Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Podniky si chválí zaměstnávání Ukrajinců, systémová chyba trvá dál. Komentář M. Žižkové

Podniky si chválí zaměstnávání Ukrajinců, systémová chyba trvá dál. Komentář M. Žižkové

Před dvěma lety spustilo Česko speciální program, díky němuž mohou do země snáze přicházet pracovníci z Ukrajiny. Dnes se Hospodářská komora chlubí čísly: v tuzemsku pracuje více než třináct tisíc lidí z Ukrajiny, podniky si je pochvalují a chtěly by, aby se kvóta zdvojnásobila. V současnosti může přijít v rámci programu maximálně zhruba dvacet tisíc zaměstnanců ročně. Celé je to v podstatě klička, jak obejít standardní proces získávání zaměstnaneckých karet a pomoci firmám, které už delší dobu hlásí rekordní nedostatek pracovníků.

Údaje Hospodářské komory vypadají krásně: 82 procent zaměstnavatelů oceňuje pracovitost Ukrajinců, 41 procent jejich vstřícnost a třetina jejich snadnou integraci do pracovního týmu. Pracovníci z východoevropské země jsou koneckonců už dlouhá léta součástí českého pracovního prostředí. Do tuzemska přicházeli dávno předtím, než vláda v roce 2016 spustila speciální program.

Není od věci si připomenout, proč k tomu vlastně došlo. Jednalo se v podstatě o způsob, jak obejít nefunkční systém Visapoint, skrze který si Ukrajinci, ale také třeba Vietnamci sjednávali pohovor na konzulátu.

Ministerstvo zahraničních věcí začalo Visapoint využívat v roce 2009. Další léta pak od samotných cizinců, ale i právníků nebo právě zaměstnavatelů zaznívalo, že tímto kanálem legální cesta do Česka v podstatě nevede. K volnému termínu se byli schopni dostat pouze lidé, kteří přistoupili na pravidla nečestné hry a zaplatili stovky eur zprostředkovatelům, kteří se do systému "nabourali". Pro ilustraci: Nejvyšší správní soud o procesu před časem mluvil jako Kafkově Zámku.

Podnikům se nakonec – i díky rekordně nízké nezaměstnanosti a pohrůžkám, že firmy začnou stagnovat – podařilo dotlačit vládu ke speciálnímu programu Ukrajina. Na jeho výsledky ukazují výše zmíněná čísla.

Visapoint skončil, problémy pokračují

To systém Visapoint na konci loňského úplně skončil. Ministerstvo zahraničních věcí nikdy jeho chyby úplně nepřiznalo. Dodnes tvrdí, že problém představuje prostě jen převis poptávky nad nabídkou a není prý možné takový nával zvládat. Teď už se mohou zájemci hlásit zase „postaru“ e-mailem, telefonicky nebo osobně na konkrétním zastupitelském úřadě.

Zprávy z terénu ovšem ukazují, že problémy a kupčení s vízy dále přetrvávají. Stejně tak zůstávají realitou dlouhé měsíce, které musí zájemce o práci v Česku, ale i podniky, čekat.

To další země, jejíž obyvatelé se museli s Visapointem potýkat, dopadla pro tuto chvíli ještě tvrději. Vláda rozhodla, že vietnamské žádosti o víza pro zaměstnání a podnikání přestane na nějaký čas úplně přijímat. Podle „náhradního“ ministra zahraničí Jana Hamáčka (ČSSD) za to může kapacitní přetížení konzulátu v Hanoji a také „rizika, která mimo jiní projednala Bezpečnostní rada státu“.

Hamáček tím navázal na dřívější vyjádření svého spolustraníka a bývalého ministra zahraničí Lubomíra Zaorálka, podle něhož se z Vietnamu stalo dokonce „bezpečnostní riziko prvního řádu“. Právě k tvorbě neprůhledného prostředí nahravajícího kupčení s vízy přitom přispívalo i Česko.

Pro připomínku krátce vyjádření Nejvyššího správního soudu: „Minimálně od roku 2012 problém s Visapointem jasně pojmenoval a ministerstvu zahraničních věcí důrazně řekl, že je třeba ho řešit. Přesto nezákonná praxe další dlouhé roky pokračovala. Visapoint dlouhodobě nabízel jen minimum volných časových „okének“ k osobnímu podání žádostí. Ministerstvo zahraničních věcí a ambasády ve Vietnamu a na Ukrajině tím dlouhá léta protizákonně řešily přetlak zájemců o česká pobytová oprávnění“.

Například rozpravy nad cizineckými zákony ve sněmovně přitom ukazují, že politici často složité pobytové problematice příliš nerozumí. A to už vůbec nezmiňujme zjednodušení, s nimiž přichází v komunikaci směrem k voličům. Plynule přechází od migrace za prací, k nelegálnímu překračování hranic a uprchlictví.

Ukazuje na to i rozhovor premiéra Andreje Babiše (ANO) pro deník Právo. Od tématu nelegální migrace přeskakuje k pracovníkům z Východu, aby i u nich tvrdil, že je potřeba se „znovu podívat na naše zákony“, myšleno zpřísnit je.

Jisté je, že s tisíci neobsazených míst na českém trhu práce bude vláda čelit tlaku podniků. Ty se – stejně jako cizinci – nebudou chtít pohybovat v Kafkově Zámku.

