Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Pokrytectví Babiše a Vokřála: brněnské kmotry vrátilo do hry právě ANO. Komentář V. Dostála

Pokrytectví Babiše a Vokřála: brněnské kmotry vrátilo do hry právě ANO. Komentář V. Dostála

Pokud zástupci hnutí ANO hovoří o brněnském podrazu kmotrů, naposledy tak učinil včera Andrej Babiš v OVM a Petr Vokřál na sociálních sítích, je potřeba jim připomenout, že to byl právě Vokřál, kdo těsně po volbách fatálně chyboval. Protože pokud tak šermuje rizikem návratu pochybných struktur k moci, je s podivem, že ihned po sečtení volebních výsledků neučinil vše pro to, aby – byť v okleštěné podobě – pokračovala minulá koalice i v následujícím volebním období. Navzdory propadu Žít Brno, Zelených a TOP 09 totiž zbylé tři strany bývalé koalice, tedy hnutí ANO, KDU-ČSL a Piráti, disponují i v současném zastupitelstvu pohodlnou většinou dvaatřiceti hlasů z pětapadesáti.

Andrej Babiš a Petr Vokřál se tedy usvědčují z pokrytectví. Bylo to hnutí ANO, kdo nepochopitelně, a hlavně zbytečně, vrátilo ODS do hry. Namísto toho, aby po volbách Vokřál jako jednoznačný vítěz ihned oslovil lídry lidovců a Pirátů s nabídkou, kterou by nešlo odmítnout, a především s tím, že je potřeba dokončit, co minulá koalice započala, přizval k vyjednávacímu stolu ODS – tedy přesně tu stranu, jejíž struktury teď tak vehementně kritizuje. A nejen to: nepochopitelně dal košem Pirátům. A aby toho nebylo málo, přestože disponují hnutí ANO s ODS v zastupitelstvu většinou, Vokřál kývl na rozšíření koalice nejen o lidovce, ale také o sociální demokraty.

V daný moment se tak dobrovolně ocitl v obklíčení „starých struktur“, jejichž diskreditace ho před čtyřmi lety vynesla do primátorského křesla. A těm záhy došlo, že ho vlastně nepotřebují. Stačilo jim nabídnout Pirátům víc, než jim nabízelo hnutí ANO, což v danou chvíli nebyl zas tak velký problém. Vokřál je totiž den předtím de facto vykopl.

Z pozice ODS šlo o tah, který se doslova nabízel: v koalici bez hnutí ANO si bude nárokovat post primátora, navíc se vyhne kritice, že se účelově spojuje se stranou, proti které se na komunální i centrální úrovni ostře vymezuje. Také lidovci budou mít v koalici bez Vokřála silnější pozici. O již zmiňovaných Pirátech ani nemluvě. Jejich pozici lze dokonce označit za výlučnou. Vokřál se je totiž poté, co zjistil, že ho ostatní přestali potřebovat, pokusil přetáhnout zpět na svou stranu. Zatím sice neúspěšně, leč teprve na konci tohoto týdne budeme vědět, zda taky definitivně.

V tuto chvíli totiž nevíme, zda lídr Pirátů Tomáš Koláčný přetavil výsadní pozici své strany také do koaliční smlouvy. Zveřejnit ji mají lídři vznikající vlády nad Brnem v úterý, avšak už teď můžeme říct, že pokud ji Koláčný neobhájí před spolustraníky, kteří budou o vstupu do koalice ve druhé polovině týdne hlasovat, lze si představit, že se nejen oni, ale také lidovci vrátí k ANO za nesrovnatelně lepších podmínek, než které jim Vokřál nabízel bezprostředně po volbách. A je fakt, že Piráti čelí ve veřejném prostoru nebývalému tlaku především kvůli obavě, že budoucí koalice vedená ODS odpíská sociální projekty typu Housing First zaměřené na řešení bezdomovectví, respektive pomoc sociálně vyloučeným rodinám.

Ještě jednou: Co přesně obsahuje koaliční smlouva, budeme vědět až v úterý, dost možná si Piráti vynutili pokračování zmíněné progresivní sociální politiky. Možná se ale ukáže, že jsou jejich priority jinde. V každém případě stojí za to připomenout dvě věci: když Rada města Brna 28. srpna letošního roku hlasovala o Akčním plánu, jehož cílem bylo vymýtit bezdomovectví, třeba zástupci hnutí ANO byli na rozdíl od Pirátů proti. Rada tehdy nakonec celý dokument pouze vzala na vědomí s tím, že se musí dopracovat. Zároveň ale platí, že se pirát Koláčný stavěl k sociálním projektům, které prosazovalo především Žít Brno, už před volbami rezervovaně.

