Pokud politici ODS kupčili s byty, proč se už dávno nezačala drolit koalice v Brně?

KOMENTÁŘ VRATISLAVA DOSTÁLA | Server Aktuálně.cz a sesterské Hospodářské noviny informovaly o tom, že v hledáčku kriminalistů z Národní centrály proti organizovanému zločinu (NCOZ) nejsou pouze politici hnutí ANO v čele s Jiřím Švachulou, ale také brněnské špičky ODS včetně Pavla Blažka a Markéty Vaňkové. Podobné zvěsti bylo možné zaslechnout také v zákulisí brněnské politiky, osobně jsem je slyšel z několika stran. Pondělní policejní zásah na Brně-střed tudíž nejspíš nikoho nepřekvapil. Má to ovšem jeden háček: pokud policie skutečně krouží kolem špiček ODS, jak to, že mlčí její koaliční partneři?

Pokud by totiž mezi podezřelými byl skutečně nejen exministr spravedlnosti a poslanec Pavel Blažek, ale i primátorka Brna Markéta Vaňková a její náměstek Robert Kerndl (všichni ODS), nemohlo by nastat nic jiného než okamžité svolání koaliční schůzky a přinejmenším debata o tom, zda je pro Brno dobré, aby v jeho čele byli politici podezřelí z kupčení s obecními byty a braní úplatků. Nic takového se ale neděje. Sociální demokraté, lidovci i Piráti, tedy koaliční partneři ODS na brněnském magistrátu, nejenže nevyhrožují odchodem z koalice, případně nevolají po rezignaci primátorky či jejího náměstka, oni dokonce mlčí. Jako by se nic nestalo.

To samo o sobě je mimořádně podivné, nelze nad tím mávnout rukou. Buď se tedy v rozporu s tím, co píší Aktuálně.cz a Hospodářské noviny, nic závažného neděje, policisté se o nikoho z ODS nezajímají, případně koaliční partneři občanských demokratů vyčkávají, anebo už jsme tady všichni natolik semletí politickým provozem a tím, jaké skandály si za sebou táhne například premiér, že nám něco jako zásah Národní centrály proti organizovanému zločinu přijde banální asi tak, jako že každé ráno vyjde slunko. Vyloučit také nelze, že jde o politickou hru, která má občanské demokraty poškodit před podzimními volbami do třetiny Senátu a krajských zastupitelstev.

Na rozdíl od jiných novinářů nemáme v INFO.CZ přístup do policejních spisů, deník Právo ale ve středu přišel s tím, že v nich žádná zmínka o vlivných politicích ODS v čele s bývalým ministrem spravedlnosti není. Už na jaře mi také někteří z nich řekli, že je doposud policie v žádném ohledu, který by se týkal machinací s byty, nekontaktovala. V tomto duchu mluví dnes také už zmíněný Blažek. Pokud se tedy policejní akce rozjela na pozadí výpovědí bývalého starosty obce Rojetín Pavla Hubálka, jemuž samotnému hrozí vězení za kupčení s byty, je dost dobře možné, že jde o manévr, který měl policii navést do slepé uličky a zároveň odklonit mediální pozornost od skandálů politiků hnutí ANO k těm z ODS.

Investigativní novinařina není zveřejňování úniků ze spisů. Novináři by neměli využívat tajné služby, říká Šlerka

sinfin.digital