 

Většinu velkých měst získalo ANO, neovládlo ale Prahu. Významně ztratila ČSSD

Hnutí ANO získalo v letošních komunálních volbách nejvíce velkých měst. Ztratilo ale Prahu, kde vyhrála ODS před Piráty, ANO tam skončilo páté. V Brně, Ostravě a řadě dalších měst však zvítězilo. Významné ztráty zaznamenala sociální demokracie. V celé republice pak tradičně nejvíce zastupitelských křesel získala nejrůznější místní sdružení nezávislých kandidátů. Volební účast se pohybovala mírně nad 47 procenty, což je zhruba o tři procentní body víc než v roce 2014. Vyplývá to z údajů na volebním serveru.

Občanští demokraté sice v Praze vyhráli, ale mohou i tak skončit v opozici. O koalici chtějí totiž další subjekty, jež v hlavním městě uspěly - hnutí Praha Sobě a Spojené síly pro Prahu (TOP 09, STAN a KDU-ČSL) - jednat s Piráty. Do pražského zastupitelstva se poprvé od roku 1990 nedostanou zástupci ČSSD a KSČM. Sociální demokraté nebudou poprvé od roku 1990 ani v zastupitelstvech některých dalších měst, kde dosud měli vliv na chod radnic. Platí to například pro Hradec Králové, Ústí nad Labem a Zlín.

ODS, která v Praze vyhrála komunální volby, získala v 65členném zastupitelstvu 14 mandátů. Druzí Piráti mají 13 mandátů stejně jako třetí Praha Sobě a čtvrtá koalice TOP 09 a STAN. Hnutí ANO, jež mělo v minulém období primátorku, v Praze skončilo na pátém místě. Bude mít 12 křesel.

Volby

V Brně vyhrálo hnutí ANO s 23,03 procenta voličů a v pětapadesátičlenném zastupitelstvu získalo 18 mandátů. Na druhém místě skončila ODS s podporou Svobodných s výsledkem 18,55 procenta, což znamená zisk 14 mandátů. Primátor a lídr ANO Petr Vokřál jednal už s jedničkou ODS Markétou Vaňkovou. Ani jeden spolupráci nevyloučil, ale ani ji nepotvrdil.

V Ostravě vyhrálo ANO s velkým náskokem. Získalo 32,72 procenta hlasů a 21 mandátů v zastupitelstvu, které má 55 členů. Na druhém místě skončilo hnutí Ostravak, volilo ho 11,49 procenta lidí a má sedm mandátů. Ostravský primátor a lídr vítězného hnutí ANO Tomáš Macura už před volbami tvrdil, že by uvítal pokračování nynější koalice s hnutím Ostravak, ODS a lidovci. Dnes ČTK řekl, že to platí.

ANO zvítězilo ve valné většině krajských měst, na prvním místě skončilo také v Plzni, Olomouci, Jihlavě, Hradci Králové, Karlových Varech, Ústí nad Labem, Pardubicích, Českých Budějovicích a Zlíně. V Liberci skončilo ANO druhé, vyhráli tam Starostové pro Liberecký kraj.

Link

Z dalších statutárních měst zvítězila například v Karviné a ve Frýdku-Místku ČSSD. V Třinci vyhrálo sdružení Osobnosti pro Třinec, v Kladně Volba pro Kladno a v Mostě hnutí ProMOST. Občanští demokraté zvítězili v Jablonci nad Nisou, Mladé Boleslavi a Teplicích. ANO vyhrálo v Chomutově, Přerově, Prostějově, Havířově, Děčíně a Opavě.

Drahoš a Čunek se můžou smát, o Senát zápolí ODS s ANO. Rath s Paroubkem propadli>>>

Premiér a předseda ANO Andrej Babiš označil výsledky v krajských a okresních městech za úspěch. ANO podle něj mění Česko k lepšímu. Pražský výsledek předseda ANO a premiér považuje za důsledek toho, jaké bylo působení zástupců hnutí v hlavním městě v uplynulých čtyřech letech. Neočekává, že by výsledek voleb ovlivnil fungování koaliční menšinové vlády ANO a ČSSD.

Podle předsedy ODS Petra Fialy občanští demokraté ve volbách jasně posílili a ukazuje se, že strana jde krok po kroku správným směrem. V příštích volbách do Poslanecké sněmovny by podle něj měla ODS bojovat o směřování Česka proti "levicovému hnutí ANO". Babiš předtím při hodnocení voleb levicovou orientaci svého hnutí odmítl a Fialu kvůli podobným vyjádřením kritizoval.

Link

Předseda ČSSD Jan Hamáček bere výsledek voleb jako signál, že se sociální demokracie už odrazila ode dna, na které dopadla v loňských sněmovních volbách. Úspěchy se dostavily tam, kde je strana konsolidovaná, řekl. Vyzdvihl výsledky v Karviné, Frýdku-Místku či Náchodě, naopak pro velká města chce hledat nová témata, za vhodné považuje dostupné bydlení.

Volby se podle komisí obešly bez větších problémů. V Ústeckém kraji ale policie přijala několik podnětů kvůli podezření z možného pokusu o ovlivnění voleb, všemi se zabývá. Kriminalisté zasahovali ve volebních místnostech v Ústí nad Labem a Bílině na Teplicku, podrobnosti ale zatím policie sdělovat nebude.

Sto třicet mega v hajzlu a Prahu nemáme. Komentář čtěte zde>>>

Po volbách už padají hlavy. Rezignovat se chystá místopředseda ČSSD Foldyna>>>

-1