Třeba v předvolebním rozhovoru pro INFO.CZ řekl: „Jelikož jsem součástí stávající koalice, tak ty projekty v obecné rovině podporuji. Musím ale říct, že jsem neviděl jejich ekonomické vyhodnocení po dvou letech, kdy fungují. Původně byly financovány z evropských fondů, což nejspíš nebude pokračovat. Je tudíž potřeba si říct, že pokud by do nich vstoupilo finančně město, jaká je jejich celková ekonomika. Jinak si ale myslím, že jde o přínosné projekty, ostatně za ně Brno posbíralo po světě několik cen.“ Lze si tedy představit, že je vznikající koalice s odkazem na úzce pojatou ekonomickou kalkulaci odmítne rozvíjet, a přestože je idiotské redukovat sociální politiku na její ekonomickou rentabilitu, Koláčného bude moct stěží někdo obviňovat z toho, že je nekonzistentní.

 

Šokující zjištění vědců: Pokud nejíte sladké, ohrožujete vlastní zdraví

Diety chudé na sacharidy, jako je například Dukanova nebo Atkinsova dieta, jsou velmi módní, zvláště pro své rychlé a výrazné účinky. Tyto diety omezují či vylučují ze stravy všechny sacharidy, včetně rychle vstřebatelných cukrů (obsažených třeba v moučnících) a pomalu vstřebatelných cukrů (jsou například v chlebu, těstovinách či rýži). Stoupenci takové diety vyřazují z jídelníčku rovněž ovoce a zeleninu. Jejich strava naopak obsahuje hodně proteinů a tuků. To je ovšem nebezpečná volba.

Diety chudé na sacharidy, jako je například Dukanova nebo Atkinsova dieta, jsou velmi módní, zvláště pro své rychlé a výrazné účinky. Tyto diety omezují či vylučují ze stravy všechny sacharidy, včetně rychle vstřebatelných cukrů (obsažených třeba v moučnících) a pomalu vstřebatelných cukrů (jsou například v chlebu, těstovinách či rýži). Stoupenci takové diety vyřazují z jídelníčku rovněž ovoce a zeleninu. Jejich strava naopak obsahuje hodně proteinů a tuků. To je ovšem nebezpečná volba.

Výzkum profesora Macieje Banacha z Lodžské univerzity ukazuje, že dieta chudá na sacharidy představuje v dlouhodobé perspektivě riziko pro zdraví. Tým vědců sledoval 11 let více než 24.000 dobrovolníků, mužů i žen. Všichni drželi dietu, ale nikoli stejnou. Když vědci zjistili jejich zdravotní stav, životní styl a výživu, srovnávali rizika předčasné smrti.

Link

Účastníkům studie, kteří nejedli sacharidy, hrozilo o 32 procent vyšší nebezpečí, že zemřou o šest let dříve, než ti, jejichž strava obsahovala hodně sacharidů. Riziko, že člověk podlehne kardiovaskulární chorobě, vzrostlo o 50 procent, jestliže dotyčná osoba konzumovala málo sacharidů či dokonce žádné. U rakoviny bylo riziko o 30 procent vyšší.

Studie také ukázala, že osobám s normální váhou, které se rozhodly držet takovou dietu, hrozilo větší riziko předčasného úmrtí než lidem obézním. Výsledky se potvrdily i poté, co bylo přihlédnuto ke konzumaci alkoholu, kouření, fyzické aktivitě či chorobám jako je vysoký krevní tlak.

Podle autorů studie nejsou tyto výsledky spojeny jen s nízkým přísunem sacharidů. Souvisejí zřejmě i se zvýšenou konzumací proteinů a tuků. Podle Světové zdravotnické organizace (WHO) nadměrná konzumace červeného masa a uzenin bohatých na cholesterol a nasycené tuky přispívá ke vzniku některých druhů rakoviny, zejména střev a konečníku. Tyto látky mají rovněž na svědomí kardiovaskulární choroby. Navíc může hrát roli i snížená konzumace minerálních látek a vitamínů.

Link

Francouzská Národní agentura pro bezpečnost potravin (ANSES) varuje před "klinickými, biologickými a psychickými dopady" spojenými s odtučňovacími dietami. Vzhledem k nedostatku některých živin mohou nastat problémy s kostmi či s metabolismem. V dlouhodobé perspektivě tyto diety vedou k bludnému kruhu, kdy člověk znovu nabere shozené kilogramy.

Jestliže jsou diety chudé na sacharidy v krátkodobé perspektivě účinné, jsou dlouhodobě riskantní a neměly by být doporučovány, varuje profesor Banach. Je totiž důležité nevynechávat jeden druh potravy. Sacharidy, proteiny a tuky jsou pro stravování nezbytné. Podle nutričních poradců je výživová potřeba člověka pokryta, jestliže se strava skládá z asi 50 procent sacharidů, 20 procent proteinů a 30 procent tuků.

-1