Pokud politici ODS kupčili s byty, proč se už dávno nezačala drolit koalice v Brně?

KOMENTÁŘ VRATISLAVA DOSTÁLA | Server Aktuálně.cz a sesterské Hospodářské noviny informovaly o tom, že v hledáčku kriminalistů z Národní centrály proti organizovanému zločinu (NCOZ) nejsou pouze politici hnutí ANO v čele s Jiřím Švachulou, ale také brněnské špičky ODS včetně Pavla Blažka a Markéty Vaňkové. Podobné zvěsti bylo možné zaslechnout také v zákulisí brněnské politiky, osobně jsem je slyšel z několika stran. Pondělní policejní zásah na Brně-střed tudíž nejspíš nikoho nepřekvapil. Má to ovšem jeden háček: pokud policie skutečně krouží kolem špiček ODS, jak to, že mlčí její koaliční partneři?

Pokud by totiž mezi podezřelými byl skutečně nejen exministr spravedlnosti a poslanec Pavel Blažek, ale i primátorka Brna Markéta Vaňková a její náměstek Robert Kerndl (všichni ODS), nemohlo by nastat nic jiného než okamžité svolání koaliční schůzky a přinejmenším debata o tom, zda je pro Brno dobré, aby v jeho čele byli politici podezřelí z kupčení s obecními byty a braní úplatků. Nic takového se ale neděje. Sociální demokraté, lidovci i Piráti, tedy koaliční partneři ODS na brněnském magistrátu, nejenže nevyhrožují odchodem z koalice, případně nevolají po rezignaci primátorky či jejího náměstka, oni dokonce mlčí. Jako by se nic nestalo.

To samo o sobě je mimořádně podivné, nelze nad tím mávnout rukou. Buď se tedy v rozporu s tím, co píší Aktuálně.cz a Hospodářské noviny, nic závažného neděje, policisté se o nikoho z ODS nezajímají, případně koaliční partneři občanských demokratů vyčkávají, anebo už jsme tady všichni natolik semletí politickým provozem a tím, jaké skandály si za sebou táhne například premiér, že nám něco jako zásah Národní centrály proti organizovanému zločinu přijde banální asi tak, jako že každé ráno vyjde slunko. Vyloučit také nelze, že jde o politickou hru, která má občanské demokraty poškodit před podzimními volbami do třetiny Senátu a krajských zastupitelstev.

Na rozdíl od jiných novinářů nemáme v INFO.CZ přístup do policejních spisů, deník Právo ale ve středu přišel s tím, že v nich žádná zmínka o vlivných politicích ODS v čele s bývalým ministrem spravedlnosti není. Už na jaře mi také někteří z nich řekli, že je doposud policie v žádném ohledu, který by se týkal machinací s byty, nekontaktovala. V tomto duchu mluví dnes také už zmíněný Blažek. Pokud se tedy policejní akce rozjela na pozadí výpovědí bývalého starosty obce Rojetín Pavla Hubálka, jemuž samotnému hrozí vězení za kupčení s byty, je dost dobře možné, že jde o manévr, který měl policii navést do slepé uličky a zároveň odklonit mediální pozornost od skandálů politiků hnutí ANO k těm z ODS.

Investigativní novinařina není zveřejňování úniků ze spisů. Novináři by neměli využívat tajné služby, říká Šlerka

Pavel Blažek dokonce označil výroky Hubálka za lživé. „Pana Hubálka jsem viděl pouze dvakrát a nikdy ne o samotě. Nemůže o mně vědět nic. Jako obviněný z mnoha podvodů má právo legálně lhát, což na svou obhajobu činí. Orgány činnými v trestním řízení jsem v této věci nebyl kontaktován,“ uvedl Blažek pro brněnský Deník Rovnost. Podobně nejspíš bude mluvit také primátorka Markéta Vaňková a její náměstek za ODS Robert Kerndl. Oba dva jsme požádali o komentář, ani jeden z nich ale nereagoval, podle dostupných informací čerpají dovolenou. Zbývají koaliční partneři ODS, v jejichž zájmu přece je nebýt součástí něčeho, co jim může slušně pošramotit pověst. Všichni – zdá se – zatím ctí presumpci neviny a ke zvěstem o občanských demokratech přistupují zdrženlivě.

