderných elektráren.

Link

Kdy se tento člověk i další „nováčci“ o své nominaci od Babiše dozvěděli, je otázka. Také jim zazvonil telefon dnes ráno?

Faktem přitom je, že i ministři, kteří odchází o „své vůli“ a rozhodnutí oznámili už před časem, to nelíčí zrovna v optimistických barvách. Ministr spravedlnosti v demisi Robert Pelikán pochopil, že se znelíbil Zemanovi mimo jiné tím, že vydal hackera Jevgenije Nikulina do Spojených států. Kritizuje i poměry v ANO a tvrdí, že jeho názory se od směřování hnutí liší. Jeho odchod z resortu v posledních dnech působí tiše. Příliš nekomunikuje. Nevyjadřuje se ani k otázkám na resort. Nejvíce by se jeho kroky daly přirovnat k vytracení, kdy za sebou jen potichu zavře dveře.

Končící ministr zahraničí Martin Stropnický si zas po letech uvědomil, že politika je vlastně špinavá hra, na kterou nemá nervy.

Link

Když se podíváme na chvilku mimo vládu – třeba na pražský magistrát – tak uvidíme Adrianu Krnáčovou, která se rozčiluje, že ji obklopuje parta neschopných lidí. Zároveň je ale jasné, že k jejímu konci vedlo i to, že ztratila Babišovu podporu.

5017080:article:true:true:true

Zpátky ke kabinetu: už v pátek večer by mělo být jasno v tom, kdo za ANO získá místo v pověstném vládním autobusu. Jedno je ale jisté už teď. Každý jmenovaný bude muset počítat s tím, že přes přátelskou atmosféru na PR fotkách hnutí, ho může kdykoliv potkat krátký telefonát: „Končíš a není ti nic do toho proč“. A to i firemní šéfové svým podřízeným vyjadřují větší porci úcty.

32744