Podvod na voliče? Čižinský nesesbíral podpisy, kandidovat proto bude s účelově založeným sdružením

GLOSA JANA PALIČKY| Praha Sobě v čele s Janem Čižinským byla v minulých volbách do zastupitelstva hlavního města Prahy bezesporu jedním z fenoménů. Lidovecký odpadlík a starosta sedmé městské části dovedl nejen sesbírat téměř 100 tisíc podpisů, aby se voleb vůbec mohl s nezávislou občanskou kandidátkou zúčastnit, ale ještě se mu podařilo získat třetí nejlepší výsledek a obsadit místa v magistrátní radě. Tento úspěch se Praha Sobě rozhodla zopakovat i letos, jenže platí okřídlené: „Dvakrát do stejné řeky nevstoupíš“. Podpisy tentokrát nesesbírali a celá občanská kandidatura má pachuť podvodu na voliče.

Nemusíte být jeho fanouškem, ale i tak je třeba uznat, že Janu Čižinskému před čtyřmi lety jeho politický manévr vyšel. Potom, co se cesty starosty Prahy 7 a KDU-ČSL rozdělily, vsadil - pokerovou terminologií řečeno - all in na nový projekt občanské kandidátky Pražanů pro Pražany.

Cesta k úspěchu to nebyla vůbec jednoduchá, v prvé řadě na podporu své nezávislé iniciativy musel Čižinský sesbírat podpisy 7 % obyvatel hlavního města, přičemž jasně deklaroval, že pokud jich Praha Sobě nesesbírá 100 tisíc, tak kandidovat do zastupitelstva vůbec nebude. Nakonec jich tedy bylo něco málo přes 97 tisíc, přičemž volební zákon jich požadoval 90 616, a nový projekt skončil ve volbách na třetím místě s 16,6 %, což mu vyneslo místa v Radě hlavního města. 

Cíl pro nadcházející komunální volby byl tak jasný – stvrdit podporu Prahy sobě opětovným sesbíráním mýtických 100 tisíc podpisů a opět uspět ve volbách. Zde se ale soukolí Čižinského úspěchu začalo zadrhávat.

sinfin.digital