Politická mantra „protože koronavirus“ je stále vlezlejší. Pozor na to, aby nás nestála kalhoty | info.cz

Články odjinud

Politická mantra „protože koronavirus“ je stále vlezlejší. Pozor na to, aby nás nestála kalhoty

Politická mantra „protože koronavirus“ je stále vlezlejší. Pozor na to, aby nás nestála kalhoty
 

KOMENTÁŘ VOJTĚCHA KRISTENA | Přijímat kontroverzní, v některých případech rovnou odmítaná politická rozhodnutí je v dobrých časech ošemetné. Ministři či poslanci se často zaleknou reakce veřejnosti nebo u ní přímo narazí a dané téma raději pohřbí. Političtí matadoři ví, jak důležité je načasování, a čekají na správnou chvíli, kdy své záměry bez většího odporu „protlačí“. Ta doba často přichází s krizí, kdy se jen málokdo odváží pod tlakem okolností a vypjatých emocí cokoliv zpochybňovat. Ostatně, právě jsme toho byli svědky.

 

Za takovou kouřovou clonu některým politikům dobře posloužila i epidemie koronaviru. Třeba poslanci Josefu Kottovi, který chtěl během nouzového stavu prosadit novelu zákona o provozu na pozemních komunikacích. Ta upravuje, kdo má mít vliv na odtahy vozidel havarovaných na dálnicích a jak píše web Kverulant, podle Kottova návrhu by na tom vydělala hlavně „dálniční mafie“. Případu jsme se věnovali i na INFO.CZ, prezident asociace asistenčních společností nám k tomu tehdy řekl o něco kulantněji to samé, co napsal Kverulant: totiž že poslanec svým návrhem zajistí jedné konkrétní firmě exkluzivitu u asistenčních zásahů na dálnicích, a vytvoří tak monopol v neprospěch motoristů.

Kontroverzní body se objevovaly i na vládě. Ta jednala o posilování pravomocí – premiéra, ministra zdravotnictví, nebo Vojenského zpravodajství. Původně měla exekutiva během nouzového stavu řešit i návrh zákona o skutečných vlastnících firem – problematický kvůli obchodně-politickému střetu zájmů Andreje Babiše. Vláda pod tlakem opozice a veřejnosti tento bod vyřadila… Aby jej nakonec schválila o pár týdnů později. 

Pod clonou koronaviru se nyní schvaluje i novela rozpočtu pro letošní rok. Namísto původně odsouhlaseného deficitu 40 miliard (postupně navýšeného na 200 a 300 miliard korun) to má být nakonec půl bilionu. Nechme stranou již důvěrně propraný fakt, že stát selhává v distribuci pomoci, když namísto slíbeného bilionu na podporu ekonomiky zatím reálně přitekly pouze desítky miliard. Odhlédněme i od astronomické výše deficitu, vysokého jako schodky během tří pokrizových let 2009 až 2011 dohromady. 

Jako obyčejně, ďábel se skrývá v detailu. Jednak jde od vlády o malý alibismus: původních 40 miliard schodku by se totiž ministrům nejspíš nepodařilo udržet. Už na konci února, kdy v Česku po epidemii ještě nebylo stopy, vykazoval rozpočet 27miliardový deficit. V současném návrhu vzešlém z koronavirové krize je zase problematické, že vláda počítá s rozpočtovou rezervou ve výši 137 miliard korun. Nevidět v těchto penězích předvolební koblihy pro příští rok, kdy jsou volby do Sněmovny, je obtížné. 

Nejde ale jen o tyto případy. Opozice i veřejnost by si měly dávat pozor na to, aby se mantra „protože koronavirus“ nestala všudypřítomným alibismem, kdykoliv je potřeba rozšířit někomu pravomoci a navýšit něčí rozpočet. Epidemii pochopitelně nelze podceňovat, ale zároveň se nesmí stát všespásným argumentem pro opatření, která by za běžného stavu neprošla. Ty snahy zde byly a nadále budou, například ministryně financí Alena Schillerová už nyní počítá i pro příští rok se schodkem 300 miliard korun. Proč? Protože koronavirus!

Jak si Česko vedlo v koronakrizi? Jaké chyby na podzim neopakovat? Tomu se věnuje i tištěný letní speciál INFO.CZ, který právě vyšel.

Nový magazín I

 

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Články odjinud