Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Policie zastrašuje novináře, opravdu vám to přijde v pořádku? Komentář Karla Steigerwalda

Policie zastrašuje novináře, opravdu vám to přijde v pořádku? Komentář Karla Steigerwalda

Pořád se chlácholíte, toto u nás není možné, nešiřte prý paniku, máme demokracii, nestrašte nás, nic se přeci neděje. Tak tedy poslední případ: Generální inspekce policejních sborů, která je řízena premiérem bez důvěry, vyšetřuje Slonkovou, Kroupu a Kmentu ve věci informací, které v poslední době ti tři zveřejňovali o Babišovi. Nevyšetřuje ale obsah těch informací, jsou-li pravdivé, nýbrž vyšetřuje, kde dotyční ty informace vzali a odkud unikly. Informace jsou, jak jinak, pro Babiše nepříznivé.

Jak to chodí v demokracii? Vyšetřovat by policie měla, když už, jestli jednání politika porušilo zákon a proč je či není třeba politika vyšetřovat. Pokud se politik cítí informacemi poškozen, obrací se na soud a podává na novináře žalobu. U soudu se předkládají důkazy, mluví svědci, hledá se, jak to bylo. Soudce pak vydá rozsudek. Komu se to nelíbí, může se odvolat. A tak dále…

Jak to je v případě Kmenty, Slonkové a Kroupy? Policie vyšetřuje, kde vzali své informace. Chce, aby novináři své informátory udali a mohla se udělat proti nim opatření, aby už žádné informace na veřejnost nepronikly. A nejen to, policie chce, aby se novináři polekali a příště už informace, které jsou politikům nepříjemné, sami ani nevyhledávali, aby se proti nim nemusela také dělat opatření. Pikantní je, že informace, o které se policie zajímala, se týkají právě premiéra, který tu policii (GIBS) řídí a který je kvůli (nejen) těm informacím jinou policií dozorem státního zástupce trestně stíhaný.

Právě se láme čas. Stíhání Babiše, o kterém veřejnost neví, jestli dál běží, či usnulo, doznívá z doby, kdy bylo možno podle zákona stíhat i premiéra a poslance, neb před zákonem jsme si všichni rovni. Vyšetřování tří novinářů už patří do nové doby, v níž stíhání premiéra nebude možné, nýbrž nezákonné, ale trestné. Provádět se to bude tak, že se patřičné informace prohlásí za tajné, dají se do neveřejného spisu, a kdo je zveřejní, bude trestán na oko za vyzrazení státního či jiného tajemství, ačkoliv každému bude jasné, o co jde. Spolehlivá cenzura se tak kuriózně oklikou nasadí a nikdo nebude moci ani pípnout.

1080p 720p 360p
Zemanovy špinavé hry. Inzeráty zaplatili Číňané, kampaň je zoufalá a nečestná, říká Kmenta

Už samo trestní stíhání premiéra Babiše se překlápí do té nové doby, protože od října minulého roku jsme se o něm nic nedozvěděli, ačkoliv je to trestní stíhání nesmírně závažné a pro další vývoj naší demokracie zásadně důležité. Pokročilo? Jsou výslechy? Trčí někde? Chystá se jeho odložení, protože se trestný čin nekonal, či nebyl trestný? Nevíme nic. Copak orgány nechápou, že podezření z manipulace je velmi silné? Vždyť i ten Faltýnek se prý neopatrně chvástal před svědky, že vyšetřovatele Čapího hnízda dostane do tepláků.

Možná i tato poznámka, která varuje před poškozováním demokracie, bude trestná.

Tak už se nechlácholte, tobogan jede, nikdo nedohlédne kam až.

 

Šokující zjištění vědců: Pokud nejíte sladké, ohrožujete vlastní zdraví

Diety chudé na sacharidy, jako je například Dukanova nebo Atkinsova dieta, jsou velmi módní, zvláště pro své rychlé a výrazné účinky. Tyto diety omezují či vylučují ze stravy všechny sacharidy, včetně rychle vstřebatelných cukrů (obsažených třeba v moučnících) a pomalu vstřebatelných cukrů (jsou například v chlebu, těstovinách či rýži). Stoupenci takové diety vyřazují z jídelníčku rovněž ovoce a zeleninu. Jejich strava naopak obsahuje hodně proteinů a tuků. To je ovšem nebezpečná volba.

Diety chudé na sacharidy, jako je například Dukanova nebo Atkinsova dieta, jsou velmi módní, zvláště pro své rychlé a výrazné účinky. Tyto diety omezují či vylučují ze stravy všechny sacharidy, včetně rychle vstřebatelných cukrů (obsažených třeba v moučnících) a pomalu vstřebatelných cukrů (jsou například v chlebu, těstovinách či rýži). Stoupenci takové diety vyřazují z jídelníčku rovněž ovoce a zeleninu. Jejich strava naopak obsahuje hodně proteinů a tuků. To je ovšem nebezpečná volba.

Výzkum profesora Macieje Banacha z Lodžské univerzity ukazuje, že dieta chudá na sacharidy představuje v dlouhodobé perspektivě riziko pro zdraví. Tým vědců sledoval 11 let více než 24.000 dobrovolníků, mužů i žen. Všichni drželi dietu, ale nikoli stejnou. Když vědci zjistili jejich zdravotní stav, životní styl a výživu, srovnávali rizika předčasné smrti.

Link

Účastníkům studie, kteří nejedli sacharidy, hrozilo o 32 procent vyšší nebezpečí, že zemřou o šest let dříve, než ti, jejichž strava obsahovala hodně sacharidů. Riziko, že člověk podlehne kardiovaskulární chorobě, vzrostlo o 50 procent, jestliže dotyčná osoba konzumovala málo sacharidů či dokonce žádné. U rakoviny bylo riziko o 30 procent vyšší.

Studie také ukázala, že osobám s normální váhou, které se rozhodly držet takovou dietu, hrozilo větší riziko předčasného úmrtí než lidem obézním. Výsledky se potvrdily i poté, co bylo přihlédnuto ke konzumaci alkoholu, kouření, fyzické aktivitě či chorobám jako je vysoký krevní tlak.

Podle autorů studie nejsou tyto výsledky spojeny jen s nízkým přísunem sacharidů. Souvisejí zřejmě i se zvýšenou konzumací proteinů a tuků. Podle Světové zdravotnické organizace (WHO) nadměrná konzumace červeného masa a uzenin bohatých na cholesterol a nasycené tuky přispívá ke vzniku některých druhů rakoviny, zejména střev a konečníku. Tyto látky mají rovněž na svědomí kardiovaskulární choroby. Navíc může hrát roli i snížená konzumace minerálních látek a vitamínů.

Link

Francouzská Národní agentura pro bezpečnost potravin (ANSES) varuje před "klinickými, biologickými a psychickými dopady" spojenými s odtučňovacími dietami. Vzhledem k nedostatku některých živin mohou nastat problémy s kostmi či s metabolismem. V dlouhodobé perspektivě tyto diety vedou k bludnému kruhu, kdy člověk znovu nabere shozené kilogramy.

Jestliže jsou diety chudé na sacharidy v krátkodobé perspektivě účinné, jsou dlouhodobě riskantní a neměly by být doporučovány, varuje profesor Banach. Je totiž důležité nevynechávat jeden druh potravy. Sacharidy, proteiny a tuky jsou pro stravování nezbytné. Podle nutričních poradců je výživová potřeba člověka pokryta, jestliže se strava skládá z asi 50 procent sacharidů, 20 procent proteinů a 30 procent tuků.

-1