Poděkujeme Ferimu aspoň za Sommerovou. Všem ukazuje, co je špatně s elitářstvím

KOMENTÁŘ PETRA HOLCE | V TOP 09 teď sice zkoušejí vymazat Dominika Feriho z povrchu země, jedna stopa tady po něm ale přece jen zůstane: příchod jeho náhradnice Olgy Sommerové do sněmovny. Známá dokumentaristka totiž permanentně dokazuje, proč dnes tolik lidí nenávidí samozvané „elity“ a radši poslouchá i populisty. A přinejmenším za to patří nebožtíkovi Ferimu velké dík, když už za ním jinak zbyde velké politické prázdno.

Sommerová odjakživa miluje patos a štědře nám ho rozdala i při svém příchodu do sněmovny. „Přechod z náměstí a demonstrací proti vládě do Poslanecké sněmovny a hlasování o vyslovení nedůvěře vládě bude vyvrcholením mé občanské angažovanosti,“ slíbila mimo jiné. Proč ne, případné hlasování o vyslovení nedůvěry vládě, které ve skutečnosti nejspíš nic nezmění, bude pro čtyřměsíční poslanecké angažmá Sommerové asi nejpříznačnější: ani ona v politice nic nezmění.

Anebo možná vlastně změní: lidi před volbami ještě uvidí, jak vypadá politické elitářství par excellence. „Čím víc lidí přijde k volbám, tím je to horší. Ta většinová společnost skutečně není vzdělaná, nemá promyšlené ty společenské děje, jak to půjde dál a co se stane. Ty volby jsou nebezpečný nástroj, protože volit může každý a volí i lidé, kteří nejsou vzdělaní, kteří se nezajímají o politiku, všechny ty souvislosti, ale skočí na ty populistické nabídky,“ řekla například Sommerová moudře před dvěma roky v Prostoru X.

A vidíte: Feri až doteď burcoval mladé, ať i oni přijdou k volbám, zatímco ostatní politici burcují i ty starší. No a jeho náhradnice teď říká, že většina lidí má radši zůstat doma, protože jsou pitomci. Jaká ironie, ne? Sommerová se pasuje do role nejvyšší demokratky, přitom ale mluví podobně, jako kdysi mluvili komunisti: i oni se považovali za elitu a většinu společnosti taky považovali za pitomce. Na rozdíl od Sommerové je jen přinutili volit jejich stranu.

Zbytek textu je pro předplatitele
dále se dočtete:
  • Jaká ironie režisérce uniká?
  • A jak TOP 09 svým výběrem nahrává populistům?
sinfin.digital