„Paní primátorka mi s panem Kerndlem po zveřejnění článků napsali sms s tím, že nás o tom chtějí osobně informovat. Do té doby bych to nechtěl moc komentovat. Ale radost mi podobné články nedělají a radši bych se soustředil na práci pro Brňáky,“ napsal mi náměstek primátorky a lídr brněnských lidovců v komunálních volbách Petr Hladík. Podobně to vidí také sociální demokraté, respektive jejich náměstek primátorky Jiří Oliva. Ten na pondělní zásah kriminalistů na radnici Brna-střed reagoval takto: „Těžko se komentují věci, o kterých nemáme informace. Mlčí k tomu policie i státní zastupitelství a jediné co víme, je, že pravděpodobně si policie chce prostudovat nějaké listiny, což je standardní postup, a že nikdo nebyl obviněn.“

Zbývají Piráti. Jejich lídr v Brně a další náměstek primátorky Tomáš Koláčný pro INFO.CZ uvedl, že je i pro něj těžké pondělní zásah policistů z NCOZ na úřadě městské části Brno-střed komentovat. „A to proto, že nemáme k dispozici žádné oficiální vyjádření policie o tom, čeho se zásah týkal a i v médiích se o zásahu objevují protichůdné informace. Nechceme si tedy hrát na žalobce ani soudce a počkáme na oficiální informace orgánů činných v trestním řízení. Jasné ovšem je, že pokud by došlo k obžalobě primátorky nebo jejího náměstka a ti by nevyvodili politickou odpovědnost, Piráti koalici opustí – koalice s obžalovanými osobami je pro nás nepřijatelná, jak jsme uvedli už ve stanovisku z dubna letošního roku.“

Zeman selhal, Babiš už jen uplácí voliče. Dělá to jako Fico v době největší slávy, míní politolog

Ve zmiňovaném dubnovém prohlášení Piráti uvedli, že s primátorkou Markétou Vaňkovou i náměstkem Robertem Kerndlem o kauze hovořili, a že oba tvrzení o jakémkoli svém podílu na manipulacích s městským majetkem v době před deseti lety striktně odmítli a od pana Hubálka, který o nich tvrdí, že byli součástí organizované skupiny, se distancovali. Kromě toho Piráti na jaře napsali toto: „Na věrohodnosti zdůvodnění Markéty Vaňkové a Roberta Kerndla přidává i fakt, že přestože výpověď pana Hubálka byla učiněna před více než rokem, policie doposud Vaňkovou ani Kerndla nepozvala ani k podání vysvětlení či výslechu, ani nepadlo žádné obvinění. Jak jsme navíc zjistili, tak výpověď pana Hubálka zaznamenal policista Vladimír Machala, který je dnes trestně stíhaný za zneužití pravomoci úřední osoby.“

V danou chvíli je prakticky nemožné zjistit, na čí straně je pravda. Pokud jde ale o politické důsledky celé kauzy, zatím se vše jeví tak, že je koalice v Brně pevná, že ani jednoho z klíčových aktérů pondělní zásah policie nikterak nezneklidnil, a tudíž neexistuje důvod k tomu, aby jakkoli zpochybňoval její budoucnost. V pátek se má sejít Rada města, zcela jistě bude policejní zásah jedním z klíčových témat, jež budou politici řešit, ostatně po jednání je naplánována tisková konference a každý z nich bude čelit dotazům novinářů. Už teď lze ale vcelku realisticky odhadovat, jaké budou jejich reakce: Hubálek kličkuje a lže, koalici to nijak neohrožuje, jedem dál.

SDÍLET
sinfin.digital