Podniky si chválí zaměstnávání Ukrajinců, systémová chyba trvá dál. Komentář M. Žižkové | info.cz

Články odjinud

Podniky si chválí zaměstnávání Ukrajinců, systémová chyba trvá dál. Komentář M. Žižkové

Před dvěma lety spustilo Česko speciální program, díky němuž mohou do země snáze přicházet pracovníci z Ukrajiny. Dnes se Hospodářská komora chlubí čísly: v tuzemsku pracuje více než třináct tisíc lidí z Ukrajiny, podniky si je pochvalují a chtěly by, aby se kvóta zdvojnásobila. V současnosti může přijít v rámci programu maximálně zhruba dvacet tisíc zaměstnanců ročně. Celé je to v podstatě klička, jak obejít standardní proces získávání zaměstnaneckých karet a pomoci firmám, které už delší dobu hlásí rekordní nedostatek pracovníků.

Údaje Hospodářské komory vypadají krásně: 82 procent zaměstnavatelů oceňuje pracovitost Ukrajinců, 41 procent jejich vstřícnost a třetina jejich snadnou integraci do pracovního týmu. Pracovníci z východoevropské země jsou koneckonců už dlouhá léta součástí českého pracovního prostředí. Do tuzemska přicházeli dávno předtím, než vláda v roce 2016 spustila speciální program.

Není od věci si připomenout, proč k tomu vlastně došlo. Jednalo se v podstatě o způsob, jak obejít nefunkční systém Visapoint, skrze který si Ukrajinci, ale také třeba Vietnamci sjednávali pohovor na konzulátu.

Ministerstvo zahraničních věcí začalo Visapoint využívat v roce 2009. Další léta pak od samotných cizinců, ale i právníků nebo právě zaměstnavatelů zaznívalo, že tímto kanálem legální cesta do Česka v podstatě nevede. K volnému termínu se byli schopni dostat pouze lidé, kteří přistoupili na pravidla nečestné hry a zaplatili stovky eur zprostředkovatelům, kteří se do systému "nabourali". Pro ilustraci: Nejvyšší správní soud o procesu před časem mluvil jako Kafkově Zámku.

Podnikům se nakonec – i díky rekordně nízké nezaměstnanosti a pohrůžkám, že firmy začnou stagnovat – podařilo dotlačit vládu ke speciálnímu programu Ukrajina. Na jeho výsledky ukazují výše zmíněná čísla.

Visapoint skončil, problémy pokračují

To systém Visapoint na konci loňského úplně skončil. Ministerstvo zahraničních věcí nikdy jeho chyby úplně nepřiznalo. Dodnes tvrdí, že problém představuje prostě jen převis poptávky nad nabídkou a není prý možné takový nával zvládat. Teď už se mohou zájemci hlásit zase „postaru“ e-mailem, telefonicky nebo osobně na konkrétním zastupitelském úřadě.

Zprávy z terénu ovšem ukazují, že problémy a kupčení s vízy dále přetrvávají. Stejně tak zůstávají realitou dlouhé měsíce, které musí zájemce o práci v Česku, ale i podniky, čekat.

To další země, jejíž obyvatelé se museli s Visapointem potýkat, dopadla pro tuto chvíli ještě tvrději. Vláda rozhodla, že vietnamské žádosti o víza pro zaměstnání a podnikání přestane na nějaký čas úplně přijímat. Podle „náhradního“ ministra zahraničí Jana Hamáčka (ČSSD) za to může kapacitní přetížení konzulátu v Hanoji a také „rizika, která mimo jiní projednala Bezpečnostní rada státu“.

Hamáček tím navázal na dřívější vyjádření svého spolustraníka a bývalého ministra zahraničí Lubomíra Zaorálka, podle něhož se z Vietnamu stalo dokonce „bezpečnostní riziko prvního řádu“. Právě k tvorbě neprůhledného prostředí nahravajícího kupčení s vízy přitom přispívalo i Česko.

Pro připomínku krátce vyjádření Nejvyššího správního soudu: „Minimálně od roku 2012 problém s Visapointem jasně pojmenoval a ministerstvu zahraničních věcí důrazně řekl, že je třeba ho řešit. Přesto nezákonná praxe další dlouhé roky pokračovala. Visapoint dlouhodobě nabízel jen minimum volných časových „okének“ k osobnímu podání žádostí. Ministerstvo zahraničních věcí a ambasády ve Vietnamu a na Ukrajině tím dlouhá léta protizákonně řešily přetlak zájemců o česká pobytová oprávnění“.

Například rozpravy nad cizineckými zákony ve sněmovně přitom ukazují, že politici často složité pobytové problematice příliš nerozumí. A to už vůbec nezmiňujme zjednodušení, s nimiž přichází v komunikaci směrem k voličům. Plynule přechází od migrace za prací, k nelegálnímu překračování hranic a uprchlictví.

Ukazuje na to i rozhovor premiéra Andreje Babiše (ANO) pro deník Právo. Od tématu nelegální migrace přeskakuje k pracovníkům z Východu, aby i u nich tvrdil, že je potřeba se „znovu podívat na naše zákony“, myšleno zpřísnit je.

Jisté je, že s tisíci neobsazených míst na českém trhu práce bude vláda čelit tlaku podniků. Ty se – stejně jako cizinci – nebudou chtít pohybovat v Kafkově Zámku.

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Články odjinud