Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Pokrytectví #MeToo aneb má život nizozemské političky menší cenu? Komentář Michala Půra

Pokrytectví #MeToo aneb má život nizozemské političky menší cenu? Komentář Michala Půra

Minulý týden v Nizozemsku spáchala sebevraždu politička strany PVV, kterou založil Geert Wilders. Třiapadesátiletá radní města Haag Willie Dille před smrtí natočila video, kde tvrdí, že trpí depresemi poté, co jí v březnu 2017 znásilnila skupina muslimských mužů. Ty na ní údajně poslal její bývalý stranický kolega Arnoud van Doorn, který v minulosti přestoupil k Islámské straně, jakkoliv to zní nepravděpodobně. Potud suchý zpravodajský výčet.

Je velmi pravděpodobné, že jste o tomto případu vůbec neslyšeli, přestože se prokazatelně stal. Je to totiž právě případ Willie Dille, který ukazuje na naše vlastní pokrytectví a autocenzuru. Je zřejmé, že média (až na nizozemská média či několik britských tabloidů), tento případ ignorují. I já jsem jej několik dnů pozoroval z dálky a čekal, kdy se objeví ověření její verze, případně nové skutečnosti. Ze strachu, že je to typ článku, kde se můžete snadno spálit. Dnes manžel Willie Dille zveřejnil prohlášení, kde popsal jednotlivé skutečnosti s tím, že za verzí své manželky stojí.

Willie Dille je žena, která tvrdí, že jí znásilnili muslimové. My podrobně zkoumáme, zda to je pravda, zpochybňujeme její svědectví (zejména pak diskutující na sociálních sítích) a čekáme, co z toho vyleze. Schválně zkusme srovnat naše jednání s přístupem k obětem sexuálního zneužívání, jež vedlo ke vzniku globálního hnutí #MeToo.

Herec Kevin Spacey je obviněn ze sexuálního zneužívání, je zavržen, zbaven rolí a vyšetřován. K jeho obětem přistupujeme tak, že jim můžeme důvěřovat. Nic proti tomu. Nicméně. Proč nepřistupujeme k Willie Dille jako k ženě? K ženě, které můžeme důvěřovat. K ženě, která podle jejího manžela trpěla poslední rok silnými depresemi poté, co byla znásilněna.

Má snad výpověď nizozemské političky menší cenu než výpověď hollywoodské herečky? A má menší cenu jen proto, že tvrdí, že jí znásilnila skupinka muslimských mužů vedená jejím bývalým kolegou? Má její život menší cenu proto, že byla členkou strany Geerta Wilderse? Skutečně naše autocenzura a politická korektnost dosáhla takového bodu, že se z nás stali pokrytci, kteří neumí pojmenovat realitu kolem sebe? Odpovězte si sami. Já jsem si už odpověděl.

 

 

Vláda stopla utajovaný program, na kterém závisí životy českých vojáků v Afghánistánu

Ministr vnitra Milan Chovanec loni zastavil utajovaný program přesídlování místních tlumočníků, kteří pomáhají českým vojákům na misi v Afghánistánu. Podle zdrojů serveru INFO.cz toto rozhodnutí způsobilo nedostatek klíčových spolupracovníků české jednotky na neklidném bojišti. Vláda tak ohrozila nejen životy afghánských překladatelů a jejich rodin, ale zřejmě i bezpečnost českých vojáků, kteří se bez tlumočníků obejdou jen stěží. Konec programu podle všeho způsobil incident v pražské nemocnici na Bulovce, po kterém byl syn již přemístěného afghánského spolupracovníka obviněn ze znásilnění.

Čeští vojáci jsou zoufalí, tvrdí zdroje serveru INFO.cz. Nedaří se jim do svých služeb získat afghánské tlumočníky, které jsou pro fungování jednotky nepostradatelní. Ti se k Čechům nehrnou, Praha jim totiž počínaje loňskem odmítá po skončení nebezpečné služby pomoci na cestě do Evropy. Zahraniční armády působící v kulturně cizím prostředí místním spolupracovníkům i jejich rodinám běžně nabízejí přesídlení, a to z velmi dobrých důvodů. Tlumočníci i jejich blízcí jsou logickým cílem radikálů, kteří na jejich hlavy nezřídka vypisují i finanční odměny – jsou si totiž dobře vědomi jejich důležitosti.

Link

Kupříkladu Američané odvážejí lokální tlumočníky po skončení mise prý nejen z Afghánistánu, ale třeba i z Iráku. Autor tohoto textu pobýval v roce 2009 u české jednotky na základně v Lógaru, kde se s místními překladateli setkal. Na jejich výslovné přání je nefotografoval a dříve pořízené snímky z aparátu vymazal. Kvůli jejich utajení. Radikální povstalci z hnutí Tálibán totiž za jejich smrt nabídli slušný obnos.

Na tuto situaci ve své interpelaci ze dne 11. září upozornila poslankyně ODS a předsedkyně výboru pro obranu Jana Černochová. Místopředseda vlády a ministr vnitra Jan Hamáček na její dotaz ohledně programu pro afghánské spolupracovníky odpověděl 8. října. „V současnosti žádný program pomáhající afghánským tlumočníkům a spolupracovníkům Armády ČR s přesídlením do České republiky neprobíhá,“ konstatuje předseda české sociální demokracie. „Pokud jde o aktivity realizované v nedávné minulosti, ty jsou předmětem utajení ve stupni vyhrazené,“ dodal Jan Hamáček.

5033675:article:true:true:true

Může za konec programu konflikt z pražské Bulovky? 

A proč byl program – v armádách jiných zemí zcela obvyklý – v Česku zastaven? Zdroje oslovené serverem INFO.cz se shodují v tom, že tehdejší sociálnědemokratický ministr vnitra Milan Chovanec tímto způsobem reagoval na kauzu údajného znásilnění v nemocnici na pražské Bulovce. Tam se syn již do Česka přesídleného afghánského tlumočníka dostal do nejasného konfliktu se zdravotní sestrou, která mladíka obvinila ze znásilnění. Soud nakonec rozhodl, že se dvacetiletý Afghánec Sabawoon Davizi trestného činu nedopustil.

Případu se ale chytla média, která v době uprchlické krize zveřejňovala nejen údajné podrobnosti nepotvrzeného útoku, ale i jména přesídlených Afghánců. Detaily utajovaného programu se dostaly na veřejnost a ministerstvo vnitra se tehdy zřejmě z politických důvodů rozhodlo v přesídlování tlumočníků nepokračovat, aby prý nebylo konkurenčními politiky obviněno z podpory migrace.

Čeští vojáci se v Afghánistánu dostávají do střetů s islamistickými povstalci stále častěji. Letos v srpnu zahynuli při sebevražedném útoku tři vojáci, tuto středu bylo na hlídce zraněno pět českých vojáků, jeden z nich těžce. Zvýšená aktivita Tálibánu zřejmě souvisí se snahou získat před možnými mírovými jednáními se Spojenými státy pod kontrolu co nejvíce území.

Link

37232