Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Policie zastrašuje novináře, opravdu vám to přijde v pořádku? Komentář Karla Steigerwalda

Policie zastrašuje novináře, opravdu vám to přijde v pořádku? Komentář Karla Steigerwalda

Pořád se chlácholíte, toto u nás není možné, nešiřte prý paniku, máme demokracii, nestrašte nás, nic se přeci neděje. Tak tedy poslední případ: Generální inspekce policejních sborů, která je řízena premiérem bez důvěry, vyšetřuje Slonkovou, Kroupu a Kmentu ve věci informací, které v poslední době ti tři zveřejňovali o Babišovi. Nevyšetřuje ale obsah těch informací, jsou-li pravdivé, nýbrž vyšetřuje, kde dotyční ty informace vzali a odkud unikly. Informace jsou, jak jinak, pro Babiše nepříznivé.

Jak to chodí v demokracii? Vyšetřovat by policie měla, když už, jestli jednání politika porušilo zákon a proč je či není třeba politika vyšetřovat. Pokud se politik cítí informacemi poškozen, obrací se na soud a podává na novináře žalobu. U soudu se předkládají důkazy, mluví svědci, hledá se, jak to bylo. Soudce pak vydá rozsudek. Komu se to nelíbí, může se odvolat. A tak dále…

Jak to je v případě Kmenty, Slonkové a Kroupy? Policie vyšetřuje, kde vzali své informace. Chce, aby novináři své informátory udali a mohla se udělat proti nim opatření, aby už žádné informace na veřejnost nepronikly. A nejen to, policie chce, aby se novináři polekali a příště už informace, které jsou politikům nepříjemné, sami ani nevyhledávali, aby se proti nim nemusela také dělat opatření. Pikantní je, že informace, o které se policie zajímala, se týkají právě premiéra, který tu policii (GIBS) řídí a který je kvůli (nejen) těm informacím jinou policií dozorem státního zástupce trestně stíhaný.

Právě se láme čas. Stíhání Babiše, o kterém veřejnost neví, jestli dál běží, či usnulo, doznívá z doby, kdy bylo možno podle zákona stíhat i premiéra a poslance, neb před zákonem jsme si všichni rovni. Vyšetřování tří novinářů už patří do nové doby, v níž stíhání premiéra nebude možné, nýbrž nezákonné, ale trestné. Provádět se to bude tak, že se patřičné informace prohlásí za tajné, dají se do neveřejného spisu, a kdo je zveřejní, bude trestán na oko za vyzrazení státního či jiného tajemství, ačkoliv každému bude jasné, o co jde. Spolehlivá cenzura se tak kuriózně oklikou nasadí a nikdo nebude moci ani pípnout.

1080p 720p 360p
Zemanovy špinavé hry. Inzeráty zaplatili Číňané, kampaň je zoufalá a nečestná, říká Kmenta

Už samo trestní stíhání premiéra Babiše se překlápí do té nové doby, protože od října minulého roku jsme se o něm nic nedozvěděli, ačkoliv je to trestní stíhání nesmírně závažné a pro další vývoj naší demokracie zásadně důležité. Pokročilo? Jsou výslechy? Trčí někde? Chystá se jeho odložení, protože se trestný čin nekonal, či nebyl trestný? Nevíme nic. Copak orgány nechápou, že podezření z manipulace je velmi silné? Vždyť i ten Faltýnek se prý neopatrně chvástal před svědky, že vyšetřovatele Čapího hnízda dostane do tepláků.

Možná i tato poznámka, která varuje před poškozováním demokracie, bude trestná.

Tak už se nechlácholte, tobogan jede, nikdo nedohlédne kam až.

 

Kouká jako vyvoraná myš, nebo hledí jak žaba z kyšky? Mapy ukazují, jak se napříč ČR liší používání slov

Některá slova patří do nářečí nebo jsou pevně spojená s určitým regionem, třeba šufánek (naběračka) či zapackovat (klopýtnout). Co ale třeba slova jako koukat se, dívat se a hledět – máte pocit, že je jen tak volně zaměňujeme nebo volíme třeba podle formálnosti situace? Ve skutečnosti byla nebo jsou všechna tato slova regionálně vázaná.

Neznamená to sice, že by se v určité oblasti používalo výhradně jen jedno z nich, ale jsou oblasti, ve kterých je znatelná tendence volit některé z nich častěji.

U trojice slov koukat, dívat, hledět je současná situace podobná té původní nářeční. V Čechách i na Moravě se díváme, ale v Čechách se navíc často i koukáme. Na střední a východní Moravě a v části Slezska navíc i hledíme. Rozdíly se zachovávají i v ustálených spojeních kouká jako vyvoraná myš nebo hledí jak žaba z kyšky.

 

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají • Foto https://syd.korpus.cz/

Link

Co děláme, když nás tlačí čas? V severní polovině Čech a také v části Moravy se pospíchá, kdežto v jihozápadní části Čech se častěji chvátá. Na východě Čech se spěchá, což dříve plynule přecházelo ve středomoravské spíchá, které ale dnes slyšíme už jen výjimečně.

V Českém jazykovém atlasu najdeme zaznamenané i další zeměpisné rozdíly u běžně užívaných slov, které však už v dnešní mluvě nejsou tak patrné. Zatímco v severovýchodní polovině Čech a na severní a severozápadní Moravě se říkalo, že je člověk bojácný, v jihozápadní polovině Čech a na jihozápadní a střední Moravě se používalo spíš označení bázlivý.

 

Je bojácný, nebo bázlivý?

Je bojácný, nebo bázlivý? • Foto Český jazykový atlas, Ústav pro jazyk český AV ČR 2012, http://cja.ujc.cas.cz

Link

Člověku bez pokrývky hlavy se říkalo v severovýchodní polovině Čech vlasatý, v jihozápadní prostovlasý. Když se někomu nechtělo pracovat, byl na většině území Čech prostě líný, ale na jižním okraji lenivý a na Moravě lenošný nebo dokonce shnilý (což se používá dodneška).

Porovnání dalších dvojic slov najdete v aplikaci SyD Českého národního korpusu

Další mapy, které ukazují, jak odlišnou mají lidé tendenci používat obecně známá slova naleznete na webu Reflex.cz. 

 

Komunální volby 2018 se blíží. Aktuální informace i zpravodajství o sestavování politických koalic naleznete zde>>>

Blíží se senátní volby. Aktuální informace a zpravodajství naleznete zde>>>

-1