Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Poche se ČSSD vrací jako toxický bumerang. Místo funkce ho dobíhá minulost. Komentář Petra Holce

Poche se ČSSD vrací jako toxický bumerang. Místo funkce ho dobíhá minulost. Komentář Petra Holce

Prezident Miloš Zeman dosáhl svého. V nové vládě Andreje Babiše chybí europoslanec  ČSSD Miroslav Poche, ze kterého strana chtěla mít ministra zahraničí. Premiér Andrej Babiš sice po jmenování svého druhého kabinetu oznámil konec nestability, problém jménem Poche tím ale jen tak nezmizel. Někteří příznivci tohoto politika v ČSSD chtějí jeho nejmenování hnát až k Ústavnímu soudu. Nebývá nejlepší začínat vládnout s žalobou v zádech. A taky s někým jako Poche, který se na ministerstvu stále ještě může v nějaké funkci objevit. Dost možná jako tajemník Jana Hamáčka, čemuž se Babiš nestačil divit, když se to v přímém přenosu České televize dozvěděl.

Před pár lety politicky polomrtvý kádr Poche se ČSSD vrací jak bumerang s toxickým potenciálem rozložit nejen vládu, ale i partaj samotnou. Babiš ho řadí ke kmotrům, zatímco prezident připomíná jeho kličku s financováním strany, které chtěl Poche – jak sám přiznat – uchránit před zdaněním.

Teď se ke kritikům přidala i pražská zastupitelka ČSSD Hana Nováková. Ta Pocheho podle serveru Aktuálně.cz označila za v podstatě kmotra řídícího bez jakéhokoli příslušného mandátu pražskou politiku a jako důkaz přidala i milou SMS, kterou od něj údajně obdržela. V této zprávě jí slibuje místa na pražské kandidátce pro podzimní komunální volby za „správné“ hlasování o důležitém rozdělení volebních obvodů, které se konalo 14. června. Nováková ho nakonec nejspíš rozhodla o jediný hlas, když podle svých slov na základě této zprávy na poslední chvíli změnila názor a porcování obvodů nepodpořila. Nehledě na příslib „hezkých časů“, které předtím Poche zmiňoval.

Ty úplně nepřišly. Poche svůj slib nakonec nesplnil a na stranické konferenci následující den měl Novákovou nazvat vyděračkou. Ta teď říká, že takové zákulisní tlaky ještě nezažila a nechápe, že chce někdo jako Poche být ministrem. Ten naopak tvrdí, že prý s Novákovou nemluvil několik let a ani na ni nemá telefonní číslo. Pražská politika se vším všudy...

Pocheho nicméně netrápí jen zmíněná SMS, dobíhá ho i jiná zákulisní minulost. Když nedávno na pražském magistrátu zasahovala Národní centrála proti organizovanému zločinu kvůli penězům na sport, schválila zrovna rada města dotaci 150 tisíc korun Českému svazu cyklistiky. Jeho viceprezidentem není nikdo jiný než Poche a překladatelem žádosti o dotaci poslanec a primátorský náměstek ČSSD Petr Dolínek, jinak Pocheho věrný kádr. A dotační komisi pro změnu vede jejich kolega z ČSSD Karel Březina, před časem odsouzený za podvod.

Spor o Pocheho se ČSSD vůbec vyplácí. Poté, co strana oznámila výsledky referenda o vstupu do vlády a současně si slíbila jednotu, provedla agentura Phoenix Research pro Blesk Zprávy průzkum volebních preferencí. ČSSD by podle něj volilo 5,4 procenta voličů, tedy ještě o dvě procenta míň než v loňských sněmovních volbách. Šéf agentury a politolog Jan Kubáček to přičítá i efektu jménem Poche. Další šetření z dílny Kantar TNS už sice straně předvídá nepatrně příznivější výsledek, nicméně není důvod se domnívat, že by na něj dění kolem europoslance mělo pozitivní vliv.

Jeho nejmenováním Zeman možná znovu jemně řečeno napružil Ústavu, protože dosud nikdy hlava státu neodmítla jmenovat navrženého kandidáta, nicméně nominací Pocheho na ministra ČSSD nejvíc uškodila sama sobě. Čím dřív ho znovu uklidí jako před časem do Bruselu, když se omylem přiznal k nelegálnímu financování partaje z veřejných peněz, tím líp. Vytáhnout ho teď jako kandidáta na ministra zahraničí je totiž to samé, jako kdyby na stejnou funkci ODS vytáhla Tomáše Hrdličku.

