Pojďme si promluvit o deglobalizaci. Sexy slovo přináší jen chudobu a smrt, na globalizaci budete vzpomínat s láskou

KOMENTÁŘ MICHALA PŮRA | Válka na Ukrajině má celou řadu dopadů, jeden však bývá opomíjený a bohužel je to jeden z těch nejbolestivějších. Všude kolem sebe vidíme masovou psychózu, která jen zesiluje jeden z plíživých jevů posledních let – deglobalizaci. Zatímco Vladimir Putin hovoří o ruském světu, Čína uvaluje jeden lockdown za druhým bez ohledu na globální dopady, Evropa říká, s kým vším se bavit nebude, Američané nemají problém zavádět nejrůznější obchodní tarify a Indie se vydala zcela vlastní nacionalistickou cestou. Výsledkem je fragmentace, kterou jsme mnoho desítek let neviděli.

Občas ze strany politiků či ekonomů zaznívá přesvědčení, že teď už jsme konečně pochopili, že všechno musíme vyrábět sami, musíme zkrátit dodavatelské řetězce a ideálně omezit vývoz některého zboží (Indie zakázala vývoz pšenice a nepochybně ji budou následovat další). Soběstačnost už je zase sexy slovo, bez ohledu na to, zda za ním stojí racionální úvaha.

A jaká je tedy realita světa, kde se každý region promění v hobitín svého druhu? Na Bloomberg Economics upravili (snížili) odhad globálního růstu HDP výrazně směrem dolů. Kvůli zmiňované fragmentaci se ze světové ekonomiky „vypaří“ 1,6 bilionu dolarů. Globální růst cen zrychlí naprosto zásadně na úroveň kolem sedmi procent. To bude mít za následek méně produktivní a výrazně chudší planetu. Nedostatek surovin bude novým normálem. Podle simulace Bloomberg Economics se úroveň světového obchodu vrátí na úroveň z doby před vstupem Číny do Světové obchodní organizace.

sinfin.digital