ČSSD je nemocná. I kvůli lidem, jako je Miroslav Poche, zažívá strana volební masakry>>>

 

Šokující zjištění vědců: Pokud nejíte sladké, ohrožujete vlastní zdraví

Diety chudé na sacharidy, jako je například Dukanova nebo Atkinsova dieta, jsou velmi módní, zvláště pro své rychlé a výrazné účinky. Tyto diety omezují či vylučují ze stravy všechny sacharidy, včetně rychle vstřebatelných cukrů (obsažených třeba v moučnících) a pomalu vstřebatelných cukrů (jsou například v chlebu, těstovinách či rýži). Stoupenci takové diety vyřazují z jídelníčku rovněž ovoce a zeleninu. Jejich strava naopak obsahuje hodně proteinů a tuků. To je ovšem nebezpečná volba.

Diety chudé na sacharidy, jako je například Dukanova nebo Atkinsova dieta, jsou velmi módní, zvláště pro své rychlé a výrazné účinky. Tyto diety omezují či vylučují ze stravy všechny sacharidy, včetně rychle vstřebatelných cukrů (obsažených třeba v moučnících) a pomalu vstřebatelných cukrů (jsou například v chlebu, těstovinách či rýži). Stoupenci takové diety vyřazují z jídelníčku rovněž ovoce a zeleninu. Jejich strava naopak obsahuje hodně proteinů a tuků. To je ovšem nebezpečná volba.

Výzkum profesora Macieje Banacha z Lodžské univerzity ukazuje, že dieta chudá na sacharidy představuje v dlouhodobé perspektivě riziko pro zdraví. Tým vědců sledoval 11 let více než 24.000 dobrovolníků, mužů i žen. Všichni drželi dietu, ale nikoli stejnou. Když vědci zjistili jejich zdravotní stav, životní styl a výživu, srovnávali rizika předčasné smrti.

Link

Účastníkům studie, kteří nejedli sacharidy, hrozilo o 32 procent vyšší nebezpečí, že zemřou o šest let dříve, než ti, jejichž strava obsahovala hodně sacharidů. Riziko, že člověk podlehne kardiovaskulární chorobě, vzrostlo o 50 procent, jestliže dotyčná osoba konzumovala málo sacharidů či dokonce žádné. U rakoviny bylo riziko o 30 procent vyšší.

Studie také ukázala, že osobám s normální váhou, které se rozhodly držet takovou dietu, hrozilo větší riziko předčasného úmrtí než lidem obézním. Výsledky se potvrdily i poté, co bylo přihlédnuto ke konzumaci alkoholu, kouření, fyzické aktivitě či chorobám jako je vysoký krevní tlak.

Podle autorů studie nejsou tyto výsledky spojeny jen s nízkým přísunem sacharidů. Souvisejí zřejmě i se zvýšenou konzumací proteinů a tuků. Podle Světové zdravotnické organizace (WHO) nadměrná konzumace červeného masa a uzenin bohatých na cholesterol a nasycené tuky přispívá ke vzniku některých druhů rakoviny, zejména střev a konečníku. Tyto látky mají rovněž na svědomí kardiovaskulární choroby. Navíc může hrát roli i snížená konzumace minerálních látek a vitamínů.

Link

Francouzská Národní agentura pro bezpečnost potravin (ANSES) varuje před "klinickými, biologickými a psychickými dopady" spojenými s odtučňovacími dietami. Vzhledem k nedostatku některých živin mohou nastat problémy s kostmi či s metabolismem. V dlouhodobé perspektivě tyto diety vedou k bludnému kruhu, kdy člověk znovu nabere shozené kilogramy.

Jestliže jsou diety chudé na sacharidy v krátkodobé perspektivě účinné, jsou dlouhodobě riskantní a neměly by být doporučovány, varuje profesor Banach. Je totiž důležité nevynechávat jeden druh potravy. Sacharidy, proteiny a tuky jsou pro stravování nezbytné. Podle nutričních poradců je výživová potřeba člověka pokryta, jestliže se strava skládá z asi 50 procent sacharidů, 20 procent proteinů a 30 procent tuků.

-1